Oyuncaklarla oynamak yerine onları inceliyor..nEden acaba?

newyorker soruyor: 5

Herkese merhaba,

Oğlum deniz 27 aylık ve oyuncaklarla oynamak yerine onları inceliyor. Arabalarla bütün çocukların oynadığı gibi oynamıyor. Bazen tek gözünü kapatıp nişan alır gibi inceliyor. Diğer taraftan Park'ta ya da oyun alanlarında ilgisini çeken oyuncaklarla normal oynuyor. Piskologa götürmeyi düşünüyorum ama benzer bir durumla karşılaşan var mı ? Düşüncelerinizi öğrenebilir miyim ?

Bu soruyu cevapla


5 Cevap


ayazlali

Hmm, düşününce benim oğlum da arabalarını öyle araba gibi "sürmüyor" daha çok art arda dizmeyi seviyor. Oyuncakçıya gidince oradaki oyuncakları da hep art arda ya da yan yana dizmeyi sever. Aynı zamanda çok konuşkan ve sosyal bir çocuk. Hiç oyuncaklarla belli bir şekilde oynaması gerektiğini düşünmedim, hatta durup incelemesi çok çok hoşuma gider :-) parka benimle gittiği zaman başka çocuklar varsa önce oturup onları izlemeyi, neler yaptıklarını bana tarif ettirmeyi sever. Bazen parkta hiçbir oyuncağa değmeden eve döneriz. Dediğim gibi, bunu hiç garip bulmadim, hatta ne güzel oğlum incelemeci bir insan diye düşündüm, kargaya yavrusu hesabı belki de :-)


bluelysian

Oyun ve oyuncaklar cocuklarin ruhsal gelisimi icin cok onemlidir vs diyoruz peki neden biliyormusunuz?.. Arabanin surulmesi geektigi sizin kafanizda olan bir sey icine girip alisverisede cikin bari ya da satin bir daire alin :)...  gunumuzde buyuk sehirlerde hayal gibi ama camurda yuvarlanmak dallarla yapraklarla suyla oynamak tirmanmak kosmak bunu saglayabilsek  keske .. eline araba verdiginizde beklediginiz sey arabayi dut dut diye surmesi ise kendi zihninizdeki imgeler ve beklentiler ile cocugunuzun yaraticiligina sinir koymaya kendi zihninizde baslamissiniz zaten denilebilir. alet ve arac gerecleri gercek yapilis amacinin disinda baska islevlerde kullanmak ya da onlarla baska bir sey yapmak yaraticiligin ve farkli dusunmenin guzel ornekleridir. cocugunuz belki sekil ve form yonunden inceliyor belki zihinde baska hayallere daliyor dokunurken hissettikleri keyif veriyor olabilir.. bunlardan aldigi keyif belkide dut dut diye surmekten cok daha fazladir. cocugu rahat birakin istedigi gibi oynasin lutfen.. yanlis olan bir sey yok bu durumda.. 


bluelysian

kaydirak .. kaymak icin.. salincak .. sallanmak icin... bu gun bu tur hazir yapim belediyelerin cok kurdugu ailelerin de ragbet ettigi renkli cafcafli oyun parklarinin cocuklarin yaratici oyunlar oynamalarina imkan vermedigini ve bunlarin terkedilmesi gerektigi ve yerine dogal oyun parklarinin yapilmasi gerektigi  bu alandaki uzmanlarca savunuluyor.

 


hayriye80

Bu aydaki bir çocuğun canı istemezse onu araba gibi kullanmama lüksü olmasına rağmen en azından onun araba olduğunu ve işlevini biliyor olmasını bekliyoruz ya , sizin endişeniz o yüzden galiba , diğer sorunuz ile de birleşince ben kesinlikle bir uzman görüşü alın diye düşünüyorum


newyorker

Hepinizin görüşleri için çok teşekkür ederim. 1 ay içinde kreşe vermeyi ve kreşin psikoloğonun görüşleri doğrultusunda ve kreşteki davranışları gözlemleyeceğiz. Ona göre karar vermek daha doğru olacak. Saygılarımla ,Cevaplamak için Üye ol