uyku

evren soruyor: 6

tan gece tam 02.10'da uyanıyor ve ben odaya girip sırtını biraz sevince hemen uyuyor. Ama odadan çıktığım anda geri uyanıyor. odaya girmemek mi lazım?

Bu soruyu cevapla


6 Cevap


ratabay

bir zaman nehir'de de böyle bir sıkıntı olmuştu. hatta rutine girdi diye çok korkmuştum.  ben de senin gibi sırtını sıvazlıyordum ama biraz uykuya dalana kadar bekliyordum. hatta nehir hâlâ geceleri uyanıyor ve yine aynı şeyi yapıyorum. uyumayacak gibi olursa da kucağıma alıp biraz sakinleşmesini sağlıyorum. malûm, anne kucağına her yaşta bayılıyorlar:)))


Ozge

Sanirim o dalana kadar cikmamak lazim, biz de de cok oldu hala da oluyor ama benim hatam onun dalmasini beklerken kendim de uyuya kaliyorum:)


Figen

ULus ta bebekken aynını yapardı.Mızıldardı ve ben odaya gidip sırtını sıvazlardım ya da suyunu vs verirdim yine sızardı.Ola ki o dalmadan çıkıyorsam odadan sizin dediğiniz gibi tepki veriyor hissediyor.
Bu anlamd bence doğru yapıyorsunuz sonucta size ihtiyacı var sizi istiyor.

Bu arada Ulus un bu durumu 28 aya kadar devam etti gece 12 de baslardı yarım saat ara ile sabaha dek devam ederdi ben de sabah 6 da kalkıp ise giderdim :) uyuyamadığım için pek kalkmakta sayılmazdı:)

kolay gelsin,


Damla

Bizde de ara sıra aynı şey oluyordu. Bir yerde siz yatmadan önce hafifçe uyandırın yazdığını okumuştum. Açıklaması da uykunun dönemleri ile ilgili idi ama tam hatırlamıyorum. Uyandırılır mı canım diye uygulamaya cesaret edemedim.

Bazen ben yatmadan önce odasına kontrol amaçlı girdiğimde dayanamayıp öpüyordum o uyurken. O zaman biraz mırıldanıyor sağından soluna dönüyor hatta bazen git, ışığı kapat falan diyebiliyordu :) Gökhan uyandırıyorsun diye bunu yapmama kızdığı için bunu yapmayı bırakmıştım. Böyle girip azıcık rahatsız ettiğimde uyanmadığını, eğer hiç dokunmazsam uyandığını fark ettim. Tesadüf mü bilmiyorum ama araştırmaya değer.

Bir başka yerde de sanırım Montessori mail grubundaydı, çocukların burunları kuruduğu için uyandıklarını okumuştum. Kaloriferin kuruluğu yüzünden. Odanın nemlendirilmesi yanında, banyo sonrası burun deliklerinin girişine çok çok az susam yağı sürülmesi öneriliyordu.


Ozge

Damla ben bunu bir deniyim:) gerci simdi hasta, cok oksuruyor ve de uyaniyor ben de careyi yaninda uyumakta buldum...


esraozlem

Damla'nın bahsettiğine benzer bir tecrübeyi de biz yaşadık.

Ada da 1 yaş sonrasında gece uyanmalarına başlamıştı. Yaklaşık 3 ay kadar önce de sabahları beli ve pijamaları ıslak bir şekilde uyanmaları tekrarlayınca kendim yatmadan bezini kontrol etmeye ve gerekiyorsa değiştirmeye başladım. Ve bu rutinle beraber gece uyanmaları da kesildi.

Başlangıçta bezini değiştirirken uyandığı oluyordu ve çok kızıyordu ama sonra bir şekilde alıştı ve bazen pijamasının altını giydirirken gözleri kapalı bir şekilde uyku halindeyken ayağını uzattığı bile oluyor. Arada uyanık hale geçiyor ve emziğini istiyor. Ancak her seferinde bezini değiştirmeme izin veriyor ve sonrasında yatağına bırakarak odasından çıkıyorum ve sabaha kadar kesintisiz uyuyor.

Tamamen tesadüf olabilir ancak iki sorunu birden çözümlemiş olduk :)Cevaplamak için Üye ol