5 yaş( 63 ay) anasınıfımı,1.sınıf mı?

nurturia soruyor: 10

Üyenin kendi isteğiyle ya da kurallara aykırılıktan dolayı üyeliği sonlandırılmıştır.

Bu soruyu cevapla


10 Cevap


nnunnis

Hiç kreşe falan gitmediyse bence anasınıfına gitmesi daha iyi olur evet 1.sınıf müfredatında ilk dönemde kolay şeyler var ama iş okuma yazmaya gelince çocuklar biraz sıkışıyor ve zorlanabiliyor. Her ne kadar öğretmenler 1.dönem okuma yazmaya geçilmeyecek deselerde son dönemde yetişemeyeceği için daha önceden başlamak zorunda kalıyorlar çevremden bizzat gözlemlediğim bu. Bırakın çocuğunuz bir yıl daha oyun çağını yaşasın anasınıfında daha rahat olacaktır.Bu benim fikrim yani ben olsam anasınıfından başlatırdım.


tuntibo

Kesinlikle anasınıfı diyorum. Daha dün gazetede haber vardi. 60-66 ay arası çocuklar çok zorlandı diye. Hele hele hiç anaokuluna gitmedi ise bence hiç gerek yok. Ayrıca 3 ay oyun oynanacak gibi söylentilere pek inanmayın. Kaç 1. sınıf öğretmeni ile görüştüysem, hepsi 1 ay sonra okuma yazma öğretmeye başladıklarını söylediler. Hepsinin de gerekçesi, sınıf kapasitesi bunu kaldırabilecek seviyede. Onlar da haklılar, çünkü yaşını başını almış öğretmenler, oyun oynatmayı filan bilmiyorlar, okuma yazma öğretmek onlara da daha kolay geliyor. 1 sene sonra okula başlamasından hiçbir şey kaybetmez.


Aycadk

Ben de kesinlikle anasınıfı diyorum çünkü ne olursa olsun 5 yaş çocuğu için ne doğru düzgün bir müfredat var ne de fiziksel koşullar 1. sınıfta. Üstelik 5 yaş çocuklarından geçen yıl okuma yazma söken de çok az olmuş. Kızım 2 yaşından beri kreşe gidiyor, ve haziran 2015 de 6 yaşını doldurudktan sonra başlatacağım 1. sınıfa.


aysesat

benim oğlum 31 temmuz doğumlu.eylülde 62 aylık olacak.2 senedir devlet anaokuluna gidiyordu.ama ben bu yıl ana sınıfına vereceğim.erken gitmesini istemiyorum.zaten 66 ayı doldurunca gitmiyormu?

hiç gerek yok erken gitmesine


incigulay

anasınıfına gitsin daha iyi en yakın örnek abimin oğlu var 1.sınıf bitti okuyamıyor ve yazamıyor daha oyun sanıyor okulu... çok zor süreç karar verme her çocuk bir değildir ama çok küçükler daha oyundan al çocuğu kalem var ben yapmazdım sanırım ki inci büyünce göndermem 1.sınıfa önce anaokuluna sonra ilkokula başlasınmihri79

sınıf öğretmeniyim ve erken başlayıpta bir avantaj elde eden görmedim,heleki anasınıfına gitmemiş asla başlatmayın.bu sene erken başlayan çocuklar 2. dönem bir mutsuzlardı bir mutsuzlardı görseniz içiniz parçalanır,bi gazla okuma yazma söktüler ama sonra sıkıldılar.annelerine sene başında resmen yalvardık etmeyin eylemeyin diye dinlemediler:(ne kadar geç başlatabilirseniz o kadar iyi.algı düzeyleri aydan aya bile değişirken sakın geç kalır diye düşünmeyin.ömrü boyunca okuyacak zaten yaşayabildiği kadar çocukluğunu yaşasın derim.


sister

kesinlikle anasınıfı


mert_mert

arzu benimde yiğenim 64 aylık ama geçtiğimiz sene anaokuluna gitti şimdi ayı itibari ile 2 3 ay daha anaokulu sonraki ay ilkokula gidecekmiş.uygun görürlerse.belki sizdede böyle olabilir.ama ben yiğenime bakıyom daha öyle yazı yazdığı filan yok çok güzel hamur yoğuruyor:) ve hiç okula gidecek gibi değil çok ufak geliyor.eğer ben olsam oğlumu gözlemlerdim uygun görürsem yollardım fakat anaokuluna gidipte okula başlasa temel atmış olurdu en azından okuldan sıkılmaz gibi .g_mustu

merhaba benimde 5,5 yaşında oğlum bu sene birinci sınıfa başlayacak ama benim tavsiyem göndereceğiniz okulun anasınıfına verin en azından alışma devresi olur hemde faydasını görürsünüz bizimki 3 yıldır ananokuluna gidiyor şuanda okula hazır yanlız şuanki sistemde 60 ayı dolduran otomatik olarak kayıt edilecek eğer yollamak istemezseniz rapor almanız gerekiyormuş ve aldığınız raporda çocuğunuzun bütün siciline işliyormuş bilginiz olsun.


HAWOR

bir öğretmen olarak bende mihri79 akatılıyorum. çocukların gelişiminde(özellikle de soyut algılarında) ay farklılığı bile o kadar göze çarpıyor ki...üstelik anasınıfına gitmesi bazı alışkanlıkları kazanması,1. sınıfa uyum sağlamayı kolaylaştırması, özgüven gelişimi ve becerilerinin farkındalığı açısından kesinlikle gerekli...erken başlayıp bitirene madalya takmıyorlar değil mi...benim kardeşim 20 yaşında öğretmen,ablam 22 yaşında doktor çıktı fakülteden. 2 yıl önce işe başlamaktan başka bişey olmadı :)) bırakın çocukluğunu doyasıya yaşasın en azından bir yıl daha...okul ömrünün büyük bir kısmı olacak zaten...


Cevaplamak için Üye ol