Otokoltugu peki doğru mü yapıyor?

Puccanne soruyor: 10

Yaaa kızlar biz kızımıza hala bebek koltuğu almadık çünkü durmuyor ağlıyor kucağımda arka koltukta gidiyor 10 dk lik yolda bile terin suyun icinde kalıyorum.peki amcamın hanımı ne yapıyor oto koltuğuna oturtuyor kendi şoför koltuğuna oturuyor ister ağlasın ister zirlasin devam ediyor.mesela bugun batuhan evden çıkarken cok ağladı yengem aldı batusukoltuğa oturttu o basbas bağırırken bindi gitti acaba yanlış yapan benmiyim acaba öylede böylede alışacak mı?

Bu soruyu cevapla


15 Cevap


psychomom

  ölümlü kazaların bi çoğu yakın mesafede oluşur,geçen aynı şekılde otokoltuguna binmeyen 1,5 yaşındaki bi bebek vefat etti.Bu olmasa da olur denecek bişey değil,bi anlık bi fren hayatınız boyunca pişman olmanıza yol açabılır.


  kızımda da aynı sorun vardı, sevmezdi koltuğu,ağlardı.sticker,oyuncak,çubuk kraker,fotograf makınesi her şeyı denıyoruz bındırmek ıcın.ağlasa da biniyor ama.önerım arabayı başkası sürüyosa yanında oturmanız ben öyle yapıyorum..

 kolay gelsın size,başka anneler koltuga oturtabılmenız için farklı önerılerde de bulunabılır ..


CokBilmis

Ülkü Adatepe, 80 yaşında kadın, arka koltukta camdan fırlayarak vefat etti.


ipekkusgoz

Çocuğa taviz verilmeyecek verilmemesi gereken konulardan biri.

Belki bebekliğinden beri alıştığı için otokoltuğuna oturmakda sorun yaratmamıştı oğlum. Ama yine de ona chicconun oto koltuğu oyuncağını almıştım. Çocuk sonuçta sıkılınca oynar diye. Belki siz de alabilirsiniz öyle bir şey. Dikkati dağılır.

http://www.bebeshop.com.tr/bebek/product_info.php?products_id=31084


tulay_defne

Biz de doğduğundan beri pusetle başladık taşımaya. Arabamız yoktu her sabah dede gelip alıyordu kendi arabasıyla akşam getiriyordu. Ancak dolmuş, taksi vs. de kucağa alışmıştı. Pusette de problem çıkarmaya başlamıştı. Yakın zamanda araba aldık. Hemen ama tereddütle oto koltuğu aldım. İlk başlarda bağlarken bile itiraz etmeye çırpınmaya başladı. Annemle evim çok yakın olduğu için ağlatma çocuğu yakın yer ne olacak diyenler oldu. Ama ben dinlemedim başka şansı olmadığını öğrenecek dedim. Şimdi itiraz etmeden oturuyor. Yüksekte olduğu için dışarıyı seyredebiliyor. Hatta 8 saatlik bir uzun yol maceramız da oldu. Bunun yarısını sabah 4 de yola çıkarak o uyurken gittik. diğer yarısında da sevdiği ne kadar oyuncak varsa yanıma aldım bir şekilde başardık.

Ben de bu kararı çocuğunuza bırakmayın derim.


ayberke

Biz baştan dedik sen koltuga oturmazsan araba gitmez.Polisler bize ceza yazar dedik.O yüzden şimdi sıkıntı çekmiyoruz.Arabay biner binmez dogru koltuk.Aglasada alıştırcaksınız.Komsumun bebeği geçen gün annesi ile takside iken minibus carpmış bebein kolu kırık.Bir yakınımızın 6 yaşındaki çocugu ise yolda giderken uyumuş babası rahat uyusun diye koltuktan almış yatırmış sonrasında kaza 2 ay yogun bakım.Anne 6 ay ücretsiz izin aldı.Hal böyle iken tartışmanın manası yok.Oturacak.yoseduru

hastaneden ilk çıkışımızdan itibaren oto koltuğuyla yaşıyoruz, emzirmem gerektiğinde bile  arabayı durdurup emzirip yolculugumuza devam ediyoduk şimdilerde 27 aylık bazen oturmak istemediğini söylüyodu bende müsait bi ortamda oto koltuğuna oturtmayıp bi kaç  ani fren yaptım arabanın içinde duramayıp oraya buraya carpınca baya korktu şimdi arabaya biner binmez kendi oturuyo oto koltuğuna bi musumet bin nasihattan iyidir misali:) kısaca tutarlı olmakda fayda var


aakin

çatlasa da kaldırmıyorum. zaten başka şansım yok. arabada genelde ikimiz oluyoruz. ağlaya ağlaya alıştı. artık umudunu kestiği için sesini çıkartmıyor. sizinki de artık büyümüş eline oyalanacağı şeyler vererek sakinleştirebilirsiniz.


Damla

Bence kucağınıza almaktan başka çareler bulabilirsiniz kızınızın koltukta ağlamaması için ama yine de akrabanızın yaptığı kesinlikle daha doğru.  Oto koltuğunda oturmak zorunda, oto koltuğunda ağlıyor, o zaman kucakta götüreyim diye bir alternatif olmamalı. 


Bu yazacaklarım için bana kızmayın, bunlar benim sürekli çevremde söylendiğim konular, yanımda olsanız yüzünüze söyleyeceğim şekilde yazıyorum. Genellikle millet olarak bilmediğimiz, tam anlayamadığımız şeylerden çok korkuyoruz, plastikler, gıdalar, kozmetikler, katkı maddeleri, çocuğumuza zarar verip vermediğinden emin bile olmadığımız, veriyorsa, ne şekilde ne dozda, ne vadede ne tür bir zarar verceğini bilmediğimiz şeylerden aman ne olur ne olmaz diye uzak durmak için her türlü pratik olan, olmayan önlemi alıyoruz. Ama öncelikle kanser falan olabileceği yaşa kadar sağlam bir şekilde yaşamaları için gereken basit önlemleri almamız gerekmez mi çocuklarımız için? Bilinen, ve ani bir şekilde kötü sonuçlara yol açan, doktorlar, uzmanlar tarafından bilimsel verilerle desteklenerek önerilen güvenlik önlemlerini almada çok tereddütlüyüz. Bildiğimiz tehlikeler bize uzak geliyor. Hemen herkesin çaydan yanmış bir tanıdığı olduğu halde hep ön gözlerde çaylar kaynar çocuklu evlerde, kız çocukların boğulmalarından hiç endişe etmeden yutabileceği tokaları takarız başlarına, depremde binlerce vatandaşımızı kaybettiğimiz halde eşyalarımızı sabitlemeyiz duvarlara. 

Trafik kazası, evet bilinen bir tehlike, tek çocuğum ağlamasın kucağımda gitsin, aman benim başıma gelmesin, allah korusun deyip geçiyoruz.DoRuK_DiLeK

bence doğru yapıyor. oto koltuğu/emniyet kemeri hayat kurtarır. ama malesef bende sizin gibiyim. oto koltuğu yanda boş dururken oğlum benim kucağımda. üstelik bende onunla arkadayım yani yalnız değil ama durduramıyorum. ben yokken babası ile tek biryere gidecekse hiç şikayet etmiyor koltukta gelip gidiyor.


ipekkusgoz

doruk_dilek doğrusu onun otokoltuğunda sizin de onun yanında arkada olmanız ama tek olduğu zaman oturduğunu söylediğiniz için söylüyorum. Üçünüz birlikte arabaya bindiğinizde siz önde otursanız neler oluyor hiç denediniz mi?.Cevaplamak için Üye ol