Çiğneyerek yemek yeme

Aycadk soruyor: 10

Arkadaşlar, çıldırmak üzereyim, 9,5 aylık kızım tüm öğünlerini blender'dan (bebek robotu denen alet) geçerek yiyor. Ve hatta son birka gündür onu da kaşığın yarısına yoğurt koyarak yedirebiliyoruz. Sabah kahaltıda yumurtasını peyniri tane tane ufak lokmalarla yedireyim dedim, bir kere kustu, sonra da ağlamaya başladı, ufak bir kriz yaşandı, sonra aç olarak uyudu. Tecrübelerinize ihtiyacım var, ne zaman başlayacak bu çocuk bizimle beraber bizim yediğimiz yemeklerden yemeye? Bu arada aylardır ağzında 8 adet diş var, azıları şişmiş durumda, onları bekliyoruz. Yorumlarınıza ve tecrübelerinize gerçekten ihtiyacım var. Ne yapmak lazım?
Sevgiler,
Ayça

Bu soruyu cevapla


10 Cevap


okanumut

Tecrübem yok ama:) naçizane o şişen dişlerin de çıkmasını bekleyip, yeme alışkanlıklarındaki değişikliklere sonra başlamanız.. Bir de ilk 1 yılın sonunda sizin yediklerinizden yiyor/yiyebilir olması lazım diye okumuştum..


ozguranne

Benim fikrimce, blendırdan geçirmeyi bırakın. Çatalla ezin, yine küçük olsun. Blendırdan bir anda taneliye geçmeyin. Önce çatalla ezmeye geçin, zamanla parçaları büyütün. Blendırla verdikçe alışması mümkün olmaz diye düşünüyorum. Kolay gelsin. 


Burcu

yorumları okumadan yazıyorum bilmiyorum yazan oldumu.ama yemeklerini blender yerine tel süzgeçten geçirerek yavaş yavaş pütürlüye alışmasını sağlayın.ve mutlaka eline bebe bisküvisi(evde yapılmışı olursa çok daha iyi)elma,armut verin kemirsin..sonra sonra azar azar pilav ve makarna verin.biz böyle alıştırdık Defne'mi pütürlüye..


Aycadk

Arkadaşlar hepinize çok tşk ederim. Başak özellikle sana çünkü seni ikinci defa yoruyorum konuyla ilgili:) Benimki sanırım bir çeşit nerve breakdown, ve bunu ancak sizlerle paylaşabiliyorum. Yetersiz anne olma korkusu sarmış dört bir yanımızı. Şimdi daha iyiyim, sayenizde. Aslında Evrim bir şekilde hayatına devam ediyor:) Aralarda arıza çıkartan ben oluyorum:) Bunlar da geçecek. Kendimden örnek vermek gerekirse 2,5 yaşında sadece süzgeçten geçmiş un çorbası yiyormuşum, şu an 20 kg fazlam var:)) Hepinize sağlıklı ve huzurlu günler dilerim... 


Aycadk

Hahaaa, beni güldürdüm teşekkür ederim, Allah hepinizi güldürsün:)
Evet umarım biter lohusalığın, ben de 12 ayda bitirmeyi umut ediyorum ama beklentiye girmemek en iyisi heralde
Sevgiler,Pinaro

merhaba benim kızımda çok seçici değil ama bir türlü pütürlü yemege alıştıramadım.Herşeyi ezip yada blenderdan geçirip veriyorum.Anne sütünü de sağıp veriyorum emmeyi de aylar önce bıraktı ne yazıkki..400ml anne sütü alıyor gerisi aptamil(gece 1 yada 2 kez 100ml civarı)..Hafta sonu doktor kontrolümüz vardı 9 aylık 8600 boyu 74 cm kilosu gayet normal boyu biraz uzun.bugün kereviz yemeği yapmıştım patatesle karışık onu ezip verdim yedi begendi.Sebze yemeklerini et sulu çorbaları falan çok severek yiyor ama pütürsüz olacak.Doktoru bebek bisküvisi alıp eline ver dedi.Hipp bebek birküvisi aldım eline verdim çignemeyi bilmiyorki hop bir parça kopardı boguluyordu kustura kustura zor nefes aldırdım...birkaç kere daha böle boğazına kaçtı kusturarak nefes aldırdım.O an kalbim duruyor sanki..napıcam ben..


Aycadk

Pinaro, bence biraz daha zaman tanı kızına. Yemeklerden ezerek yiyorsa ne güzel, bizimki ilk taneli yemeğini 14 aylıkken yemişti. Çok fazla pürüzsüz olmamasına dikkat etmende fayda var. Kendisinin kemirerek yiyebileceği bisküvi gibi şeyleri de bir süre sonra tekrar dene, bence 12 ay bunun zamanıdır zaten, bir şekilde kendileri de istiyorlar yemeği.


Pinaro

ayca benimde aklımdan bu geçiyor belki hazır değil diye..ama genel olarak böle yiyen çocuklar 2 yaşına kadar blender çocugu oluyor anladığım kadarıyla ve bu çok işkence bir süreç..umarım değişir..değişmezse süt sağmak gibi buna da katlanmaktan başka çare kalmayacak.Aycadk

pinaro, 1 yaş kontrolünde doktora dedim ki bizim kız blenderdan geçen mama yiyor, oooo yandınız o zaman 3 yaşına kadar öyle yer dedi. Ama iki ay sonra Evrim sac kavurma ile ilk taneli katı gıdasını yedi:)) yanında da gözleme yedi. ve o tarihten sonra bir süre çorbaya hayır dedi ve tane tane herşeyi yemeğe başladı. bence bu konuda (ve hatta diğer konularda da ) tek bir altın kural var o da RAHAT OLMAK. Hiç kafaya takmamak. Nasılsa yemeğe başlıyorlar merak etme:)) İmza "rahat anne" 


Pinaro

sende benimle aynı şeyleri yaşayıp sonra bu noktaya geldiysen çok rahatladım açıkcası..benim keyfine çok düşkün kızımda umarım tembellik etmez ve bir noktadan sonra yer..umarım..


Cevaplamak için Üye ol