Harfler ve sayılar!

uzayinannesi soruyor: 10

Uzayın 2 yaşına 1 ay kaldı. 1,5 yaşında sayılara 1 ay oncede harflere ilgisi arttı uzun zamandırda, ingilizce ve turkçe sayıları sayıyor, şimdide alfabeyi tam olarak sırasıyla olmasada ingilizce ve turkçe ezbere biliyor. Yanlız sorun şuki butun dunyası sayılar ve harfler başka hiçbirşeyle ilgilenmiyor. Bundan 1 ay oncesine kadar araba, top vs diğer oyuncaklarıyla oynarken şimdi ukudan uyanır uyanmaz uç döö beeşş diye kalkıyor. Sayılı harfli oyuncaklarının yanında alıyor solugu. İlgisini dagıtmaya calişiyoruz. Dışarda dagılıyor koşuyor oynuyor tabi bi yerde sayı harf görmezse! Evde mumkun değil en fazla 10 dakika sonra tekrar ABC :) ya tekbaşına ya bizle devamlı buna konsantreyiz. Bakıcımız ingilizce öğrendi sayesinde..İki kelimeyi yanyana getirmiyor ama hala. Anne su falan desin diye ağzının içine bakıyrum ama mumkun degil! Kelime hazinesi muthiş geniş bütün nesnelerin ismini ingilizce turkçe biliyor. Ama cümle yok. Ve varsa yoksa sayılar harfler. Buyutuyor gibi görünüyor olabilirim ama şimdi uyudu kulağımda ingilizce harfler çınlıyor yemin ederim. Hiç susmuyor saolsun:) Neyapmak lazım harfli sayılı butun oyuncaklarını ortadanmı kaldırayım ?? Böyle bişey yaşayan varmı. Saçmalıyormuyum

Bu soruyu cevapla


18 Cevap


_yasemen_

bizdede durum aynı sayılır yanlız bizim arabaaaaaaaaaaa tutkumuz inanılmaz.hatta bende bu hafta buna benzer bir soru sormayı düşünüyordum.bende kendimi saçmalamayayım diye geri tutuyordum.gece uykusunda araba sayıklıyor yemek yerken sofrada banyoda tuvalette her an yani her an elinde araba.elinden alayım arabalarını kaldırayım başka eğitici oyuncak vs.vereyim mümkün değil 10dk içinde arabalarını istiyor.

bende de kaldırma düşüncesi oluştu yanlız daha mı çok bağlanır acaba diye de düşündüğüm için kendimi frenliyorum.cvpları bende merak ediyorum.
sevgiler


sharlavuk

Bizimki de 20aylik, son 1-2 aydır harflere ilgisi çoğaldı, rakamları 13-14 aylık ken öğrendi, ama henüz konuşamıyor :) bu aralar da TV'de dışarıda, arabaların plakasında hep harfleri gösteriyor, ama bildigi 6-7 harf, onları seslendiriyor, rakamları seslendirmiyor, ama sorduğumuz zaman doğru gösteriyor..

Siz oyuncaklari kaldıracağım diyorsunuz, ben ise tam tersine destek olmaya çalışıyorum, iPad uygulamaları alfabe ve rakamlara yönelik indiriyorum, ben rahatım bu konuda :)


ra_she_de

oğlum da sayı ve harflere inanılmaz ilgili . o da daha küçükken sayıları harfleri ingilizceleri ile birlikte öğrendi. en sevdiği oyuncaklar sayılar ve rakamlardan oluşan puzzleları. şimdi artık harfleri yan yana koyup anne burada ne yazıyor tarzı sorulara başladı biraz uğraşsak okumayı öğrenecek sanki. bir de sayıları toplama çıkarma yapmaya çalışıyor. bu ilgisinden memnunum ama çevrede görenler öğretme zorlanır ilerde diyor ama ben öğretmesem bile kendi çok istekli öğrenmeye. 


uzayinannesi

Ah bende bayılıyordum ama son 1 ayımız çok farklı. Puzzleda f harfini bulamasın bağırmaya başlıyor. Elinde aharfiyle cırpınırak koşuyor eyy aaa diye bişeyler anlatmaya calışıyor.. Çok hırcınlaşıyor. Yani dışarda top oynarken veya başka bişey yaparkenki keyfi gulumsemesi gidiyor. Karşınıza çok ciddi bir profosor dıkılıyor. Çok konsantre. Beynini bukadar zorlamasından tüm zamanını buna vermesinden endişeleniyorum. Mutlu mutlu kafasını boşaltıp hayal dunyasında lego yapsın, araba sürsün istiyorum arada.. Yani abartmıyorum her saniyesi harf sayı :) bu biraz acayip işte! ...Ve zaten herşey ıpadle başladı ...


uzayinannesi

Aslında anlatması zor bir durum, sanırım ifade edemiyorum da kendimi :) öğrenmesi mthiş birşey bunu çok uzun zaman önce yaşadık çok sevindik havalara uçtuk unutmaması, doğru oynaması, sayması harika... Oynasın, saysın sabaha kadar dinlerim aşkımı, öğrensin bayılıyorum o ayrı ! Ama devamlı aralıksız diyorum. :)). Yani bebekliğini yaşasın istiyorum !tugba25

merhabalar bu konuda bir önerim olamayacak ama anlattıgınız kadarıyla harfler ve sayılar bıraz takıntı halını almış gibi...bır uzmana danışmanın zamanı gelmiş gibi hissettim nacizane .saygılar..


uzayinannesi

Teşekkürler mutlu anne :) takıntılı olan belkide o degildir benimdir, olabilir..


CokBilmis

Aslında ben cocuğun ilgi alanının desteklenmesi taraftarıyım her zaman için. Merakı tatmin olunca başka ilgi alanları bulacaktır nasıl olsa. Ama sizin anlatiminizda farklı bir sorun sezdim; insan ilgi alanına giren bir is yaparken mutlu olur, oysa Uzay geriliyormuş. Acaba dijital ekran süresi mı fazla geliyor?ElfAna

Cocuklarin duyarlilik donemleri vardir. Bu donemlerde ilgi duyduklari alanlara yogun dikkat gosterirler. Cocugunuz da boyle bir donem icerisinde. Dilerseniz destek olursunuz. Bunu; yurumeye yeni baslamis bir cocugun.baska hicbirseyle ilgilenmemesine benzetebilirsiniz.


_yasemen_

durumunuz hala aynı devam ediyormu??Cevaplamak için Üye ol