sağlığımızı tehdit eden tehlikeleri uzaklaştıralım

ekim_ soruyor: 10

Merhaba Arkadaşlar,

Ben sizden bu başlık altında şunu öğrenmek istedim: yediğimiz yemekten soluduğumuz havaya kadar artık her yanımız modern hayatın gereği olarak doğallıktan uzaklaştı.Besinler hormonlu,katkı maddeli,ilaçlı.Mutfağımıza mikrodalga,teflon,bir sürü çeşit deterjan ve hatta bulaşık parlatıcısı girdi.Pişirme yöntemleri, saklama yöntemleri değişti.Etrafımız algıladığımız alglamadığımız bir sürü uyaranla çevrili.Ama hepimiz birşeylerden korunmak için bir takım önlemler alıyoruz.Bunları burada paylaşabilirsek,hepimiz için çok faydalı olacak.
Ben örnek vererek başlayayım:
-Bulaşık makinemde parlatıcı kullanmıyorum.Gayet parlak ve durulanmış olarak çıkıyorlar ve hatta zaman zaman parlatıcı gözüne sirke koyuyorum,yüzeylerinde kimyasal kalmaması için.
-Bekletebildiğim bütün meyve ve sebzeleri 3 dakika sirkede bekletiyorum ve daha sonra duruluyorum.
-Besinleri kavurmadan pişiriyorum,yağları yakmıyorum; oğluma mümkün olduğu kadar buharda haşlanmış sebzelerden yedirmeye çalışyorum.
Bunun gibi şeyler.Cevaplarınızı bekliyorum

Bu soruyu cevapla


111 Cevap


ekim_

Arkadaşlar demek ki iyilik güzellik ve buğday derneği sitelerine bir bakılmalı..
Çikolata için söylemek istediğim:Marketlerin organik reyonlarında satılan çikolatalardan alıyorum.En azından gdo yok.


fulyaderin

hmm birde Derin'nin mama kabı kaşık vs beyaz sabunla yıkıyor olmaktan çok mutluyum,bulaşık deterjanı ile tanışmadılar henüz :)


ekim_

Fulyab,beyaz sabun olarak tercih ettiğin bir marka var mı?


ekim_

''Teflon tavaların/tencerelerin saçtığı tehlikelere dair kaygılar çizilmesi ve eskimesiyle sınırlı değildir. teflon 240 ºC’da toksik parçacıklar salmaya, 360 ºC’da PFOA’da dahil olmak üzere iki kanserojen madde, iki global kirletici ve MFA salmakta, 475 ºC’da ise bir kimyasal silah amili olan PFIB salmaktadır. boş bir ‘iyi marka’ teflon tava, iki buçuk dakikada 240 ºC sıcaklığa ulaşmakta, beş dakikada 382 ºC sıcaklığa ulaşabildiği bulunmuştur!''
Alıntıdır..
PFOA geçenlerde sık kullandığımız bir teflon markasının mağazasında dikkatimi çekti.''PFOA içermemektedir '' diye bir yazı vardı.Girip içeri konuşamadım ama doğruluğunu merak ettim.


YesilAnne

merhaba, ben şimdiye kadar oğlumun bulaşıklarını hacışakir/duru saf kalıp beyaz sabun ile yıkadım ve bu şekilde uygulamaya devam ediyorum. onun için ayrı bir bulaşık bezi ördüm. ve her yıkamadan sonra camın önünde özel kupasında güneşte kurumasını sağlıyorum. ıslak bırakmıyorum. 


Ayrıca yine bu beyaz kalıp sabundan banyoda da bulunduruyorum. Oğlumun kıyafetlerinin lekelerini hemen anında müdahale ile bu sabunla çitilediğimde inanılmaz etkili,lekeler çıkıyor. Çok memnunum. Hatta bu beyza sabun gömlek yakası kirlerini bile süper çıkarıyor. Çamaşırlarda da roxy dalan kullanıyorum.

Yer temizliğinde bazen fayanslarda karbonatlı, ahşaplarda sıvı arap sabunu kullanıyorum. Bulaşık makinesine bebişin hiç bir şeyini koymuyorum. Tahta kaşık vb. koymuyorum.ekim_

Pekii,BULAŞIK MAKİNASI için DETERJAN önerileriniz var mı?


Dilekoz

Roxy dalan nerelerde bulunur, büyük marketlerde göremiyorum ? Eşantiyon olarak gelmişti galiba, ben de memnunum.


YesilAnne

Ben şimdiye kadar her markette buldum aslında. Küçük çaplı süpermarketlerde de var. Be mahallemizdeki markette buluyorum mesela.


Bir de bir şey daha eklemek istiyorum. Biz 5 ay önce mutfağımıza su arıtma cihazı taktırdık, böylece artık sebze, meyvelerimizi de temiz su ile yıkayabiliyoruz. Ev kendi evimiz olsa tüm ev için dizayn edilmiş arıtma sistemini tercih ederdik böylece saçlarımız, vücudumuz, çamaşırlarımız vb. temiz su ile yıkanırdı. Bu konu da çok önemli, şebeke sularımızın durumu malum ve bu sularla yıkanan saçlarımız gün geçtikçe sağlıksız hal alıyor, çamaşırlarımızın durumu da malum..ekim_

Su arıtma deyince aklıma geldi;eski evlerde su boruları kurşun içeriyor.bu nedenle de sabah muslıktan akan ilk suyu kulanmamak ve bir sürü akıtmak gerekiyormuş;özellikle sıcak su boruları tehlikeli.
Ben de mutfağa su arıtma taktırdım.Şu ters ozmoz yöntemiyle filtre edilenlerden..En azından mutfağımda rahatım su yönünden yeşil anne.


fulyaderin

beyaz sabun olarak hacı şakirin klasik beyaz sabununu kullanıyorum,çiçek vs esansı olmayanından.duru baby de denedimCevaplamak için Üye ol