Parmak emmek

handecelik soruyor: 4

Utkan baş parmağını emiyor. Parmağının kıvrımı nasırlaştı. İncelebilir de demişlerdi.Hiç emzik emmedi.Uykuya dalarken ,yemek öncesi bazen de yeni birileri ile karşılaşınca emiyor.Doktorumuza sorduk , üstüne gitmeyin bırakır dedi.Çevreden acı salça sürmek vb. yorumlarda geldi ama ben denemedim.Biz bu duruma alışdığımızdan kendi haline bıraktık ama görenlerin bıraktırmaya çalışma çabaları Utkan'ı sıkabiliyor. Sizce ne yapmalıyım ?

Bu soruyu cevapla


4 Cevap


BlogcuAnne

Benim oğlum neredeyse 3 yaşında. 2 aylık olduğundan beri parmağını emiyor. Deniz'in parmak emmesi daha çok uyku rutininin bir parçası. Biz henüz ciddi bir bıraktırma girişiminde bulunmadık. Dişçiye götürdük, "Üst ön dişlerini biraz dışarıya itmiş, ama problem değil. 1-2 sene sonra bırakırsa dudağının yapacağı baskıyla düzelir" dedi.

Deniz'in de baş parmağının üstü nasırlaştı. Ancak sadece uykuda emdiği için çok takmamaya çalışıyoruz.

Çevreden gelen baskıdan ben de şikayetçiyim. Birisi bir şey söylemeye kalktığında hemen susturuyorum, çünkü Deniz de rahatsız oluyor.

İstersen bir dişçiyle görüş. Eğer diş gelişimini şu noktada olumsuz etkilemiyorsa çok üzerine düşme derim.


gurkanyucel

bizim oglan da daha 2,5 aylik olmasina ragmen son 1 aydir deli gibi parmak emiyor,basta telaslandik ve eline eldiven takarak engellemek istedik,ancak doktorumuz kesinlikle engellemeye calismamamizi, 4 yasina kadar parmak emmesinde hicbir sorun olmadini ve o yastan sonra zaten kendisinin kuvvetle muhtemel birakacagini soyledi, biz de oglumuzun ellerini ozgur biraktik


handecelik

Kendi haline bırakmak , çevreden gelen tepkilerin çocuğumuzu sıkıntıya sokmamasını sağlamak şimdilik yeterli olsa gerek.


enise

benim oğlum da bir dönem bu parmak emme olayını abartmıştı.Bunu kendime çok dert etmiştim.doktora söyledim Artık çok geç dedi.(18-24 ay arasıydı)Bebek olsaydı yalancı meme önerebilirdim.Acı o je sürmenin de faydası olmaz.Kendi haline bırak.Üstüne gitme dedi.Dediği gibi de oldu.Bazen görmemezlikten geldim.Bazen ilgisini başka yöne çektim.şuan rahatız.Çok ender elini ağzına götürüyor.en önemlisi elini ağzından çek dememek görmemezlikten gelmek.ben oğlumu uyardığımda bırak tek parmağını emmeyi bütün parmaklarını inadına ağzına sokmaya çalışıyordu.
    o dönem bir de eliyle burnunu karıştıyordu.takıntı haline gelmişti.aynı yöntem o takıntısından kurtulmasında etkili olduCevaplamak için Üye ol