Kanamam var. Kese gözükmüyor. 4 hafta +6

yagmurmak soruyor: 1

Cumartesi günü hamile olduğumu öğrendim. Beta 1051 çıktı bebek gözükmedi. Herşey 3 gündür normaldi. Dün kanamam başladı. Beta 3026 ama Ultrason ve alttanultrasonda kese bebek yok kanamam var. Dış gebelik olabilir dedi. Sizce beklemelimiyim? Yoksa kürtaj vb nasıl bebeği alıyorlar?

Bu soruyu cevapla


1 Cevap


ayb

Geçmiş olsun öncelikle. Betanın 3026 olduğunu hangi tarihte öğrendiniz? Son adet tarihinizden bu yana ne kadar vakit geçti? Normalde 48 saatte bir iki katına çıkıyor olması gerekir. Aslında kesenin gözükmesi için erken de olabilir. Genelde gebeliğin 6 haftasında (Yani 5 hafta+) kese görülecek kadar büyümüş oluyor. 

Yani daha erken de olabilir, kimyasal gebelik geçiyor olabilirsiniz (beta yükselir, ama istediğimiz hızda yükselmez), en kötü ihtimalle de dış gebelik olabilir. Kimyasal gebelikte bazen vücut kendisi atıyor kanamada. Benim iki kere başıma geldi, ben ikisinde de kürtaj oldum. Tabii doktorun takdiri bu. Siz uyuyorsunuz, hiçbir şey hissetmiyorsunuz. Uyandığınızda 1-1.5 saat kadar gözlem altında tutuyorlar, hem kanama kontrolü hem de narkoza tepki gösterecek misiniz diye... İşlem 15-20 dk sürüyor genelde. Bu kadar erken gebeliklerde aspire ediyorlar genelde...

Dış gebelik ihtimali ya da durumunda ise, doktor takibinde olmak çok önemli. Betanın yükselip yükselmediğine bakıyorlar diye biliyorum ben. Ona göre de bir tedavi seçiyorlar sanırım. Bu başıma gelmediği için çok fazla bilgi veremiyorum maalesef.

Çok geçmiş olsun tekrardan. Ben bu tip şeyleri çok yaşadığım için sizi anlayabiliyorum. Allah yardımcınız olsun.

Cevaplamak için Üye ol