Süt sagma

akarsum soruyor: 10

3. Kez anne oldum ama ilk defa süt sağdım.( ilkel yollarla)

Diğer ikisini emzirme döneminde hiç bırakıp dışarı çıkmamıştım

Benim sorum basit cok pahalı olmayan (arada bı kullanicagim için) bı pompa markası istiyorum

Bu soruyu cevapla


19 Cevap


My_LadyBird

hayırlı ugurlu olsun bebegin. 2 kız annesi olmak müthiş birşeydir herhalde :)


http://www.lansinoh.com.tr/manualbreastpumpinfo.asp  bende bu pompadan var kızım 1aylık falandı mastit olmuştum acildeki doktor sagalım mutlaka diyince gece yarısı acık biryer zar zor bulup bu pompayı aldık inanın karşıma elektrıklı makine bile çıksaydı o gece alırdım sanırım.
ben 40 yada 45liraya almıştım. dediğiniz gibi bende çok sık kullanmadım nadir zamanlar gögsümü boşaltmak için yada çıkmak zorunda oldugumda anneme sagıp bırakırdım benim işimi gördü. başka pompa görmediğim için bilemem karşılaştırmasını ama mutlaka elektrikliler daha rahattır  sizde nadir kullancam dediginiz kalkıp elektriklilere öyle çok paralar vermeye gerek yok onun için önerebilirim. 


akarsum

Teşekkür ederim

evet harika bise 2 kız annesi olmak benim kız kardesim olmadıgı için heralde iki kızım olsun cok istemiştim Allah gönlüme göre verdi:) Allah isteyenlere nasip etsin.

Elektrikli pompaya o kadar para veremem çalışan bir anne değilim cok sık lazım olmuycak çünkü önerdiğiniz pompayı inceliyim ona göre kara veriyim


asklepios

Merhaba, eğer sık kullanmayacaksanız önerim; pahalı olmayan elektrikli bir pompa almanız. Manuel pompalar hem verimli değil, memeyi yeterince boşaltamıyor, hem de sağma zamanı uzun oluyor. Benim bebeğim hiç emmedi, sağarak besledim şimdiye kadar. Gebelikte kraft'ın ekektrikli pompasını almıştım, 90-100 ytl civarında, ama ben günde 7-8 kez 20-30 dakika sağdığım için pompa bana 1 ay dayanabildi. Sonra aynısından bir kez daha aldım; o da 1 ay sonra bozulunca philips avent aldım, pahalıydı, ama değdi. Kraft veya o ayarda bir pompa işinizi görür diye düşünüyorum. Güle güle büyütün bebeğinizi.. 


My_LadyBird

...


fistikcik

cece29, bebeğinizin ortamında ya da sizin davranışlarınızda son zamanlarda bir değişiklik oldu mu ? (Taşınma, evde gerginlik, diş çıkarma sebebiyle memeyi ısırınca sert tepki vermeniz gibi...) Bu gibi durumlar bebeğin memeyi reddetmeine sebep olabilir.
8. aydan önce görülmediyse diğer memeyi reddetme sebepleri bana çok ihtimal dahilinde gelmiyor (süt akışının fazla hızlı olması, reflü gibi...). Süt miktarınızı (ya da tadını) azaltacak herhangi bir ilaç aldınız mı ? (doğum kontrol hapları örneğin bu etkiyi yapar). Eğer süt akışı yavaşladıysa belki buna sinirlenmiştir.

Acaba emme aralıklarını mı açmak istiyor ? Önceden ne kadar sürede bir emziriyordunuz ? Ek gıda verirken önce emziriyor musunuz ? Ek gıdadan sonra değili önce emzirmeyi deneyin.

Hangi sebeple olursa olsun memeyi reddetme durumunda bebeği önce sakinleştirmek ve sonra memeye tutmak şarttır. Bu da çoğunlukla ayakta (müzik eşliğinde, dans eder gibi) sallarken emzirmekle mümkün olur. Bebeğinizle ten temasınızı arttırın. Uygun sıcaklıktaki bir odada, üzerinizde tişörtünüz olmadan ve ayakta iken, bebeğinizin yüzünü omzunuza ya da kolunuza yaslayın. Omzunuzu emmeye çalışacaktır. Ayakta kalmaya devam ederek bebeği yavaşça memeye yaklaştırın. Bu arada sallayabilirsiniz. Genelde bu şekilde memeyi tutmalarını sağlamak mümkün olur. Bir müddet emzirmeye ayakta ve sallanarak devam etmek gerekebilir.

Başka bir yöntem banyoda emzirmektir. Yanınızda bir yardımcı olmak kaydıyla, bebeğinizi kucağınızda tutarken banyoya girin. Yardımcı kişi bebeği yıkar ve su dökerken siz de onu emzirin. Suyla temas halindeyken emzirme bebeklere anne karnını hatırlatır ve memeye dönmelerini sağlarmış. Hatta bu tekniğe "re-birth" (yeniden doğuş) adı verilir.

4. ayına kadar tam bir meme düşkünü olan kızım birden memede huzursuzlanmaya başlamıştı. Bu durum 6. ayın sonuna kadar sürdü. Yukarıda bahsettiğim yöntemleri deneyerek ve emme aralıklarını biraz açarak sorunun üstesinden gelebildik.

En kısa zamanda sizin ve bebeğinizin keyifli bir emzirmeye kavuşabilmesi dileğiyle...akarsum

Kraftta olabilir ama bozuluyor demişsiniz ben cok sık kullanmiycam ama bozulurmu diye endişe ettim

Bide eczanelerde varmidir acaba pompa bebek mağazalarına gidemem


asklepios

Akarsum; ben 1 ay boyunca, her gün, 3 saatte bir süt sağdım, kraft öyle bozuldu. Bozuldu dediğim de şöyle; motorun sesi arttı, çekiş gücü azaldı. Benim kadar sık sağmayacaksınız anladığım kadarıyla, o yüzden size uygun olabilir. Ben bir bebek mağazasından almıştım, ancak eczaneler de ellerinde olmasa bile sipariş ile böyle ürünleri temin edebiliyorlar.


My_LadyBird

...fistikcik

Umarım yazdıklarım işinize yarar. Ancak anlattığınıza göre sizde ciddi bir reflü sorunu var. Bu sorun çözülmedikçe memeyi reddetme devam edebilir. Çünkü artık bebek sebep-sonuç ilişkisi kurabilecek bir çağdadır. Emdikten sonra kusma ve rahatsızlık oluyorsa emmeyi reddedecektir. Bu sorunu sırf kusma karşıtı ilaçlarla değili gerçekten tedavi edebilecek bir uzmanla görüşmeniz gerekli. Bebeklerde reflü çoğunlukla sinidirm sistemi olgunlaştıkça ortadan kalkar. 8. ayda hala reflü görülmesi akla gelmeyen başka sorunlara işaret edebilir. Lütfen bu konuda uzman bir doktora daha danışın.

Ek gıda konusunda sakın zorlamayın bebeğinizi. Zaten zor bir süreçten geçiyor, tepki geliştirip herşeyi reddedebilir (ki sanırım şu an yaptığı tam da bu). uzun yıllar sürecek yeme problemleri ile boğuşabilirsiniz. Bırakın sadece anne sütü alsın. Ek gıdayı bir süre boşverin. Bebekler 1 yaşına gelene kadar sadece anne sütüyle kendilerine gerekli tüm besinleri alabilirler. Ek gıda sadece tadımlıktır, tatlara alışması içindir. Anne sütü kusulduğu zaman sindirim sisteminde tahribat yapmaz ama diğer besinleri kusmak tahribata yol açar. Diğer besinlere bir süre ara vermenizde hiçbir sorun yoktur. Yeter ki bebeğinizi besleyecek kadar anne sütü sağıp ona içirebilin. Sağdıkça süt azalmaz, merak etmeyin. Elbette pompalar bebek kadar kuvvetli çekemez. Ama göğsünüzü düzenli aralıklarla (2,5 saatte bir) boşaltırsanız sütünüz azalmaz, aksine artar. Yalnız bunun için iyi bir elektrikli pompanızın olması şarttır. Manuel pompalarla yeterli verim alamazsınız.

Sağdığınız anne sütünü mümkünse kaşıkla ya da alıştırma bardağıyla verin. Bir de bu problemlerin üzerine biberona alışma yüzünden memeyi reddetme eklenmesin.fistikcik

Bir de demir ilacı veriyorsanız, doktorunuza danışarak, bir süre ara verebilirsiniz. Demir damlası da kusma ve sindirim sistemi tahribatı yapar. Sizin durumunuzda bir de buna hiç ihtiyacınız yok.Cevaplamak için Üye ol