Uyku sorunu

tristanbatihan soruyor: 10

Merhabalar,
Benim minik kuzumun da uyku sorunu var. 2,5 yasina gelmesine ve kreste kendi kendine uyumasina ragmen gece uykularinda, babasinin ya da benim 1 ya da 2 kitap okuduktan sonra sallanan koltukta kucakta uyumayi tercih etmesi. Bunun  yaninda gece eger kendi yataginda yatiyorsa muhtelif saatlerde uyanip bana dokunmadan/sarilmadan uyuyamamasi.  Eger o gece cok yorgun olup basinda uyuya kalmasini bekleyemeyip yanimiza aldigimizda sabaha kadar bana sarilarak misil misil uyumakta.Kendi kendine uyumasini nasil saglariz? Onerilerinizi ve deneyimlerinizi paylasirsaniz sevinirim. 

Bu soruyu cevapla


11 Cevap


selencem

Kendisine bir uyku arkadasi edinseniz?


tristanbatihan

bir tane nana var zaten :)


boraunal

Merhaba,


Uyku ile ilgili http://www.hesaplianne.com/blog/246/biraz-uyku/?ref=ntraslp adresinde bir yazı var. Bakabilirsiniz.

Kolay gelsin.


AyliNehir

Merhaba,
Sorunuzu 1 yıl önce sormuşsunuz ve 2,5 yaşında idi sanırım kuzunuz.Şuan aynı şeyleri bende yaşıyorum.Kızım yatağında kendiliğinden uyumuyor,dalana kadar yanında bende bulunuyorum,kalktığım an hissediyor bırakmıyor ve en sonunda yanıma almak durumundan kalıyorum (pes ediyorum) Acaba siz aşabildiniz mi bu dönemi,neler yaptınız? Bilgilendirirseniz çok sevinirim.


pasa34

MERHABA AYLİNEHİR BENİM KIZIM 24.03.2009 DOĞUMLU AYNI SİZİN ANLATTIKLARINIZ GİBİ SORUNLAR YAŞIYORUM .ÇOK YORULDUĞUMU HİSSEDİYORUM.Bİ TÜRLÜ KENDİ YATAĞINDA UYUMUYOR VE YABİZ ONUN YANINDA YA DA O BİZİM YATAĞIMIZDA UYUYOR.ACİL YARDIMLARINIZI  BEKLİYORUM .NE YPAPSAM OLMADI İKİNCİ ÇOCUK OLURSA NASIL BAŞEDERİM DÜŞÜNÜYORUM:(tristanbatihan

Merhabalar,

Sorun sekil degistirdi ancak hala devam ediyor. Artik okunan kitaptan sonra yatakta kendi kendine uyuyur ancak uyuyuncaya kadar bizim yaninda olmamizi istiyor ve gece uyaninca (ki bu her gece demek) bizim yanina gitmemizi uyuyuncaya kadar yaninda beklememizi istiyor.
yataginda kendi kendine uyumasini beraber yataginda oturup yastiklarimizi arkamiza koyarak "buyukler gibi okumaya" baslamakla cozduk. ilk baslarda okumadan sonra biraz yaninda kalip kalkiyorduk ama bu kural nasil oldugunu hala bilemedigim sekilde bozuldu ve uyuyana kadar kalmaya cevrildi.
Ancak gecen bu bir sene icinde ikinci cocuk oldugundan bizim de yorgun oldugumuzdan cok direncli davranmadik acikcasi. Su anda tatilde buyukbabasi ve babaannesi ile beraber. Evin disinda ilk defa bu kadar uzun kalicak. Bakalim uyku sorununu nasil etkileyecek bu ayrilik.


AyliNehir

Merhabalar,
Durumlarımız aynı şekilde.Tüm yazdılarınız bire bir benim de yaşadıklarım.Sanırım bu konu üzerinde çok fazla üstüne gitmek de ters tepki yapıyor.Biraz inatlaşma oluyor.Ama çaresizlik de 'yorgunluk' ister istemez pes ettiriyor insanı.Kitap okuma  durumundayız bizde ama dalmadan yanından ayrılmak ne mümkün.Gecede uyandımı yanımıza gelene kadar ısrarlı bir şekilde huysuzluğunu devam ettiriyor.Kabullenmek zorundayım sanırım bu durumu.


sibeley

aynı sorun bizde de var.gece 10 -11 gibi geçiyoruz yatak odasına bizim yatağımızda sarılıp uyutuyorum yoksa kendi yatağında uyumuyor.ardından alıyorum yatağına şanslıysak gece yarısı uyanmıyor ama genelde gece yarısı kalkıyor 3-5 gecedir direniyorum yatağında uyuması için ama o kadar çok ağlıyor ve sinirleniyorki mecburen ve çalıştığım için yorgunluktan alıyorum yatağıma.

eşim için sorun değil o istiyor bşver yatsın bizimle diyor.ben kararlı durmaya çalışsamda iki ebeveynde kararlı olmalı.zaten kızım geceleri annedeğilbaba beni yatağa al diye ağlıyor.
çok etkileniyorum bu durumdan ne yapmlıyız.
uzmanlardan farklı görüşler var yatsın sorun olmaz diyen yatırmayın özgüveni gelişmez dyenler.ben çocuğu etkilemesinden ve ilerde iz bırakmasından korkuyorum.
bu konuda başarılı çözümleri olanlar lütfen deneyimlerini paylaşsın.pt82

Benim oğlum da 18. ayın içinde, 10. ayından sonra gece uykuları oldukça düzene girmişti, arada diş çıkarırken bozulsa da kendiliğinden tekrar düzene giriyordu. Ama son 1,5 aydır yenidoğan moduna geri döndük, aynı sizlerde olduğu gibi kendi yatağında uyumama gece uyanınca yanımıza gelmek gibi durumlar sıkça yaşanmaya başladı.

Benim merak ettiğim bir konu var; benim oğlum kolikli bir bebekti ve neredeyse ilk üç ay (zaten beşiği odamızda yanıbaşımdaydı ama) göğsümde uyudu, ancak öyle sakinleşiyordu. Acaba o günlere geri dönüş mü yaşıyoruz? Sizlerin çoçuklarınızın da ilk dönemlerinde bu tür kolik vb. sorunları var mıydı?


CokBilmis

Benim kızım 2. ayında kendi odasında, kendi yatağında uyumaya başladı. 4. ayından sonra gece emzirmeyi de kestim. 6-11 ay arası ve 18-23 ay arası tamamen kendi kendine uyuyorud. Yatağına yatırıp, iyi geceler dileyip, müziği açıp çıkıyordum.

23. ayında bizim yatağımızda yatmayı talep etti. Araştırma yaptım netten. Yabancı sitelerden çocuklarını anne-baba yatağında büyüten annelerin anlattıklarını okudum. Zararı olmadığına kanaat getirdim. Hiç itiraz etmedim, kendi yatağına gitmesi için zorlamadım. Bu arada gündüz uykularında kendi yatağına yatıyor. Yatağıyla ilgili bir sorunu yok. Uyku sorunu yok. 21.00'da yatar, sabah kadar deliksiz uyur. Uyumaya direnme, gece uyanıp uyumama gibi dertlerimiz yok.

6 ay içerisinde de herhangi bir güven sorunu yaşamadı. Son derece kendine güvenli bir çocuk. Parkta arkadaşları annelerinin çevresinde dolanırken, benimki ardına bile bakmadan basıp gidiyor. Her işi kendisi yapmak istiyor. SOn 2 aydır, işlerimin yoğunluğu nedneiyle beni haftaiçi günde sadece 1 saat görüyor. Babası zaten haftaiçi başka bir şehirde. Ona rağmen en ufak bir sorun yaşamadı. Benden daha fazla zaman talep etmedi. Huysuzluk yapmadı. Bu arada 2 yaş krizlerine de henüz girmedi.

Tüm bu olumlu durumları hala emzirmeme ve birlikte uyumamıza bağlıyorum. Umarım zaman yanıldığımı göstermez bana :)Cevaplamak için Üye ol