vurma huyunu büyüdükçe bırakır mı?

leylako soruyor: 2

Oğlum son birkaç aydır kızınca,istediği yapılmayınca sinirlenip vuruyor. Ama başka birşeye bile kızsa bana vurabiliyor. Sadece bana değil, ablası, dedesi,  babası..o anda yanında kim varsa tokat, vurma,ısırma herşeyi yapabiliyor. Çok üzülüyorum. Bu huyunu bırakması için bir çok yol denedim işe yaramadı. Deneyimleriniz varsa paylaşırsanız sevinirim. Pedagoga götürmek işe yarar derseniz, pedagog tavsiyelerinize de açığım. Kendiliğinden bu huyunu bırakır mı? Ne yapmalıyım? Okula gitmiyor, başlayınca arkadaşlarıyla sorun yaşamasını istemiyorum. Lütfen yazın.

Bu soruyu cevapla


2 Cevap


neretva

Benim bu konuda deneyimim yok ama asla kendi kendine aşılacak birşey olmadığını düşünüyorum. Sizin yönlendirmenize ihtiyacı var belli ki. O vurunca siz ne yapıyorsunuz? Ne gibi bir tepki veriyorsunuz? İstediğini yapıyorsanız bu davranışa devam edecektir. Bu davranışları yaptığında onu ortamdan çıkarıp arkadan sarılıp duygusunu dillendirmeyi deneyebilirsiniz. Biliyorum o oyuncağı istiyorsun, alamadığın için kızgınsın gibi. Sakinleşene kadar sayı sayabilirsiniz, derin nefes alarak. Sakinleştikten sonra da onun göz seviyesinde sakinleştiği için teşekkür edip hadi meyve yiyelim gibi konuyu dağıtabilirsiniz. Ama çok kararlı olmanız lazım, gene istediğiniz yapacağınızı düşünerek bir süre bu davranışa devam edecektir. Benim okuduklarım bunlar, ama yaşam farklı. İnşallah yaşamış anneler de yazar deneyimlerini, ben de merak ediyorum.


elifnazar

3 YAŞINDA OĞLUMDADA VAR AYNI SORUN.KİMDEN GÖRDÜ NASIL ALIŞTI BİLEMİYORUM.BAZEN CİDDİ BAZEN GÜLEREK ŞAKA YAPTIĞINI SANARAK ÖNÜNE GELENE VURUR.YAPMA VS...GİBİ NEDENLERİYLE GÜZEL GÜZEL ANLATILINCADA ANLAMAZ ANLAMAMAZLIKTAN GELİR GÜLER YİNE YAPAR.ANLATILABİLECEK HER TÜRLÜ ŞEKİLDE ANLATIYORUM AMA NAFİLE.BİZİMKİ EVDEKİLERE OLSA YİNE İYİ YOLDA YÜRÜRKEN KALABALIKLARDA ÖNÜNDE KİM OLURSA VURUR.YOLDA REZİL OLDUĞUM ANLARIN HADDİ ESABI YOK.BAZEN GÖRMEZLİKTEN GELİYORUM AMA O DA FAYDA ETMİYOR.KREŞDE ÖĞRETMENİDE SÖYLEDİ.ODA KONUŞUYOR BAKALIM NE OLACAK.SİNİRLİ DEĞİLDİR VURURKENDE GÜLEREK KEYİF ALARAK VURUR.ONU OYUN ŞAKA ZANNEDİYOR.KOMİKMİ DİYE SORUYOR OLMADIĞINI VS...SÖYLEDİĞİMİZDE KOMİK KOMİK DİYOR :))  GÜLEYİMMİ AĞLAYAYIMMI BİLEMİYORUM.Cevaplamak için Üye ol