Tuvalete kalkmaya başladı

Damla soruyor: 8

Kızım geçen nisan ayından beri gece ve gündüz olarak bezsiz, gece hiç tuvalete kaldırmadık, alt ıslatma sorunu da olmadı. Kendisi de gece sabaha kadar tuvalete  kalkmadan uyurdu. Son birkaç haftadır yattıktan 3-5 saat sonra tuvalete kalkmaya başladı. Çişim geldi diyor, götürüyoruz, geri yatıp hemen uyuyor. Bir sorun yok belki bunda ama aklıma takılıyor, bu zamana kadar hiç kalkmadan sabaha kadar uyuyabilirken, neden daha büyüdüğü halde kış ortasında gece tuvalete kalkmaya başladı? Benzer bir durum tecrübe eden var mı? Beslenme düzeninde bir değişiklik yok, herhangi bir ilaç da kullanmıyor.

Bu soruyu cevapla


8 Cevap


kurablyemm

Doğumdan çabuk tuvaleti geliyor olabilirmi yada enfeksiyonu olmuştur


kurablyemm

Dr goturun bence


mumsy

Merhaba ,

Benim de kizima bir ay once ayni sey oldu. Normalde gece hic kalkmamasina ragmen tuvalete kalkmaya basladi geceleri birer kere. Bir hafta boyle bende icim icimi yiyerek bekledim. Baska bir belirti de yoktu ama gece iki kere kalkmaya baslayinca GP ye goturdum idrar testi yapti ve idrar yolu enfeksiyonu oldugunu soyledi. Antibiyotikle atlattik ve simdi yine geceleri hic kalkmadan uyuyor. Annelik icgudusu zaten sizi uyarmis,bir doktora gostermekte fayda var. Sevgiler.


bellroad

2.5 yasında gece 1-2 cis yapar, sorun oldugunu dusunmemistim. burdan anladıgım doktora goturmem gerektiğimiipekkusgoz

Kış olduğu için üşütmüş olabilir belki.


birbebekannesi

Benim kizim cok daha fazla sayıda cis yapiyor, bende normal olduğunu düşünüyordum. Mesela 9 da uyuyan cocuk en son 8-8.30 gibi sıvı alıp, ihtiyacını giderdikten sonra uyanmiyor mu? Tabi gece deliksiz uyuma meselesi var, biz sık uyanıyoruz. Cise gidincede uyku tamamen kaçıyor, benim yatağında gözleri açık bir süre durup sonra uyuyor, neyi yanlış yapiyoruz:)


Damla

Yok uyanmıyorlar. Oğlum da tuvalete kalksa bir gece ne oldu, hasta mı, ya da ekstra bir şey mi içirdik falan deriz. Sadece başka bir sebeple uyanırsa tuvalete yollarım. Kızım da bu zamana kadar aynıydı. Bez bırakma döneminde de hiç kaldırmadan alıştırdık, çünkü bez bırakma öncesinde de gece uyanmadan sabaha kadar uyumaya alışmışlardı. Uyanma ile çok ilgili olabilir, çünkü uykuda idrar üretimi duruyor ya da çok yavaşlıyor diye biliyorum.


Damla

Yardımlarınız için teşekkür ederim.


Kızımı doktora götürdük, başka kontrol ettirmek istediğim konular da vardı, kapsamlı bir kan testi ve idrar testi bakıldı. Aldığım idrar örneği bulanıktı ve bana biraz fazla sarı gelmişti gün içinde alınmış bir örnek için. Doktor sonuçlara bakarak enfeksiyon olmadığını, hafif bir sistiti var dedi ve biraz üşütmüş olabilirsiniz dedi. Soyunmaya çok meraklı bu yüzden aklımıza yattı, belini daha iyi örten bir şeyler aldık, dolabından inceleri göz önünden kaldırdık. Bu arada ara ara görüş aldığımız doğumdan beri takip eden başka ilde bir doktorumuz daha var, o sonuçlara bakarak kum döküyor olabilecğeini söyledi, enfeksiyona dönmemesi için hafif bir antibiyotik verdi bol su içsin dedi ve her ihtimale karşı böbrek ultrasonu istedi (taş ihtimaline karşı sanırım). Böbrek ultrasonunda çok şükür bir şey çıkmadı.


Cevaplamak için Üye ol