Kansızlığa karşı hangi gıdalar..?

_yasemen_ soruyor: 9

slm oğlumda kansızlık çıktı oysaki demir depoları bile doluydu..sormak istediğim siz kansızlığa karşı neler yapıyorsunuz hangi gıdalar verilmeli kan olması için..dr ferrum şurup ve polivit vitamin verdi kullanmaya başladık..

Bu soruyu cevapla


9 Cevap


dilekdeniz

herhangi bir ilaç takviyesi vermiyorum sadece her sabah kahvaltıda 2 tatlı kaşığı pekmez mutlaka veririm keçi boynuzu veya dut pekmezi bunun dışında inek sütü içiyorsa günde yarım litreyi pek geçmemeye çalışmak lazım.


akarsum

Bizde pekmez kullandık ama sullandirarak nekadar doğru bilemiyorum annemler sullandirilmis pekmez daha çabuk kana karışır derler

Esim ise giderken oğlumun yatağının basına hazrlar koyardı oğlumda uyanınca içerdi biberonunu ac karnına olması lazimmis

Hatta bende doğumlardan sonra çok kansiz kalırım böyle toplardim kendimi


mert_mert

bende hep pekmez verirdim ama oğlumda mart ayında kansızlık çıktı hemde 70 olması gerekirken 7..yani yok gibi bişi..hemen kullandığınız şuruba geçildi birde b12 şurubu günde 2 kaşık olarak.2 ayda kan depoları doldu şurupla şimdi gün aşırı bir kaşık veriyorum ..sadece pekmezle kan olmuyor maalesef bende doktora şurup yerine pekmez versem olurmu diye sormuştum ama o sadece birnevi önlem şuan çok kansız şurubu içecek demişti...şurub yalnız dişlerde kararma yapıyor fakat ilacı bırakınca 15 gün içinde gidiyor kararma kendiliğinden..birde et kıyma kan yapar emilimi daha fazladır diğer yiyeceklerden..mesela ıspanak fasulye mercimek bile et kadar demir yokmuş..ben şuan her yemeği etli yapıyom kıymalı yani kan yoksa hemen hasta oluyor iştahı olmuyor halsiz oluyor ..şurubu ihmal etme sakın..


ipekkusgoz

sorunuza tam cevap değil ama demir ile ilgili çok güzel bilgiler var

http://uzuncorap.com/2012/07/26/bebeklerde-beslenmeye-bagli-demir-eksikligi-anemisi/kuzeynep

Bizde bu sorunu yasadık bir diyetisyen arkadasım hergun 2 köfte büyüklüğünde et yemesi gerektiğini köfte yaparken icine maydanoz koyup pistikten sonra üzerine limon sıkmamı söylemişti emilim artsin diye hala da daha oyle yediriyorum. Bol bol sebze yedirin. Bir de 500ml'den fazla süt icmemesine dikkat edin.


iflah_olmaz

et,yumurta,pekmez,kuru üzüm,mercimek demir içeren bildiğim besinler.


ipekkusgoz

Bir de içinde demir olan besinleri yedirirken yoğurt gibi kalsiyum içeren ürünleri de vermemek gerekiyor.kuzeynep'in söylediğine çıkıyor aslında. C vitamini olan şeylerle birlikte yedirmek demir emilimini artırıyor.


becanim

pekmez, hurma, et , yiyorsa ciğer kan yapan besinler, bizimde bir ara sınırda idi, bunları tavsiye etmişti dr, bi de güneşten belirli ölçüde faydalanacak dedi, siyah üzüm,yeşil sebzeler de var tabi ki


_yasemen_

cvplar için teşekkürler hanımlar.aşağı yukarı bildiğim şeyleri söylediniz.et,pekmez hertürlü sebze ciger vs yiyor düzenli 500cc geçmiyoruz 400falan içiyoruz sütü günde.neden böyle oldu anlam veremedim artık.. 


Cevaplamak için Üye ol