çocuklarda göz kayması

evren soruyor: 10

Tan'ın sol gözünde hafif bir kayma var. Biz de farketmiştik ama pek kondurmamıştık. Geçenlerde Damla da fotograflarda bir gözünde kayma varmış gibi gözüktüğünü söyleyince, 2 yaş kontrolümüzde doktorumuza sorduk.
Önemli bir şey olmadığını, burun ile gözlerin hala birbirine yakın olduğunu, bu nedenle böyle gözüktüğünü söyledi. Ama biz ailede genetik tablonun olduğunu söyleyince göz doktoruna götürmemizi önerdi. Bu konuda tecrübesi olan arkadaşlarım va rmı?

Bu soruyu cevapla


16 Cevap


lina

benim büyük kızımda var daha ilk aylarda farketmiş ve dr a götürmüştüm o da sizinle aynı şeyleri söyledi ama ben tatmin olmadım ve göz dr una götürdüm hemen gözlük verdi yaklaşık 1 yaşında takmaya başladık.kaymanın nedeninin tespiti gerekiyor bizimkinin nedeni hipermetrop oluşu o yüzden gözlük ve göz tembelliğini önlemesi için kapama tedavisi-tek göz çalışkan göz belli saat kapatılıyor-uygulandı.şu anda hala gözlük kullanıyor hipermetrop için numarası düştü görmesi iyileşti kayması belli olmuyor gözlüksüz bir yere odaklandığında ortaya çıkıyor zaman zaman onunda hipermetrop düzeldikçe düzeleceği söylendi.bizim gibi olanlarda önce gözlük veriliyor düzelme olursa bekleniyor.olmazsa ameliyat öneriliyor.şifalar dilerim


esrasena

Bizi de her gören kayma var gözünde diyor.İki kez doktora gittik.Göz kapakları birbirinden farklı biri çekik,biri normal aynen benimki gibi..bir de 1 numara astigmatımız varmış ama 3 yaşa kadar kaybolabilirmiş.3 yaşına basınca tekrar kontrole gideceğiz biz de..


evren

lina ve esrasena çok teşekkür ederim. Önümüzdeki hafta göz doktoruna gideceğiz biz de. Tek endişek kayma varsa kapatma tedavisi ya da gözlüğü nasıl taktıracağız onu düşünüyorum.  


senayc

Evren
2 yaş bitiminde biz de halasının uyarısı ile götürmüştük. Bebeklerde burun basıklığından kayma varmış gibi gözükebiliyor dmeişti göz doktoru.
Balgatta İlgi Göz Kliniğine götürmüştük,öneririm.
Sevgilerle
Şenay


lina

umarım ihtiyaç olmaz ama biz çok çabuk alıştık gözlüğe hele ki iyi gördüğünü farkedince hiç çıkarmazdı.okula başlayana kadar hiç gözlük kırmadık mesela ...kapatma biraz sıkıntılı ama o dönemde boyama,kitap okuma etkinlikleri yapıyorduk dr larda böyle öneriyorlar göz çalışsın diye...herhalde ilk zaman şöyle algıladı bunu takınca benim istediğim-boyama,okuma,yırtma gibi şeyleri anne ya da babayla istediğim gibi yaparım-o yüzden fazla zorlanmadık ilk takana kadar zordu sonra unutuyordu zaten...dediğim gibi umarım ihtiyaç olmaz...kolaylıklar dilerim
ve  tabii rica ederim ..batuhaninannesi

Evren hazel arkadaş listende mi bilmiyorum ama onun oğlunda da böyle bir sıkıntı vardı.Egenin ameliyat olması gerekiyordu oldu.Şu an gözlük kullanıyor.Ameliyatı da ankarada oldu hatta.Dr için irtibata geçebilirsin.Ya da dur ben bi sorayım sana yazarım..

Ama ben tanı gördüğüm kadarı ile pek kayma olduğunu düşünmüyorum.Göz yapısından gibi geldi bana..Yine de içinin rahat etmesi açısından drla görüş tabii.


hazel

merhaba,
batuhanınannesinin söylediği gibi ege 3 aylıkken ben kayma olduğunu fark ettim ama o zamanki çocuk doktorumuz 6.ayı bekleyelim demişti.allahtan kolu kırıldı da başka doktora geçtik.beklemeden gitmekte fayda olduğunu söyledi.ama etrafımdaki herkes annem bile bebeklerde-çocuklarda olur geçer sonra diye beni durdurmaya çalıştı allahtan dinelemedim.
araştırmalar sonucunda Prof.Dr.Ali Şefik Sanaç ismine ulaştık.birde onun öğrencisi olan o da prof. cumhur bey vardı ikisi de hacettepenin doktorları.
neticede ege 4 aylıkken kapatma yapmaya başladık ama çok işe yaramadı.çok işe yaramadığını da fotoğraflarda tespit ettik.fotoğraflar önemli bir ölçü benim için bu bakımdan.8. ayda ameliyat oldu kuzum. 14.aydan beri de gözlük kullanıyor.1.5 derece hipermetrop iki gözü de.

bir hafta kadar evdeki herkes gelen misafirlere bile gözlük taktırdık.gözlükçüden numarasız camlı 10liraya 15 liraya gözlükler aldık.temizlikçimiz bile taktı :) sevdiği herkes bir anda gözlüklendi :) 2-3 gün sonra ses çıkarmadan takmamıza izin verir oldu.

şimdi gözlükleri kirlendiğinde getiriyor sil diye.öne kaydığında işaret parmağı ile itiyor geriye doğru :)
çabucak alışıyorlar anlayacağınız :) ama kapamaları yapamıyoruz.çabuk sıkılıyor.korsan falan diyoruz ama bir yere kadar tabi.kendiminkini de kapatıyordum bir ara ama gerçekten çekilmez bişeymiş. :))))
6 ayda bir kontrole gidiyoruz.son kontrolde 8 ay sonra gelin dedi doktorumuz.:)
anakucağında çıktığımız merdivenleri oğlum kendisi çıkıyor artık.

çenem düştü yine.
özetle bir uzmana göstermekte her zaman fayda var.gözlük veya kapatma bantı her ne ise çözüm, anne olağan ve normalmiş gibi karşılayınca bu akıllı bıdıklar da alışıyorlar duruma.
umarım bir sorun yoktur.
sağlıklı günler....
sevgiler.

not : lazım olursa diye Ali Şefik Sanaç : 0 312 467 42 94 muaynehanesi Karum Otopark girişinin hemen karşısındaki apartman.


GulcanDeniz

Evrencim, Deniz'de de kayma var diye düşünmüştük biz de bir süre.
Ama zamanla geçti, kendiliğinden.
Umarım Tan için de öyledir, bir sorun yoktur.
Ama sen göster tabii doktora mutlaka. İçiniz de rahat ederhem.
Ama bize bildir sonucu emi.

Bu arada ben de 3 yaş göz kontrolüne götüreceğim pzt  Deniz'i, bakalım ne diyecek dr.asna

selam arkadaslar, özellikle göz ile ilgili problem yasamis arkadaslara sormak istiyorum, benim büyük kizimda kayma vs. yok ama son zamanlarda - durup dururken aniden - mesela oyun oynarken, yani dikkat cekmek icin vs. degil, gözüm aciyor aglamaya basliyor. Gerci son hafta hic olmadi ama esim 4 nr. gözlük kullaniyor, abiside gözlüklü, acaba diyorum genetik biseyler olabilirmi. Evde tv yok, bilgisayardan ve dvd'den max. günde 40 dak. biseyler izliyor, o da hergün degil, bu ihtimali eledim o yüzden. Biraz uyku fakiri bir cocuk, sanki uykusuzken daha cok oluyor gibide geliyor.

Simdi diyeceksiniz hekime gösterin, lakin burasi Danimarka, göz doktorlarindaki randevü sirasi ise min. 6 ay.... Bekliyorz su an ama acaba benzer bir durum yasamis olup sebebini bilen varmi?

Tesekkürler...


GulcanDeniz

Asna,
doğru mu anladım? Danimarka'da göz doktorundan randevu ancak 6 sonraya mı alınabiliyor?Cevaplamak için Üye ol