Tuvalet eğitiminde bildiklerimiz..

mert_mert soruyor: 10

anneler ben oğluma tuvalet eğitmi veriyorum fakat ne kadar doğru ne kadar yanlış anlamadım.makale ve burdaki paylaşımları sentez ettiğimde uymayan şeyler var..


  mesela ben yazayım ;sizlerde bana yardımcı olurmusunuz..
 
1) tuvalette oturmaktan zevk alıyor korku vs yok yüksekte olduğu için etrafı kesiyor sifona basmaya çalışıyor makinayı elliyor filan 15 20 dakka sonra kakasını yapıyor ama o geçen zaman zarfında 4 5 kez çiş yapıyor..lazımlığada oturuyor ama acıyo deyip saniye içinde kalkıyor..

2) makalelerde psikolog yazılarında derki çoçuğunuza çiş varmı deyip sormayın sürekli onu 5 10 dak arayla tuvalete götürmeyin ama ben 10 dakka arayla çişe götümessem altına yapıyor ben kilodunu değiştirmessem belki o kiloda 5 6 kezde yapsa rahatsız değil..sadece kakasını yaparsa o an için kaka oldu deyip hayatına devam ediyor..

3)2 gündür öğlenleri bezini takmadım kuru kalktı ama uyanınca hemen tuvalete götürünce bayağı çişini yaptı fakat çişi olsada bana söylemiyor direk altına yapıyor ..

4)gecede bağlamadım altını ama 3 kez altına yapınca artık sabaha kadar çarşaf yetmeyecek diye hemen farkettirmeden bezledimki sabah uyandığımızda bez dolmuştu..

şimdi sonuca geleyim ben oğlumu tuvalete götürmesem çiş kaka kilota yapıyor rahatsızlığı yok ama öğlen bezlemeyince altına yapmıyor ..geceden zaten bahsetmek istemiyorum:((
annem hazır değil diyor bazıları geç kaldın diyo ..ben zaten anlam veremiyorum eşimde tuvalette yatın 10 dakka arayla çişem,i gidilir bırak biriksin diyo valla ne yapıcam ben..birde pazartesi oyun grubuna verdim orda bezlemeye kalkarsam tekrardan başa sarıcam ...yorumlarınızı bekliyorum teşekkürler arkadaşlar..

Bu soruyu cevapla


10 Cevap


akarsum

Siz surekli goturmeye devam edin yavas yavas daha seyrek goturusunuz

Suana kadar cisini altina yapan cocuk birdenbire cisini tutmayi ogrenemez

Bir hafta deneyin arada haber veriyorsa devam edin bir haftada cocuk kendini belli eder

Oyun gurubuna gitceginizi soylemissiniz biraz erteleseniz daha iyi olur bi bezli bi bezsiz cocugun kafasi karisir


kuzeynep

Bence biraz daha zamanı var ben de 2 saat boyunca tuvaletten çıkmadığımı biliyorum ve sonuçta altına yapıyordu kakasini yok bu cocuk ogrenemez diyordum ki 2 hafta sonra kendi kendine herseyi halletti. Gece gündüz. Cocuğunuzu fazla zorlamayın inanın zamanı gelince oyle guzel hallediyorlar ki :)) kolay gelsin


_yasemen_

bizde hazirandan beri gece gündüz bezsiziz.15aylıktan beri kaka ile başladım tuvalet alıştırmasına sonra hazirandan tamamen çıkardım bezi.geceleri kuru uyanmaya gündüzleri de ztn kuru idi.ilk haftalarımız 1,5-2saatte bir çiş yapardı ben hiç 5-10dk da bir tuvalete götürmedim..45dk filan doluyordu götürme sürem..nr halı ne koltuk kaldı tabiki çişini tutmayı öğrenene kdr 1,5ay sürdü sanırım tam öğrenmesi.2saatten 2,5 saate sonra 3saate şimdi gündüzleri 5saate kdr geceleri ise12saate kdr kuru kalabiliyor.bizde de çişini söyleme yok ben hep takip ediyorum hiç sormuyorum çiş varmı diye tuvalete/lazımlığa götürüp yaptırıyorum.kakasını son 1aydır falan söylüyor .çişi kendi haline bıraktığımda ise söylemiyor kaçırıyor bende bu konuda ne yapacağımı bilmiyorum..ödül yöntemi bizde çok işe yaradı elimize gülen yüz yapıyoruz (ağzı var dili var saçları var gözleri burnu var diye diye ballandıra ballandıra yapıyoruz gülen yüzlerimizi)ve her çişten kakadan sonra çişimize kakamıza öpücükle uğurluyoruz..bu yöntem bizi biraz daha alıştırdı bir ara problem yaratmıştı hiç razımlığına yapmak istemiyordu..şimdi ise problemsiz herşey yolunda çişimiz hepsaatlidir ama hiç arıza olmasın diye..


samanyolu

bence siz kendiniz götürmeye devam edin çocuk zaten çişi tutup tutamıyacağını çişin nasıl geldiğini ve çiş yaparken nasıl bir his olduğunu bu şekilde öğreniyor sonra kendisi söylüyor ben oğluma öğretirken ilk çiş var diyordu ama tutamıyordu ama şimdi onuda keşfetti hiç sorun yaşamıyoruz birde hazır olmak derken bu olaya çocuk anne ve etrafındaki insanlar da hazır olmalı zorlu bi süreç sizinde desteğe ihtiyacınız oluyor biz o yüzden annane ile hallettik tuvalet olayını birde ben bir şey farkettim yada oğlumda işe yaradı önce klozet yerine çişini yaptığını farkedeceği şekilde yani normal tuvalete oturtun çocuk onuda farkedince işiniz biraz daha kolaylaşıyor ne yaptığını biliyor birde bu farketme süresi 2 haftaya kadar halledilmeli bence ama tam anlamıyla öğrenme 1 seneye kadar bir çok kazalar oluyor geceyi ise önce farkettirmeden bez bağlamak ve gece çişe kaldırmak sabah kalkınca ilk iş çişe gitmek diye nacizane bildiklerimi yazdım kolay gelsin

 


samanyolu

birşey soracağım kaç gündür uyguluyosunuz bu anlattıklarınızıkle

Pisikolog bir tanıdığımın kızı 2,5 yaşında ve hala altı bezli.Arkadaşım çocuk hazır olduğunda kendisi tuvalete gitmek isteyecektir,Çocuğa katı bir tuvalet eğitimi verirseniz ileride kabızlık çeker diyor.Çocuğuna bezi konusunda karışanları da azarlıyor.Eşimin kuzeni doktor, karısı da doktor,onlar da kızlarını hiç zorlamadılar kızları yaklaşık üç yaşına kadar altı bezli dolaştı.Benim ilk oğluma ben işte iken anneannesi kendi bildiği yöntemlerle tuvalet eğitimi verdi.Oğlum hep kabız.Büyük tuvaletini yapmaktan nefret ediyor ve tutuyor.İki günde bir büyük tuvaletini yapıyor.Yıllardır böyle, ne desek kar etmiyor.Bence çocuğunuzu zorlamayın.Kasları gelişince büyüklere özenip kendini hazır hissedecektir.


mert_mert

ben tuvalet eğitimine gevşek olarak 2 aydır devam ediyorum ama nasıl  2gün bağla 2 gün aç sokağa çıkar bağla gezmede bağla çıkar gibi gevşek bir tutum yaptım.son 2 haftadır bezi bağlamıyorum ve 10 dakkada bir tuvaletteyiz bazen işim olunca süre nadir olarak 30 dakkaya çıkıyor altına yapmamış olduğuda oluyor..akşamları süre daha uzun mesela 1 saate yakın vc ye gitmezsek kilotu ıslak olmuyor akşam 9dan sonra filan ..öğlenleri bağlamıyorum bezini kuru kalkıyor hemen tuvalete gidince bayağı işiyor..klozete oturmak oyun manasında seviyor ama asıl yapmak istediği'' yer ''..çömelip yere yapıyor yaptığınıda inceliyor müdahale etmesem ayağıyşa ezmeyede çalışıyor git burdan kaka git diye..kakasıyla tek kavga eden çoçuk sanırım benim oğlum..geceleri bağlıyorum çaktırmadan çünkü öle böle değil bayağı çiş yapıyor..mesela gündüzleri 10 dakkada götürüyorum çok az yapıyor daha bitmeden kalkıp bitti diyo ..belkide 10 dakka bu sebepten dolayı..tam boşaltmıyor..yinede bugun 7 adet kilot yıkadım ve yere de 3 kere yaptı ..çişini yapınca çiş kaçtı deyip gösteriyor..kakasını şükürki hep yakaladım saati belli ..oyun grubunada sordum ablalar varmış onlar istediğiniz sürede götürürler dedi.ne kadar ilgi olur bilemem belkide ıslak ıslak dolaşır orda..ama eskiden facede filan görürdüm vc eğitimi zor yazanlar vardı güler geçerdim şimdi anlıyorumki zormuş ya..çok teşekkür ederim yorumlarınız için ...


seres_esra

zaten tuvalet eğitimine yeni başladığınızda sık sık 10-15 dk bir tuvalete götürmelisiniz yoksa ortalık göl olur. çocuk böyle alışacak benim kız 28 aylık ama hiç niyeti yok bezden kurtulmaya bende hiç üzerine gitmiyorum dün ikea'ya gittik orda oyun oynarken kocaman bir kız iri birşeydi bezlendiğini gördüm 4-5 yaşında falan görünüyo annesine sordum 3.5 yaşındaymış kendini hazır hissetmiyor bende zorlamıyorum ne zaman isterse o zaman yapsın dedi  bende böyle düşünüyorum tabi yine arada bir yokluyorum ama üzerine de düşmüyorum.mert_mert

bu soruyu soralı 2 ay olmuş..katetdiğimiz yol anlatıyorum..

  artık 1 saat de bir vc ye gidiyoruz..ama hep ben götürüyorum onu tuvalete..kaç kez denedim çişi kakası gelsede yapıp hayatına devam ediyor..sadece kakasını yaparsa o an rahatsızlık duyuyor..
  öğlenleri bez bağlamıyorum.kuru kalkıyor ama uyanınca anında vc ye götürmem gerek yoksa yatağa bırakıyor..
  geceleri çiş olayına geçemedim..kaldırırsam çığlık kıyamet tepiniyor.vc gitmemek için.ışığı kapatıp karanlıkta götürsem ağlıyor direniyor yinede yapmıyor..tabi uyanmışda olduğu için tekrar uyutmak ayrı bir sorunsal..
  sokakta vc nasıl yaptırcağıma dair bir çözüm bulamadım .yere oturtsam (çömelterek)pantolonuna kıyafetine çiş geliyor.kavonoz şişeye zaten yapmıyor olsada yapmıyor.ya kavonoza vurup deviriyor yada bağırıyor korkuyormuş.birde sokakta yere yaptırmak çevre açısından hoş karşılanmaz ve güzelde değil..
   yani katetdiğim yol sadece vc ye gitme süresini uzatmak oldu..halen alışmış değiliz..alışmak demek çişi gelince haber vermekmi nasıl anlamadım..ne yapıcam onuda bilmiyorum..heleki sokaka çıkarınca bazıı kişiler götünü elliyor bakım bezi varmı diye ..varsa aaa halenmi bezli yoksa da başka bahane..ne diyeceksiniz bakalım bu duruma...


ipekkusgoz

Bizim daha bu konuda çok bir tecrübemiz yok. Ama bir kaç hafta önce moonstar tuvalet alıştırıcısı almıştım cokbilmisin blogundaki yazısından hareketle. Kendinden merdivenli renkleri cıvıl cıvıl bir şey. Tutma yerleri var.Kendisi isteyerek çıkıp oturuyor. Henüz tuvalete çiş ya da kaka yapmadı ama sürekli oturtuyoruz. Bu bile şu anda beni mutlu ediyor. Söyleyebildiği ender kelimelerden biri 'çiş'. Bu da olumlu bir şey ama ne zaman yapmadan söyler onu bilemiyorum. Ben bir süre bu şekilde sık sık oturtarak olay nereye gidecek gözlemleyeceğim. Bu arada yine cokbilmis'in bahsettiği özellikle dışarıda tuvalet ihtiyacı için potette diye bir ürün var. Ama ben bulamamıştım burada. Gerçi özellikle kız çocuklar için kullanışlı olduğu söyleniyor ama oğlunuz şişeye vs yapmıyorsa sizin için de uygun olur mutlaka ama nasıl bulursunuz bilemiyorum.


Cevaplamak için Üye ol