Oğlumun vurmasını nasıl engelleyebilirim?

Selimipek soruyor: 6

Oğlum 27 aylık, yurtdışındayız, çogunlukla evde başbaşa anne ve baba sevgisini doyasıya yaşayarak büyüdü.

Evde mutlu bir çocuk, büyüklerle oynamayı da çok seviyor.

Ancak sorun şu ki; gördüğü tüm çocuklara bazen sevepsiz yere, çoğunlukla da bir oyuncak yüzünden vurma ve iteleme ile karşılık veriyor. Son günlerde büyüklere karşı da aynı tavrı sergiliyor. Çok utanıyor ve üzülüyoruz. Bugün aynı şeyi tanımadığı bir kız çocuğuna yaptı,sırf anlaması için pizzacıdan yemeden çıktık. Ben ve babasının çok üzüldüğünü de anlıyor biliyor ama tekrarlıyor. Bu durum 18 aylıklen başladı 9 aydır devam ediyor. Nerede hata yaptık? Sizce bu durum geçici mi? Ayrıca 2 ay önce kardeşi oldu ona asla zarar vermiyor, koruyor. Şimdiden teşekkürler.

Bu soruyu cevapla


6 Cevap


ilsu1610

Merhaba bulundugunuz yerden asla o birine zarar verdi diye kalkmayin onu daha fazla ortamlara goturun park oyun alanlari vs. ve sadece ona tepki verildiğinde karsi koymasini ama asla zarar vermemesini sakin bir dille sürekli anlatin kesin bir dille HAYIR olsun ben öyle öğrettim


ilsu1610

Merak etmeyin geçecektir


Demgul

Sanırım geçici bir dönem.çünkü bizdede durum öyleydi.parka giderdik yüreğim ağzımda olurdu birileri iter kakar durumda olurdu çok mahçup olurdum.vurduğu çocuçuk için çok üzülürdüm bu yüzden oğluma kızardım sonra onu üzdüğüm içinde üzülürdüm :( avm lerdeki oyun merkezlerinden nerdeyse kovulacak hale gelirdik yanındayken bile anlık yapardı.hatta bi arkadaşımız bile bu yüzden aramız açıldı ama şimdi hiç eser yok herşeyini paylaşıyor oyunlar kuruyor.merak etmeyin geçici bir dönem.


fattololo

Vurmadan yakalamaya calisip eliyle cici yaptirin. Vurdugunda da sakince cici yapiyoruz, boyle yapmiyoruz diyin. Davranisin yerine baska bir davranis koymak ise yariyor.


Cevhersende

Merhaba, ailenize ve oğlunuza verdiğiniz değerden dolayı sizi takdir ederim. Konuyla alakalı çözüm arayışında olmanız konunun çözümünün yakın olduğunun ilk delili.

Size sormam gereken bir çok soruyu sormadan bazı ihtimalleri dile getireceğim:

- Çocuğunuz nadiren akran iiletişiminde bulunmuş olabilir. Son zamanlarda akranlarıyla aniden bir araya gelmiş olabilir

- Aile içinde herhangi bir fiziksel ya da duygusal değişiklik olmuş olabilir. (Taşınma, aileyle birlikte yaşamaya başlayan yeni üyeler gibi) ya da yeni doğan bir kuzen kendisi üzerindeki ilgiyi almış hissi uyandırıyor olabilir.

- Anne baba iletişimde olumlu ya da olumsuz ani donemsel degisiklikler

- Çocuğa sunulan yeni imkanlar ya da kendisinin edindiği yeni alışkanlıklar (bu yeni bir dizi de olabilir)

- Erkek çocuksa kas gelişimine uygun olarak kendi gücünü keşfetmiş olabilir. Bu gücün eşya ve canlı üzerindeki etkisini gözlemlemek istiyor olabilir.

Bir cok başka sosyal pedagojik etken sebep olmuş okabilir. Sizin durumunuzda aslında ihtmal daha çok yeni doğan kardeşle alakalı. Cevabı biraz siz de veriyirsunuz aslında. Koruma duygusundan kaynaklı olarak cocuk kendi gucunü anlamaya calışıyor olabilir. Bu durum için uzman tavsiyem, kendisine koruma ve birlik duygusunu daha duygusal yollarla gosterebilmenin yollarını hatırlatmak. Kardeşine yemek yedirmenizde yardım etmesini, ona şarkı söylemesini v.b sağlayın. Bunu bir deneyin. Sonucu öğrenmekiisterim. Olmazsa başka yollar deneyelim.

Sevgiler

Alper yüksek

Uzman Sosyal Pedagog ve Veli/Öğrenci Koçu

www.cevhersende.cim


Selimipek

Herbirinize ayrı ayrı teşekkür ederim, hepinizin yazdıklarından ayrı ayrı sonuçlar çıkardım. Örneğin; birine vurduğunda fazlasıyla ilgimizi çektiğinin farkında, tepkimiz biraz fazla olabilir. İkincisi yerine bir davranış koyma da çok mantıklı. Alper bey size de çok teşekkürler asıl nokta sanıyorum sizin tespitiniz. Oğlumu iki haftadır 3 saatliğine 2,5-3 yaş gurubuna yolluyorum. İlk hafta birlikte gittik ve inanılmaz sorun çıkardı. İkinci hafta kreş psikoloğunun tavsiyesi ile 2 saatliğine yalnız bıraktım ama bir gece önceden oyunumuzu oynarken aynını canlandırarak anlattım. Anne selimi krese götürüyor sonra gelip alıyor evlerine gidiyorlar... gibi. 5 dakika ağladıktan sonra gayet uyumlu davranmış. 3 gündür aynı şekilde devam ediyor. Bambaşka bir çocuk oldu diyorlar. Sanırım insanlarla iletişim kurarken bizim yanında olmamız onu değiştiriyor. İlk kez kendi kendine sosyalleşme imkanı buldu. Vurmayı denememiş hiç. Sadece kesin bir dille hayır o benim gibi tepkiler vermiş. Sanıyorum bu doğru bir karardı. Zamanla daha iyi olacağını umuyorum. Kardeşi konusunda haklısınız, daha çok yardımını almayı deneyeceğim. Sevgiler.Cevaplamak için Üye ol