Emzirmek işkence oldu.

mystrawberry78 soruyor: 8

Merhaba arkadaşlar.  İçinden çıkamadığım emzirme sorunlarım var.

Birincisi göğüslerim bazen çok dolu oluyor ve emzirmeye başladığımda süt kendiliğinden akıyor. Bazen de dolu olmasa da emzirmeye başlarken süt geldiğinde kendiliğinden akıyor. Bu durum normalmi yoksa  bebek çektiğinde mi akmalı? Ya da benim göğüs uçlarım küçük ondan mıdır?


Asıl sorunum ise şöyle. 2.5 aylık kızımı gündüz emzirmek artık kabus gibi oldu. Bebeğimi geceleri 3-4 saatte bir uyandırmadan emzirdiğimde göğüslerim dolu olsa da  sorun yaşamadan emzirebiliyorum.  Ama gündüz uyanıkken tam işkence. Genzine süt kaçıyor. Boğulacak gibi oluyor. Bir türlü başaramıyoruz huzurla emmeyi. Bu arada kıvranıp duruyor savaşıyor memeyle ama uyurken yok normal. Bugün gündüz yine oldu resmen emziremedim çocuğumu. 10 dakika bekledim, sarıp sarmaladım uyur gibi oldu öyle gayet güzel emdi,uyudu. 2 teorim var.

1-Çok heyecanlanıyor.
2- Çok sık emziriyorum. Gündüz 2 saatte bir.  Midesi dolu iken emziriyorum. Reflüye sebep oluyor. Bunu emerken çok kıvranmasından yola çıkarak söylüyorum. Resmen memeyle savaşıyor. Emzirme saatlerini uzatmalı mıyım? Bunu uygulayamıyorum çünkü 3-4 dak. emip bırakıyor doymuyor diye bende vicdan yapıp açmıyorum arayı. 3-4 dakika tek göğüs 3 saatte bir yeterli mi yoksa? 2.5 aylık bebeklerinizi kaç saatte bir kaç dakika emzirirdiniz?

Bu soruyu cevapla


8 Cevap


sevcanvet

gözlemlediğim üzre siz emzirme tekniğini bilmiyorsunuz ve bence bebeğiniz tam ememediğinden göğüsleriniz devamlı dolu bunları nerden mi anladım
1) boğulacak gibi oluyor demeniz; bana sağlık ocağında gösterdiler iki parmağınızla makas hareketi yapıp meme başınızı sıkarsanız süt az akar yada tam sıkarsanız kesilir, bebeğinizi bu şekilde emzirmelisiniz eğer sütünüz az ise avucunuzla  baş parmak göğsünüzden yukarı, diğer parmaklar ise göğsünüzün allt kısmına koyup hafifçe göğsünüzü yukarı kaldırırsanız sütünüz daha çok gelir; yani sütün akış hızının kontrolü sizde..
2) bir bebek ne zaman memeyle savaşır; memeyi istediği gibi kavrayamadığı istediği gibi ememediğinde
3) emzirme aralıklarınız sık değil ve reflü mide hava dolduğundada gerçekleşiyor, yani bebeğiniz süt değil çoğunlukla hava yutuyor olabilir


araszay

sütunu sag canım sonra emzir aynı problemi bende yasadım hatta geceleri 4 saat emzirmessem öyle doluyoduki ağrıyla uyanıyodum .

İlk once sag biraz göğsünü 30 cc kadar sonra emzir hem ilk süt farklride yani şekerli oda midesini eksitir ama gerisi tok suttur yani yağlı olan kısım hem daha yarar hemde midesi rahatlar.


kedidirkedi

Sütünüz bol oldugu için bebeginiz tıkanıyor ve kıvranıyor. Geceleri ise uykuda oldugundan rahatsızlık duymadıgı için sorunsuz emiyor. 


Emzirmeye baslamadan önce elinizle memeden fıskıran sütü biraz bosaltın sonra emzirin, göreceksiniz rahatlıkla emecek.


melihece

pompanız varsa biraz bosaltıp öyle emzirin derimesma2012

Ah ah bende o gunlerde cok zorlanmistim ama gectin ve kizim simdi cok guzel emiyor. Sende anladigim kadariyla hizli sut akisin var. Bende bu sorunu yasadim. Fistikci arkadasim, allah razi olsun, yardimci oldu ve cozebildik. İstersen fistikci ile bi gorus eminimku sana yardimci olucaktir


fistikcik

Merhabalar,
Anlattıklarınız çok normal ve sık rastlanan bir durum. Bu açıdan içiniz rahat olsun, göğüslerinizde bir sorun yok :)
1. Göğüslerinizden süt sızması ilk aylarda çok normaldir. Henüz süt üretimi tam anlamıyla oturmamıştır, ayrıca bu dönemde göğüslerde süt depolanması daha çok görülür (4. aydan itibaren depolanma yerine bebeğin emmesine göre ayarlanan bir sistem işlemeye başlar). Bazı kadınlarda bu "sızma" "akma" şeklindedir. Süt akışının bol ve hızlı olduğunu gösterir. Göğüs uçlarının küçüklüğüyle falan birf ilgisi yoktur :)
Bu dönemde (ve sonrasında) bazen sadece bebeğin ağlamasını duymanız  ya da bebeğinizi düşünmeniz bile göğülerinizden süt akmasına sebep olur. Çünkü süt üretimi (ve akışı) beynin hipofiz bölgesi tarafından ayarlamaktadır.
2. Anlattıklarınız süt akışınızın hızlı olduğunu düşündürtüyor. Süt akışı hızlı olunca bebeği huzursuz eder, memede huysuzluğa, hatta meme reddine bile sebep olabilir.
Şu sayfadaki mesajıma bakarsanız orada bu sorunun üstesinden nasıl gelinebileceğini anlatmıştım:
http://www.nurturia.com.tr/questions/3becca83-1d2a-44fb-b77e-a09400de2da3/1/2-aydir-kizim-emmiyor-yardim

Burada bahsedilen yöntemleri denerseniz bebeğiniz memeyi daha rahat alacaktır.
Bebeğiniz daha çok küçük. Her ne kadar bazı uzmanların farklı görüşleri olabilse de bebeğiniz henüz 3. ayını bitirmeden "Şu kadar saatte bir, şu kadar dakika emzirmeli" gibi bir düzen oturtmaya çalışmamanızı öneririm. (Aslına bakarsanız bence sadece ilk 3 ayda değil, her zaman ne zaman emeceğine bebek karar vermelidir). Bebeğiniz acıkınca ve emmek isteyince size söyler zaten. Ne kadar emmesi gerektiğine de kendisi karar verir. Şu anda kısa emmesinin sebebi süt akışı hızından rahatsız olmasıdır. Bu sorunu çözdüğünüz zaman daha uzun emecektir.

Sevgiler


mystrawberry78

Çok garip bir şey oldu. Mesajımı yazdığım gün çok canım sıkkındı. Sütümle bebeğimi boğacağım diye endişeleniyordum. Bir de söyleniyordum ki, o akşamdan beri sütüm çok az. O göğüslerimden sütlerin kendiliğinden aktığı günlere dönmek için neler yiyip içiyorum. Yok, kendi sütümü kendim kaçırdım. Humana, ısırgan,rezene, üzüm, incir.... Umarım bu akşam her şey eski haline döner. Söz bir daha şikayet yok, şükür var. Yeterki çileğim böyle aç kalmasın.


mzrkbl

aynı sorunu biz de yaşıyoruz. ben emzirme saatlerini 3 hatta 4e çıkardım ozaman daha iştahlı oluyor ve almamazlık yapmıyor, daha erken vermeye kalkarsam çok tirajik oluyor görüntü. eziyet ediyor gibi oluyorum bebeğe. emzirme saat aralıklarını arttırın derim ben


Cevaplamak için Üye ol