6 aylık bebişim ilk nezlesini oldu,dr u aradım niye aradın acil bişey mi var diyor...

ece_g soruyor: 10

Kızımın  dünden beri burnu akıyor evde otri bebe vardı onu sıktım ama çok ağladı ve zor nefes alıyor benim de içim acıdı onun bu haline ..

Bir de idrar yolu enfeksiyonu olmuştu onun için de ilaç veriyorum keyfi hiç yok ilacı içmek istemiyor yarısını dışarı çıkarıyor hatta kusuyor bazen de ..

Doktor hanımefendiyi aradım'' niye aradın ki bunda acil birşey yok'' dedi acil bir şey olmadığını ben de biliyorum ama yine de aklım kalmasın bir soriyim demiştim ya neyse sonra da telefonu kapatırken ''ben uyuycam'' diyor.Aradığım saat 21.00..

Ben öğretmenim herkes ne kadar maaş aldığımızı bilir ama eve gelirim öğrencileri düşünürüm birine ters birşey söyleyince kafama taklır üzülürüm akşam arayan veli olursa uzun uzun konuşurum.Bunlar 8-10.000 maaş alıyorlar telefonda 2 cümle söylemeye eriniyorlar.

Dr arkadaşlar alınmasın lütfen ama insan çocuğu söz konusu olunca nasıl hassaslaşıyor tahmin edersiniz..

Bu soruyu cevapla


55 Cevap


nisannn

benimbebegim sadece anne sutu alirken hastalandi. teyzemin de oyle oldu. yani evet hastalanir


tuntibo

Çok geçmiş olsun. Doktorunuzun ben uyuyacağım demesi gerçekten hoş değil. Fakat sizin de gece 9 da bebeğim nezle diye aramanız çok doğru değil bence. Sonuçta acil bir durum yok, sabah da arayabilirsiniz, ya da doktora götürebilirsiniz. Doktorları da 24 saat bizim bütün sorularımızı yanıtlamak zorundalar diye düşünmemek lazım. Tabi ki  nefes alamaz, boğazına birşey kaçar, acil bir durumda gece yarısı bile aranır ama diğer durumlarda arama taraftarı değilim. Her nezle olan arasa kadının bütün gün telefonla konuşması lazım.


nadia

ben de doktoru hic aramam. ama arayan anneye de cevap vermek doktorun gorevi, bence doktorunuzu degistirin hatta ozel hastane doktoruysa hasta memnuniyeti gibi bir formlari oluyor, orada da belirtin. zaten belli yastan sonra siz de her nezlede arayacak degilsiniz, doktorun niye aradin deme gibi bir hakki olamaz.


CokBilmis

Bana bronşiolit teşhisini de çok rahat koyuyorlar gibi geldi.

Ayrıca bronşiolit korkulacak bir rahatsızlık da değil. Çoğu zaman antibiyotiksiz de geçer.

Ben kızımı Türkiye'nin en genç kadın proefesörü olan, ileri yaşta, tecrübeli bir doktora götürüyorum. Aynen sizinki gibi keyfi yerinde, ateşi olmayan kızıma öksürüyor dşye rontgen de çektirip bronşiolit teşhisi koydu ve hemen de antibiyotik vs verdi.

Kullanmadım, kendiliğinden iyileşti. Teşhis mi yanlıştı, yoksa bronşiolti kendi kendine geçebilen bir rahatsızlık mı emin değilim. Ama biz annelerin bu gerginliği doktorları da geriyor, sürekli tetikte yaşıyor insanlar ve en ufak bir şüphede ilaçları dayıyorlar ki sonrasında anne tarafından suçlanmasınlar.


anneoldum

 Bazen böyle durumlar olabiliyor.Dr nin o anki psikolojik durumunada bağlı.Belkide arayan tek sizde degilsinizdir.Bide devamlı arayan birileri varsa eve iş getirmiş gibi olıuyor ve bu bazen cok can sıkabiliyor.Bende hemşireyim ve hastalarımda bazen beni arar.Çogu zaman tatmin edici acıklamalar yaparım bazende dr ye yönlendiririm.Ama hiç olmayacak bi zamanda cok basit bişey için arandımı insan agresifleşebiliyor.Genel olarak muayenedeki tavırları ve yaklasımı da önemli bence.Değiştirmeden ölçün tartın karar verin.Gecmiş olsun bu arada.ipekkusgoz

İstese 'niye aradın, acil bir şey yok ki, ben uyuyacam' diyene kadar daha farklı cümlelerle daha farklı bir ses tonuyla aynı süre içinde o annenin ihtiyacı olan şeyleri gayet de rahat söyleyebilirdi o doktor hanım.Madem uyuyacak açmasın o zaman telefonunu. Ben bugüne kadar bir kere doktorumuzun kendi cebinden mesajlaştım kendisiyle.Ama bir kaç kere hastanede yardımcısını arayıp ona derdimi anlattım. O da doktora sorup bana geri dönmüştü. Kendim de şahiim zaten adamın gün içinde ne kadar yoğun olduğuna.Kimse de durup dururken sohbet için aramaz doktoru.Bugüne kadar bir kere kendim için rahatsız etmişsem bir çok kere de tıp bayramında,babalar gününde,kendi kolu kırıldığında vs gibi günlerde de hatırlamışımdır kendisini.


nilinmasali

'Bunda önemli bir şey yok' onun doktor olarak kurduğu bir cümle,siz anne olarak zaten sorunun cevabını biliyor olsanız aramazdınız,işim gereği önemli önemsiz gece yarıları arandıgımda sayısız kez olmuştr,kimseye bu cevabı vermedim,problem doktorunuzun işini sevip sevmemesi meselesi bence de parayla pulla olacak işler değil..Yerinizde olsam gerekçemi kendisine bildirerek doktorumu değiştirirdim..


nisannn

sevgili cokbilmis

'' antibiyotiksiz de geçer.''Ayrıca bronşiolit korkulacak bir rahatsızlık da değil. Çoğu zaman
demissiniz ya. DOGRU MU BU??

cunku benim bebegim Lina bronsiolit oldugunda, 2 uzman cocuk doktoru ve bir pretisyen hekim, toplam 3 doktor ayni seyi soyledi.'bronsiolit antibiyotiksiz gec-mez'. cunku ben ustune basa basa sormustum, kullanmadan gecmez mi bu meret diye. 4 aylik bebege vermek istemiyorum dedim, olmaz vereceksin dediler. verdim, iyilesti.Rahmet

benim kız 6 aylıkken olmuştu, akciğerlerinden gelen  düdük gibi ötme sesi dışardan duyuluyordu. Antibiyotik vermedi doktor, nefes açıcı şurup vermişti.


ece_g

Arkadaşlar cevaplar için teşekkürler,öncelikli şunu söyliyim gittiğim hastane acıbadem aradığım dr nöbet tutmadığı gibi bir de sadece haftanın belirli günleri çalışıyor onun dışında da başka yerde çalışmıyor..

Her mesleğin zorlukları vardır elbette bende mecbur kalmadıkça şimdiye kadar kadın doğumcumu da hiç aramdım hatta hamileyken sadece 1 kez aramıştım o da hastanede o gün yoktu ve bende pembe akıntılar vardı mecburen cebinden aramıştım 1 kez de doğumdan sonra süt ateşi oldu onun için aradım..

Ben kendi arkadaşlarımı bile saat 10 dan sonra aramam dr u da ararken özellikle saate baktım.

36 yaşındayım,ilk bebeğim ve 6,5 cm kistim vardı ameliyat günümü almıştım bir sürü doğum kontrol hapı bir de soğan suları içtim.Hamile kalmak mucizeydi çocuğumu kucağıma almak daha büyük mucize..

Tabii bu arada ne oldum delisi de değiilim ben dr u ararken zaten bilinçli aramıştım ama insan bazen tek bir kelimeyle cümleyle rahatlamaya ihtiyaç duyuyor.Dr acil birşey merak etmeyin demesi yeterliydi beni niye aradın demesine gerek yoktu.

İnsanları artık konuşma tarzlarından çok iyi anlıyorum bizim dr un da niyeti resmen yüz vermiyim de bundan sonra öyle ota bota aramasın konuşmasıydı.

Bu arada Beylikdüzünde yaşıyorum çok araştırdım burada çocuk dr kıtlığı var bu zaten daha öncekini değiştirip de bulduğumuz dr du ..Cevaplamak için Üye ol