sağlığımızı tehdit eden tehlikeleri uzaklaştıralım

ekim_ soruyor: 10

Merhaba Arkadaşlar,

Ben sizden bu başlık altında şunu öğrenmek istedim: yediğimiz yemekten soluduğumuz havaya kadar artık her yanımız modern hayatın gereği olarak doğallıktan uzaklaştı.Besinler hormonlu,katkı maddeli,ilaçlı.Mutfağımıza mikrodalga,teflon,bir sürü çeşit deterjan ve hatta bulaşık parlatıcısı girdi.Pişirme yöntemleri, saklama yöntemleri değişti.Etrafımız algıladığımız alglamadığımız bir sürü uyaranla çevrili.Ama hepimiz birşeylerden korunmak için bir takım önlemler alıyoruz.Bunları burada paylaşabilirsek,hepimiz için çok faydalı olacak.
Ben örnek vererek başlayayım:
-Bulaşık makinemde parlatıcı kullanmıyorum.Gayet parlak ve durulanmış olarak çıkıyorlar ve hatta zaman zaman parlatıcı gözüne sirke koyuyorum,yüzeylerinde kimyasal kalmaması için.
-Bekletebildiğim bütün meyve ve sebzeleri 3 dakika sirkede bekletiyorum ve daha sonra duruluyorum.
-Besinleri kavurmadan pişiriyorum,yağları yakmıyorum; oğluma mümkün olduğu kadar buharda haşlanmış sebzelerden yedirmeye çalışyorum.
Bunun gibi şeyler.Cevaplarınızı bekliyorum

Bu soruyu cevapla


111 Cevap


zeynep_bartu

Mutfakta kullanılan süngerlerin cok bakteri, mikrop tuttuğunu okumuştum bir yerde. mümkünse haftada 1 kaynatmak ya da değiştirmek lazımmış. bim de satılan ucuz süngerlerden alıyorum. içim acımadan atıyorum.


EmineKartal

ya di mi bartum2008, muttfak süngerleri felaket mikrop barindiriyor!  SIK SIK degistirmeye gayret ediyordum ama haftada bir yapmiyordum. o zaman hakkaten ucuz sünger almak lazim. 

veya benim kayinvalide hiç sünger kullanmaz mesela. elbezleriyle yikar elde yikanacak bulasiklari, sonra onu da çamasir suyunda yikar SIK SIK. öyle yapmak lazim belki de.


sevican

Ben bulaşık makinası ve bulaşıkları elde yıkamak için Klar marka ekolojik deterjan aldım. Fiyatı çok pahalı olmamakla beraber tasarruf yapayım diye yarım ölçü deterjan koyuyorum ve tertemiz oluyor. Klar'ın hammadesi de sanırım GülcanDenizin bahsettiği ekonat, ceviz gibi birşey. İçim kesinlikle daha rahat.


Tubi_

tamam Burçakşahin, atmıyorum Desitin'i :))


Saduman

doğala yakın yaşamaya çalışmak hem zaman alıyor hem de bütçe gerektiriyor,oysa sanayi; hayatı nasılda kolaylaştırmışsa sağlığımızıda o oranda tehdit etmiş.daha öncede söylemiş olabilirim:ilk hamileliğimde kurşun düzeyim çok yüksek çıkmıştı, buna birçok şeyin neden olabileceğini:eski binalarda oturmak,porselende  parlak simli desen,gazetelein boyası....gibi . elimizden geldiğince doğal yaşama yakın olmaya çalışıyoruz.sanırım bunun için tamamen eskiye anneannelerin ve babaannelerinlerin yöntemine dönmek gerek.Saduman

doğala yakın yaşamaya çalışmak hem zaman alıyor hem de bütçe gerektiriyor,oysa sanayi; hayatı nasılda kolaylaştırmışsa sağlığımızıda o oranda tehdit etmiş.daha öncede söylemiş olabilirim:ilk hamileliğimde kurşun düzeyim çok yüksek çıkmıştı, buna birçok şeyin neden olabileceğini:eski binalarda oturmak,porselende  parlak simli desen,gazetelein boyası....gibi . elimizden geldiğince doğal yaşama yakın olmaya çalışıyoruz.sanırım bunun için tamamen eskiye anneannelerin ve babaannelerinlerin yöntemine dönmek gerek.


erenim

uff valla okurken daraldım ben ne kadar doğru yapmaya çalışırsam çalışayım yine de okuduklarımın hepsine yetişemiyorum,hepsini yapamıyorum hatta yanlış yaptığım şeylerin sayısı bini geçiyor gibi geliyor,
yediğim içtiğim kullandığım şeylerdeki yanlışların hepsini ben nasıl düzelticem yaa

:P

bu arada topshop'ta bi ürün dikkatimi çekti,çamaşır topu deniyor,bu topu makineye koyup çamaşırı öyle yıkıyorsun hayatını deterjansız  geçiriyorsun(muş)
kullanan var mı

http://www.topshop.com.tr/index.asp?tn=productview&pid=74416&c=1372&irp=3&ils=10


GulcanDeniz

Sevican, Klar ürünlerini nereden temin ediyorsun? Her markette satılıyor mu?ekim_

-Klar ürünleri kapbulada ve cevahirde ekolojik ürünler satan standda var benim bildiğim.ben buralardan alıyorum


ekim_

Gülcan senin söylediğin ürünün adı ne? piyasaya sürmüşler mi?Cevaplamak için Üye ol