çocuklarda göz kayması

evren soruyor: 6

Tan'ın sol gözünde hafif bir kayma var. Biz de farketmiştik ama pek kondurmamıştık. Geçenlerde Damla da fotograflarda bir gözünde kayma varmış gibi gözüktüğünü söyleyince, 2 yaş kontrolümüzde doktorumuza sorduk.
Önemli bir şey olmadığını, burun ile gözlerin hala birbirine yakın olduğunu, bu nedenle böyle gözüktüğünü söyledi. Ama biz ailede genetik tablonun olduğunu söyleyince göz doktoruna götürmemizi önerdi. Bu konuda tecrübesi olan arkadaşlarım va rmı?

Bu soruyu cevapla


16 Cevap


asna

maalesef, biraz abartip kendi aile hekiminizi felan araya sokarsaniz belki 2-3 aya inebilir :) akut durumlarda, göze birsey batmasi vs., ani müdahale ediyorlar ama bizi akut siraya almadilar haliyle...


GulcanDeniz

Refah seviyesi en yüksek ülke olarak gösterilen Danimarka'da hem de.
Şaşırdım.
Tez dönün Türkiye'ye :))


gulsum

istanbul avrupa yakası için önerebileceğiniz bir dr var mı?


khan

hazel,

Bu göz kapama olayı orta vadede çok ciddi aslında. Ben kendi halimi ve bildigim bir iki şey şurada yazmıştım:
http://www.nurturia.com.tr/questions/c230c8b0-560b-43d7-9382-9d1800fc9816/1/cocuklar-icin-goz-muayenesi

Teknoloji ilerleyince, zamanında gerçekten şişenin dibi gibi camla dolaşan bir arkadaşım gözlerini çizdirdi, 9-10 numara gözler 0 oldu ve şu anda da bir hava yolu şirketinde pilotluk yapıyor. Bense küçük yaşta göz tembelliği mağduru ve kapatma tedavisi yapılmamış biri olarak sol gözü gözlükle bile net göremeyen bir insanım :)

Ege'nin numarası düşükmüş allahtan. Ben biraz da çektiğim için sanırım, kapatmaya ikna için rüşvet bile verilebilir diye düşünüyorum diğer tüm konuların aksine.


lina

aa evet khan aklıma getirdi bizi bir ara çok zorlamıştı kapama olayı bende küçük sevdiği şeyleri süslü paketleyip büyük bir kutuya koymuştum.kitap,oyuncak...her kapama yaptığımız gün içinden bir tane almasına izin veriyordum bir ara böyle idare etmiştik.
kapamanın önemine gelince bizim 1 göz %100 görürken tembel olan %45 idi şimdi ise ikiside %100 oldu.ve belli bir yaşa kadar çare oluyor
istanbul avrupa yakası için önerim kesinlikle çapa tıp çok iyiler...özel bilmiyorum


satrun

Konu bir sene önce tartışılmış ama benim gibi yeni okuyacak arkadaşlara fikir vermek için yazmak istedim. Bebişde zaman zaman hafif bir kayma vardı.Aslında sadece ben ve bakıcısı fark etmiştik ama konduramamıştık.Hep yaşı küçük acaba iki yaşında mı, üç yaşında mı götürsem, yalancı şaşılık mı, evham mı yapıyorum diye düşünüp duruyordum..Daha fazla zaman kaybetmek istemedim. Arkadaşlar bebişler ne kadar erken göz muayenesi olursa o kadar iyi.Benim kızım bir yaş iki aylık.Sağ gözünde içe kayma, her iki gözde +3,5 hipermetrop ve +0, 75 de astigmat çıktı.Mürüvvet Hanım eğer üç yaşını bekleseydiniz kayma sabitlenirdi ve çocuk şaşı olurdu dedi.Şimdi gözlüğümüz var.
Bu sitede önerilen Dünya Göz Hastanesi'nden Pediatrik Göz Doktoru  Mürrüvvet Tüzünalp'e götürdüm.Harika bir doktor ve çocuklarla iletişimi mükemmel.Göz muayenesi diğer muayenelerden daha eğlenceli bu sebeple korkmayın.Ağlamıyorlar.Muayeneden çok oynuyorlar gibiydi.

Nasıl bir gözlük olmalı konusunda da endişelerim vardı. Bebekler için özel üretilmiş plastik, ancak bebek  alerjik bir bünyeye sahipse titanyum çerçeveli oldukça hafif ve mutlaka organik camlı gözlükler mevcut ve üstelik de kuzuları acayip şirin gösteriyor.Bir de sabitlemek için lastikli ip takıyorsunuz gözlüğe oluyor bitiyor.
Gözlük takma kısmına gelince; Biz gözlüğü aldık ve tüm sevdiklerimizle bir araya gelip kalabalık gürültülü bir ev ortamı sağladık.Bebişle arası en iyi olan akraba önce kendine bir gözlük sonra bebişe bir gözlük taktı ve herkes çok sevinip alkışladı.Sonraki aşamada gözlüğü unutturarak oyunlar oynadık ve harika bir gün geçirmesini sağladık.Ertesi gün yine oyunlarla taktırdık ve bebiş de gözlükle daha iyi gördüğünü fark ettiği için çıkarmak istemedi.Hatta meme emerken gözlüğü yukarı kaydı ve elleriyle kendi düzeltti.Keşke çok daha önce götürseymişim.Hiç ilgisini çekmeyen rengarenk topu, eline almadığı pek çok oyuncağını daha yeni keşfediyoruz.Başka arkadaşların da keşke dememesi için yazmak istedim.Sevgiler...
Cevaplamak için Üye ol