sağlığımızı tehdit eden tehlikeleri uzaklaştıralım

ekim_ soruyor: 10

Merhaba Arkadaşlar,

Ben sizden bu başlık altında şunu öğrenmek istedim: yediğimiz yemekten soluduğumuz havaya kadar artık her yanımız modern hayatın gereği olarak doğallıktan uzaklaştı.Besinler hormonlu,katkı maddeli,ilaçlı.Mutfağımıza mikrodalga,teflon,bir sürü çeşit deterjan ve hatta bulaşık parlatıcısı girdi.Pişirme yöntemleri, saklama yöntemleri değişti.Etrafımız algıladığımız alglamadığımız bir sürü uyaranla çevrili.Ama hepimiz birşeylerden korunmak için bir takım önlemler alıyoruz.Bunları burada paylaşabilirsek,hepimiz için çok faydalı olacak.
Ben örnek vererek başlayayım:
-Bulaşık makinemde parlatıcı kullanmıyorum.Gayet parlak ve durulanmış olarak çıkıyorlar ve hatta zaman zaman parlatıcı gözüne sirke koyuyorum,yüzeylerinde kimyasal kalmaması için.
-Bekletebildiğim bütün meyve ve sebzeleri 3 dakika sirkede bekletiyorum ve daha sonra duruluyorum.
-Besinleri kavurmadan pişiriyorum,yağları yakmıyorum; oğluma mümkün olduğu kadar buharda haşlanmış sebzelerden yedirmeye çalışyorum.
Bunun gibi şeyler.Cevaplarınızı bekliyorum

Bu soruyu cevapla


111 Cevap


Moonlight

Sevgili Uod; o zaman eşime sorayım da sabah işe  giderken bir Migros'a uğrasın.. evet Tupperware ile ilgili yazıyı da okudum; maalesef bu bpa her yerde; her yerde...


Ulku

tupperwarenin linkte gorunen bpa iceren listesinde cok az urun var ve yaridan fazlasi turkiyede satilmiyor zaten (baktim bende hicbiri yokmus). gerci tupperwarein listesi surekli degisiyor, ve liste de gecen yil olusturulmus. o gunden bugune cok sey degismis olabilir, kendilerinden cevap istemeliyiz.


GulcanDeniz

Damacana sorununu nasıl çözüyorsunuz peki?

Kendimce ''ara çözüm'' buldum:
Erikli'nin müşteri hizmetleri yerine oturduğumuz semtteki bayiini arıyorum ve "Damacanası yeni su istiyorum. Küçük çocuğum var" diyorum. Böylece hasarlı yerine yeni damacana getiriyorlar.

Ama hala içim rahat değil.
Çözüm bulan var mı?


Neslihan

gkaplan esim isi dolayisiyla (dolum, etiketleme makinesi satiyorlar) bazi iyi markalarin bile siseleri kadinlarin elle yikadigini soyluyor. Yeni su olsa ne farkeder. Bu isin makinelerle gayet steril bir ortamda yapilmasi gerekirken... Turkiyedeki pek cok seye oldugu gibi su olayina da guvenmiyorum malesef. O sularin icinde neler oldugundan haberimiz bile yok.


Zelal_

@ gkaplan, biz cam şişede almaya başladık başka yol bulamadık, onun dışında Türkiye'de Taşkesti su, bpa'sız damacana ile dağıtım yaptığını/yapacağını açıklamıştı (moonlight'in verdiği linktede yazıyo zaten), birde arıtma cihazıyla musluk suyu kullananlar var sanırım. Ha birde babamların köyünde musluktan mis gibi kaynak suyu akıyo ama ne yazık ki kapsama alanımız dışında :)

Onun dışında plastik ürünlerdeki bpa ve diğer zararlı maddelerle ilgili olarak ne yazık ki Türkiye'deki siteler bence henüz yetersiz, yani marka ve ürün teşhiri çok yapılmıyor, tavsiyem almayı düşündüğünüz ürünün menşeini, içeriğini mutlaka yabancı sitelerden de sorgulatmanız olacaktır.ekim_

arıtma su,çocuklar için çok uygun olmuyormuş;mineral içeriği çok düşük olduğu için.Biz yine piyasadaki içme sularını kullanıyoruz(pınar madran) ve ne yazık ki plastik şişede..arıtma suyu sebzeleri yıkamada ve yemeklerde kullanıyoruz..


nilaylilayla

http://www.hamidiye.com.tr/tr/urunler.asp?ID=38

bu su alternatif olabilir...ama çok yaygın değil daha..anadolu yakasında bayii yok..hepsi karşıda:(


Zelal_

Henna, verdiğin linkte kutu su dedikleri şeyde de yine plastik bir torba kullanılıyor sanırım, evet belki bpa yok (sert plastik olmadığı için) ama diğer maddeler için soru işaretleri hala devem ediyor, kullanılan malzemenin içeriğine ulaşabildin mi sen? Bir de verdiğin linkteki soldaki kısımdan baktığım kadarıyla 0.33lt ve 1 lt'lik cam ambalajları da varmış kendilerinin. Eskiden ne güzel cam damacanalar vardı değil mi yaaa :(nilaylilayla

evet kutunun içinde aseptik malzeme kullanılıyormuş..( aseptik:her türlü mikroptan arınmış demekmiş..)galiba şu meyve suyu kutularının içinde kullanılan parlak malzeme bu...evet cam şişeler harikaydı taşıması biraz zordu ama:)5 lt 'lik pet şişelerdeki sular nasıldır acaba?onlarda da eğer şişeler güneşte beklemişse içinde kanserojen bir etkileşim oluyormuş?varmı ayrıntısını bilen?


lina

damacanalar kanser yapmıyormuş.türkiyede yapılan araştırmaya göre damacana 35 derecede 60 gün bekletilse bile BPA 200 DE 1 suya geçiyormuş.sağlığı tehdit eder düzeyde BPA alımı için günde 60 damacana bebeklerin ise 6 damacana su içmesi gerekiyor.araştırmayı hacettepe yapmış.
kaynak zaman gazetesi.Cevaplamak için Üye ol