buzluktan çıkarılan sütler

sari_civciv soruyor: 9

buzluktan çıkan sütleri nasıl eritiyorsunuz ve eridikten sonra kaç saat dayanıyor

Bu soruyu cevapla


9 Cevap


GriGandalf

Merhaba;

Ben genelde sıcak su altında çözüyordum.  Bir saat içersinde de tamamını içirmeye çalışıyordum. Kalan olursa eğer malesef döküyordum.


asli_yagmur

bildiğim kadarıyla buzluktan çıkan sütleri doğrudan sıcak suda eritmemek gerekiyor. ya biraz önceden buzdolabının alt kısmına indirerek, ya da muslukta soğuk su ile yavaş yavaş çözdürüyorum ben. eridikten sonra tam bir süre tutmuyorum ama en kısa zamanda içirmeye çalışıyorum. sanırım en fazla 2-3 saatten sonra içmemişse döküyorum mecburen...


annevebebis

buzluktan ve derin dondurucudan çıkarılan sütler buzdolabında çözdürülmeli. en sağlıklı şekil bu diye biliyorum.


didemarda

Ben hep buzdolabına indirip öyle çözdürdüm ve içeceği kadarını ılıtıp verdim. Poşette kalan olmuşsa da onu (hiç ısıtmamış olmak kaydıyla) en fazla 6 saat buzdolabında beklettim. Bu sürede kullanılmayan sütlerin dökülmesi gerekiyor. Ben lansinoh'un poşetlerini kullandım; üzerindeki talimatta bu şekilde yapılması gerektiği yazılı.

Bu arada sıcak suda çözdürmek meselesinin sadece süt için değil, derin dondurucudan çıkarılan hiçbir besin için yapılmaması gerektiğini okumuştum. En doğru yol, annevebebis'in de dediği gibi buzdolabında çözdürmek.eylul06sari

bende kızıma sagdıgım sutlerı verdım.derın dondurucudan cıkardıgım sutlerı ısıttıgım suyun ıcınde erıtıyordum ve 2 saat ıcınde tuketmeye ve kalırsa malesef lavaboya dokuyordum.


annevebebis

Ben de en çok lansinohun süt torbalarından memnun kalmıştım. Avantajı şu; yatay olarak yani bir ince kitapmış gibi düşünün, o kalınlıkta dondurabiliyorsunuz. Prizmatik bir şekil oluşmadığından diğer süt torbalarına göre daha kısa sürede çözdürebilmek mümkün oluyordu buzdolabında. Mesela gece 12 gibi yatmadan önce derin dondurucudan/buzluktan buzdolabına indirsem, ben işteyken sabah öğününe o süt çözülmüş olarak kullanılabiliyordu. Zamanı kıyaslama için verdim.


sari_civciv

ben aventin süt saklama kaplarına koydum onlar bitti lansinoh torbasına koydum.. en iyi yöntem buzdolabında eritmek herhalde çoğunluk öyle söylemiş teşekkürler hepinize :)


cadsiz

merhaba, sagilan sutun saklanmasi ve saklanan sutun kullanılması ile ilgili, dogumdan once katıldigim egitimlerde aldigim notlari surada paylasmistim. umarim faydasi olur. 


bebegimoldu

Merhaba,

Dondurulmus sutlerle ilgili cozdurme metodunuza gore tuketme zamani
degisiyor. Eger dolapta cozdurduyseniz, ısıtmadıysaniz 24 saat bekletebiliyorsunuz, ama ben mari veya ılık suya oturtma seklinde ısıtarak cozdurduyseniz, o zaman 4 saat icinde
tuketmeniz gerekiyor.

Buzluktan cikan sutu cozdurmek icin Avent'in dijital biberon ısıtıcısını onerebilirim. Gerekli bilgileri makinenin üzerindeki tuşlarla giriyorsunuz, o kendi ısıtma süresini otomatik hesaplıyor. Örneğin kap mı biberon mu; dondurulmuş mu, oda sıcaklıgında mı, buzdolabından mı çıktı; kac ml... Bu bilgileri girdikten sonra, ısıtıcı otomatik olarak hesaplayıp ısıtıyor. Isıtma süresi hem çok hızlı hem de içine koyduğunuz mama ya da süt eșit şekilde ısınıyor. Bence bu cok onemli. Dijital ekran üzerinden bilgilenebiliyorsunuz. Farklı sıcaklıklarda ısıtma yapabiliyorsunuz.

Bir avent annesi olarak ben anne sutu stoklamak icin VIA kaplari kullanıyorum. Hem ben hem de bu urunu kullanan arkadaşlarım bu kaplardan cok memnunuz. Pompanız Aventse bir adaptor takarak sutu direkt icine sagabiliyorsunuz. Uzerine tarih atıp ne zaman tuketmeniz gerektigini rahatlıkla takip ediyorsunuz. Kabın dibi bir baska kabın kapagina tık diye oturuyor, bu yuzden cok kolay istifleme yapabiliyorsunuz. Buzlukta cok az yer isgal ediyor, anne sutunu stoklayacak bol bol yerininiz kalıyor. Kapakları vidalı oldugu icin de içindekini degil akıtma, sızdırmıyor bile. Bulaşık makinasında yıkayabiliyorsunuz ve icindekinin ne kadarını tukettiginizi uzerindeki olcu basamaklarından takip edebiliyorsunuz. Benim favori urunumdur.

Dilerim yardımcı olabilmisimdir.

Sevgiler

Muge - bebegimoldu.com


Cevaplamak için Üye ol