Akut bronşiyolitte soğuk buhar makinesine evet mi hayır mı?

asyagezgini soruyor: 4

6 aylık kızıma akut bronşiyoit teşhisi koyuldu.Soğuk buhar makinesi kullanmamızın faydası olur mu diye 3 doktora sordum. 1.si kullanın faydası olur dedi. 2.si kullanmayın bazı bronşiyolit türlerinde zararlı olabiliyor dedi.Onun yerine kaloriferin üzerine ıslak bez koyun dedi. 3. sü de hem soğuk buhar makinesini  kullanın hem de aynı zamanda kaloriferin üstüne minik su dolu kaplar koyun dedi.Sonuncusunun söylediği pek mantıklı gelmedi açıkçası bana.Çünkü su dolu kaplar , altındaki kaloriferin sıcaklığıyla soğuk buhar değil sıcak buhar verir.E bu durumda illa buhar vereceksek bu ya sıcak olmalı ya soğuk öyle değil mi?İkisinin aynı anda olması pek mantıklı mı sizce?Bir de bu doktorlardan hangisinin dediğini uygulayalım sizce?Sizler hangi yöntemi kullanıyorsunuz ve hangi gerekçe ile?

Bu soruyu cevapla


4 Cevap


cingan19

bence önce evinize nem ölçer alın.Ben Arzum marka kullanıyorum hem oda sıcaklığını da ölçüyor kısacası çok işe yarıyor.Bende doktor tavsiyesiyle önce soğuk buhar mak. aldım ancak nem oranının ölçülmeden kullanılmasının sakıncalı olduğunu öğrenince nem ölçer aldım ve gördüm ki hiç ihtiyacı yokmuş evimin neme.Sadece kaloriferlerin üstene ufak kaplarda su koyuyorum o kadar.Çok geçmiş olsun.


asyagezgini

Hımm aldığımız soğuk buhar makinasında nem ölçer var ama bildiğim kadarıyla makinayı çalıştırınca nemi ölçüyor.Makina buhar vermezken yani çalışmazken nemi göstermiyor bildiğim kadarıyla ama ayarı fln varsa onu da bilmiyorum açıkçası...


kuzeynep

Dr.umuz deniz kenarında yasıyorsanız nem mak. Kullanmanıza gerek yok hele ki astım bronsit alerjiniz varsa hiç kullanmayın dedi. Bende Dr a gitmeden 2 gün önce nem makinası aldım:))


asyagezgini

Deniz kenarında da yaşamıyoruz biz ama yine de doktorun bi tanesi tavsiye etmedi,bazı bronşiyal hastalıklara iyi gelirken bazılarını daha kötü yapar dedi. Tabii doğrusu nedir araştırarak sorarak öğrenicez bi şekilde ;)Cevaplamak için Üye ol