Uyku sorunu olup da çözüme ulaştıran var mı?

haticef soruyor: 7

ben artık çok bunaldım.benim durumumu yaşayan başkaları da sanırım vardır. kendimi uykusuz güçsüz yorgun hissediyorum.bahar gündüzleri de geceleri de sorunsuz uyuyamııyor.sabah 7 gibi uyanıyor.11 gibi meme emerek veya kucakta sallanarak uyuyor. 30 dk-45 dk sonra ağlayarak  uyanıyor çok huzursuz oluyor sürekli kulaklarını saçlarını çekiştiriyor.ben de son zamanlarda uyklusunu alamdığını düşünerek tekrar uyutmaya çalışıyorum.ama meme emmeden uyumuyor.ben de emziriyorum ve uyutuyorum tekrar bi 45 dk uyuyor, bu şekilde bazen mutlu uyanıyor ama bazen yine de huzursuz uyanıyor.akşam üzeri 4 gibi tekrar uykusu geliyor aynı sahneler tekrarlanıyor.gece uykusuna 8buçuk gibi yatıyor.ve gece orrtalama 5 kere uyanıyor.bazen 10 kere uyandığı bile oluyor.emmeden kesinlikle uyumuyor.emzirmemeyi denedim 1buçuk saat boyunca ağladı.sonunda ben dayanamadım emzirdim.su vermeyi deniyorum kesinlikle reddediyor daha beter feryat ediyor.emmesi de bağımlılıktan kaynaklanıyor gibi değil,çünkü bayağı doyasıya emiyor,boşaltıyor tüm sütü her seferinde.ama ben artık tükendim.biliyorum bu beslenme ve uyku sorunu bir arada olan bir durum.ama ne yapmam gerektiğini bilmiyorum.easy rutini mutini hikaye geldi bizimkine,kendi rutinini kendi belirleyeck.yatır kaldır yöntemi5 aylıkken bile beni çileden çıkardı.özellikle 6 aydan büyük bebeği olanlara soruyorum eğer herhangi bir yöntem uygulayıp da uyku sorununu çözen varsa lütfen yazsın.çok zor durumdayım

Bu soruyu cevapla


7 Cevap


dincelay

anlattıklarınızdan sanki tam doymuyormuş gibi geldi bana. kısa bir süre uyuyup, huzursuz uyanması bu nedenle olabilir. sık sık uyanıp emmek istemesi de bu yüzden olabilir. Uk_Den

Zamanında birçok kez uyku eğitimi verdim ben de oğluma. Yaptıklarıma şu linkten gözatabilirsiniz.


Gece emmesini 7/8 aylıkken kesmiştim, zor oldu, ama gece eşinizin veya bir başkasının gidip telkin etmesi gerek. Anne oldu mu saatlerce ağlar, baba gitti bizde hep. Baktı ki meme yok mecbur uyudu 10 dakka içinde.


tiara

uyku sorununuza çözümüm yok ama saç ve kulak çekiştirme diş çıkardığının işareti olabilir (diş çıkarma dönemlerinde iyice beter oluyor uykular)


turkuazz

babayı ya da güvendiğin birini devreye sokup birkaç saat dinlenmeni öneririm öncelkle.Uykusuzluk berbat birşey,çok iyi bilirim ama mucize bir çözümü yok:( uyku eğitimi denen şey en az 1 hafta çelik gibi sinir istiyor ve böyle yorgun/gerginken o sabrı göstermen zor.

gece emmeden çok rahat durabilir,iyice doyduğundan eminsen.Ben 11 aylıkken emzirmeden kucağımda dolaştırarak her ağladığında, emzirmeyi bıraktırmıştım ,6 -7 sat uyumaya başlamıştı ;sonra maelesef diş çıkarıyor vs diye tekrar başladım ve 27 aylıkken sütten tamamen kesene kadar gece emmeye devam etti.Yani olur da bir kez başarırsan ne olursa olsun geri adım atma.
Bie de bebek hamağı denedin mi?genelde memnun anneler.


nilgun_E_D

Ben de su sıralar benzer bir problem yasiyorum.

Kizim 2,5 aylikken emmeyi birakti. Geceleri 6-8 kere kalkip uykusunda emzirmeye basladim. 5 aylikken uyanikken tam olarak tekrar emmeye basladi. Ayni zamanda gece de ayni sayida kalkip emmeye devam etti. Fistikcik in baska arkadaslara verdigi onerileri uygulayip her uyandiginda emzirmedim. İki hafta icinde kizimin uykusu duzene girdi. Geceleri iki bazen üç kere kalkti emmek icin.

Gunduz uykularinda ve gece ilk uykusunda hep ayni sekilde uyutuyorum. Yatagina yatiriyorum, sadece uyku oncesi verdigim oyuncagini veriyorum ve iyi uykular dileyip yanagindan opuyorum. Aylardir bu sekilde yaptigim icin alisti on dakika oynayip uykuya daliyor. Hala uykuya dalmada problemimiz yok.

Ancak alti ay bir haftalik oldugunda tekrar geceleri cok sık uyanmaya basladi. Ustelik aglayarak uyaniyor ve emmeden uyumuyor. İlk gece uykusu 2 saat, sonra birer saat, saat üçten sona yarim saat, hatta bazen 15 dk arayla uyaniyor. Demir damlasina baslamistik. Denemek icin damlayi birkac gundur vermiyoruz. Alt dislerini 5,5 aylikken cikardi. Altlar cikarken sorun yasamamistik. Simdi 6,5 aylik. Ust dislerini cikarmaya calisiyor olabilir. Ancak iki haftadir geceleri aglayarak uyaniyor olmasi gunduz ise uyku sorunu yasamamasi normal mi? Henuz ust dislerin cikacagina dair bir belirti de yok.

Sabaha kadar uyumadigim gunler oluyor. Onerilerde ki gibi bir hafta sonu esim gece ilgilendi ancak sakinlestiremedi. Bu hafta sonu da deneyecegiz. Pazartesi ise baslayacagim. Cok yorgunum. Haticef umarim sen de ben de sorunumuza çare buluruz. Tecrubeli arkadaslar sizlerin onerilerini takip edecegim. uk_den verdigin linkteyi yaziyi okudum. Bu aksam deneyecegim.

Fistikcik senin farkli bir onerin olur mu?


ayse2005

gerçekten çok zor benim bebeğimde sadce memedeuyuyor gece kaç kere kalktığımı hatırlamıyorum bile.bende çok yorgunum.eğer bir çözüm bulduysanız paylaşır mısınız


herseybilim

arkadaslar aynı problem bende de var.gündüz uykuları 40-45 dk suruyor ve ağlsyarak uyanıyor.bebek arabasını evin içine aldık onda gezdirerek gündüzleri uyutuyorum. son dönemde ise memede uyumak istiyor.6 bucuk aylık oglum.alt dişler çıktı ama üstler henüz çıkmADI.Dişe bağlıyorum ama daha önce bu problemleri yaşayanlar önerilerini yazarsa memnun olurum
Cevaplamak için Üye ol