Artık eskisi gibi yemiyor, daha çok emmek istiyor.

lilacblue soruyor: 3

Oğlum 3 hafta önce hastalandı. Önce boğazı şişmişti, ateşi vardı ve 5 gün antibiyotik  kullandık geçti ama o tam geçmeden öksürük basladı hırıltılı solunum ve geniz akıntısıyla birlikte. Hastalığıyla birlikte iştahı azaldı ve ben de bol bol emzirdim aç kalmasın diye. Şimdi tamamen iyi ama az yemek yiyor ağzına aldığı lokmayı biraz ağzında tutup diliyle dışarı itiyor. Doymuyor ve durmadan emmek istiyor. Önceden iştahı çok iyiydi ve güzel yemek yerdi. Offf nasıl önceye dönebilirim, diliyle dışarı itmesi beni çıldırdıyor buna nasıl engel olabilirim :(

Bu soruyu cevapla


3 Cevap


CokBilmis

Gene ben :) Hasta olduğumuz dönemlerde sıvı tüketmemiz gerekiyormuş. Vücut katı gıdayı hazmetmek için harcayacağı enerjiyi, mikroplarla savaşmak için harcıyormuş.

Oğlunun hırıltısı, öküsürüğü hala geçmediğine göre hastalığı devam ediyor demektir. Hastalığı geçene kadar memeye yüklenmesi son derece sağlıklı. Benim kız 27 aylık, ağzındaki 16 dişle birlikte 1 saat meme emiyor hastalanınca. Şimdiye kadar da hiç ilaç kullanmadı. Bence emzirmeye devam et, yemek içinse teklif et eme ısrar etme.

Ağzındakini tükürme bizim kızda hala devam ediyordu geçen haftalara kadar. Yiyor, yiyor, doyunca son lokmayı tükürüyordu. Sonra "doydum" diyordu. Ya da mesela mandalina istiyor, ekşi gelince veysa sadece yemekten vazgeçince ağzından dışarı itiveriyordu. Daha yeni yeni lokmayı ağzına almadan "doydum" demeyi öğrendi.

Daha çok küçük o annesi :)

Bir de benim kızım da 12-15 ay arasında hiçbir şey yemedi desem abartmış olmam. Sıcak yemek yerine çiğ yemek teklif et. Serin serin (balkonda beklemiş) meyve, kıvırcık salata göbeği, ya da kuruyemiş ve kuru meyve teklif et. Yemekten daha çok bunları yiyordu kızım o dönem. Belki senin oğlanın da hoşuna gider.

Bu arada kızımın boyu da kilosu da her zaman 90 persentilde gitti. Sıcak yemek yemek istememesinde ya da anne sütü ile beslenmek istemesinde büyümesini geriletici bir durum yok yani, için ferah olsun.


lilacblue

Çok teşekkür ederim, meyve ve çiğ sebze yediricem yarından itibaren. Bol bol ne zaman isterse emziriyorum bi yandan da. Umarım kendiliğinden kısa zamanda istahı yerine gelir bebişimin.


gulaay

Merhaba aynı sorunu şimid de ben yaşıyorum, nasıl düzeldi mi sorununuz? Ben neler yapmalıyım size danışayım dedim deneyimli bi anne olarak? :)Cevaplamak için Üye ol