Uyku süresi

sekerkedi soruyor: 10

Merhaba, oğlum bu ay sonuna doğru bir yaşına girecek. 23 Şubat doğumlu. Çalıştığım için kreşe gidiyor, kreşte de 13-15:00 arasında öğle uykusunu uyuyor. Gece çok sık uyandığı için doktoru uyanma zamanından yatırma zamanına kadar 6 saat geçsin en az dediği için akşam sekiz-sekiz buçuk arasında yatırırken artık akşam dokuz-dokuz buçuk arasında yatırıyoruz. Gerçekten de artık en az sabah 4-4buçuğa kadar kesintisiz uyuyor çoğu zaman. Ama akşam 21:30dansonra da bende hiçbir şey için enerji kalmamış oluyor. Şu an süt izinlerimi kullandığımdan her gün eve 15-15:30 gibi varıyorum, o saatten yatana kadar Ege bütün enerjimi tüketiyor :)
Sizin uyku süreleriniz nasıl, kaçta yatıyor bebekleriniz, kaçta kalkıyor, gündüz kaç sat uyuyorlar,  gece uykuları nasıl? Ya da yorulmamak için, uykumun gelmemesi için öneriniz var mı? Böyle sanki hayatım sadece iş ve Ege'den ibaret gibi oldu, bir film bile izleyemez oldum, akşam 10'da pilim bitiyor, sabah 6da kalktığım için. Help me! :)

Bu soruyu cevapla


16 Cevap


esgi

Moral vermek için cevap yazayım dedim, sonra baktım ki cevabım çok iç açıcı olmayacak, o yüzden yalnız değilsiniz demek istedim sadece :) Ben haftanın bir günü oğlumu uyuttuktan sonra uyanık kalabilirsem parti yapacak kadar mutlu oluyorum, öyle diyeyim yani :)bh1986

Benim kızımın da hiç rutini olmadı ve dişten midir yoksa memede uyuduğundanmıdır bilmem ama gece saat başı uyandığı oluyor..sık uyandığı zamanlarda dikkat ettim de gece uykusuna yatmadan önceki uykusu doktorunuzun da dediği gibi 6saat önce öğle uykusundan uyanmış olduğunda gece daha az uyanıyor..bunun için kendi kızımda da deneyeceğim şey şu: Çalışan bir anne olduğum için akşam en geç 9-9.30 da uyumasını sağlamam gerekiyor,kendime vakit ayırabilmem en azından dinlenmem için..oğlen uykusuna en geç 3te yatarsa 4te uyanır ve gece uykusuna erken yatar..rutin oluşturmak şart..bildiğim tahminim bu kadar..cevapları talipteyim :)


cagla_yan

Valla sabah 4 e kadar kesintisiz uyuyorsanız süper diyebilirim. çalışan bi anneyim, oğlum 11 aylık. gece saat başı emmek için kalkıyor. diş desem 2 aydır bu sürüyor. meme de alışkanlık oldu onun için. internetten araştırıyordum ne yapabilirim diye. mykundak diye bi site var. uyku eğitimi veriyorlar ücretli. onumu yapsam diye düşünüyorum. kesintisiz 6 saat uyusa valla şikayet etmicem. çok yoruldum çok yıprandım.


sekerkedi

Esgi, çok teşekkürler :) Vitamin, mineral, kalsiyum, ne varsa deneyeceğiz artık, uyanık kalmamız şart! :)
bh1986, rutin çok çok önemli. doğduğundan beri hep aynı saatte karanlık ve sessiz odasına girdik ve 20-20:30 arası uyudu Ege. Hiç şaşmadı. Misafirlikte de olsak, misafirim de olsa aynı saatte kapandım karanlık odaya. Şimdi de kreşteki uykusundan kaçta uyandığını kreşteki öğretmenleri defterine not alıyor, bakıyoruz, kaçta uyandıysa 6 saat ekliyoruz bir haftadır. 21-21:30 gibi uyutuyoruz. Benim derdim bu saatten sonra hiç enerjimin kalmıyor olması. En geç 22'de yataktayım :/ Sana önerim de öğle uykusunu 13-15 arası uyuması, böylece akşam 9da pili bitiyor.
cagla-yan; bizim doktorumuz bu uyku konusunda çok deneyimli ve bilgili, 2 aydır kesinlikle gece ben kalkmıyorum, baba kalkıyor, susadıysa biberonla su veriyor, pışpışlıyor, uyutamazsa kucağına alıp mırıldıyor, hiç göz kontağı kurmadan, konuşmadan uyutuyor. Uykuya dalmak üzereyken yatağına geri bırakıyor. Gece artık ben hiç gitmiyorum yanına. Gece beslemesini kesmek gerekiyor, bağımlılık haline geliyor çünkü artık. İstersen doktorumuzun telefonunu paylaşabilirim hem beslenme, ek gıdaya geçiş, hastalık konularında çok iyidir hem de uyku problemleri çözümü konusunda çok destek oluyor, beraberce Ege'ye göre bir beslenme ve uyku düzeni oluşturduk.


cagla_yan

hangi hastanede dr? ismi nedir?sekerkedi

Kendi muayenehanesi var Feneryolu'nda. Zermine Büyükkeçeci.


Logos

Ben kurcalamayı bıraktım. O kadar söyliyim :)

dipnot : Gece gündüz emerek uyuyan ve uyuduğu sürecin %90'nı da emerek geçiren bebeğin annesi.


cagla_yan

Allah yardım etsin logos ;(    psikologluk oldum ben.sekerkedi

Dilan, biberonla devam sütü mü veriyorsun yoksa anne sütü mü?


sekerkedi

Gerçekten mi? Gaz yapmıyor mu? Ben de sorayım doktoruna. Memeden kesmek istiyorum çünkü 1 yaşını doldurunca, en geç nisan gibi. Çok sağol bilgi için.Cevaplamak için Üye ol