Ağlayarak boğazı tahriş edip kusma

moodswing soruyor: 4

10 aylık kızım Duru son zamanlarda yeni bir huy geliştirdi. Hoşuna gitmeyen, canını acıtan/sıkan bir durum karşısında ağlamaya başlıyor, eğer ısrar edersek ağlayarak ve öksürerek boğazını tahriş ediyor ve peşinden de kusuyor.

Bu durum ilk kez doktor kontrolleri sırasında başladı. (İYE nedeniyle bir ay öncesine kadar çok kez doktora gittik, sonda vs ile tahliller yaptırdık.) Sonrasında bazen banyo yaptırırken oldu, bir kez de arabada uykuya dalmak üzereyken uyanınca oldu. En son bugün düşüp canını yaktı, ama çok da korktu. Sonrasında ağlamasını durduramadık. Kusması da epeyce sürdü.

Bu durum gittikçe alışkanlık haline geliyor. Bu konuda ne yapmalı, önerisi olan var mı?

Teşekkürler,

Bu soruyu cevapla


4 Cevap


burcaksahin

Ablamin bebegi sinirlendiginde ve bagirmaya basladiginda elini agzina sokup kendini kusturuyordu hatta adi bulumnia olmustu kizin. Sonra prof bir dr dediki siz o kustukca panikliyor ve hemen tepki veriyorsaniz o da bunu koz haline getirir hatta 2-3 yasina kdr size karsi kullanir dedi. O gunden sonra kendini ne zaman kusturmaya calissa " kus kizim kus kus kizim kus demeye basladik. komik gelecek ama bir de kendini kusturmaya calisirken onune torba koyuyorduk :) 1 hafta icinde kusmalari azaldi simdi 2 ay filam oldu artik kendini kusturmuyor. Biliyorum bagirdiginda ve agladiginda anne yuregi elvermiyor ve nedenini bilemedigimiz icin bizlerde geriliyoruz. Size tavsiyem biraz sakin ve sabirli olmaniz. Sizin paniklemediginizi ve tepki vermediginizi gordukce azalacaktir diye dusunuyorum. Dilerseniz sabirla bir sure deneyin derim.


ekim_

aklıma iki çözüm geliyor:dikkatini olay çıkmaza girmeden başka yöne çekebilmek ve bir de yaptığına tepki vermemek( çok zor biliyorum ama )


moodswing

iki yorum için de teşekkürler. şu anda biraz hasta sanırım bunun da etkisi var sürekli kusmasında. burcak, demek ki başka bebeklerin başvurduğu bir yöntemmiş bu. düzelmiş olmasına çok sevindim. uod, zor ama mümkün olduğunca sakin kalmaya çalıştım bu sabah. bakalım ilerleme kaydedecek miyiz.
sevgiler,


burcaksahin

Çok geçmiş olsun! Kıyamam..

Dilerim kısa zamanda sonuca ulaşırsınız.Cevaplamak için Üye ol