çocuklarda özgüven....

delimavi soruyor: 7

15 aylık oğlum var,çocuklarımızın kendine güvenen girişken bir birey olması için şimdiden neler yapabiliriz?fikirlerimizi paylaşalım lütfen..

mesela en basiti ben düştüğünde kaldırmadım hiç,hep kendi kalkar,koltuğa tırmanıyor hiç hayır demedim,yardımcı olmadım hep kendi başardı ne bileyim aklıma geldikçe yazarım sizde yazın olurmu...

Bu soruyu cevapla


17 Cevap


sunny

Tugba25 ben de aynı soruyu yazacaktım ki aynısını dile getirmişsin. Parka ne zaman gitsek, mutlaka yanımda top vs , başkasında görüp tutturabileceği oyuncakları yanıma alıyorum. Benim kızımın başkasının elindekine saldırma huyu yoktur, ama başkası da gelip oyuncağını almaya çalıştığında deli gibi ağlıyor. Genellikle de parkta veya sağda soldaki çocuklar başkasının elindekini almaya yönelik çocuklar oluyor. Acaba bizimkilerin bu şekilde olması çekingen oldukları anlamına mı geliyor ? Bu güzel birşey olsa da çoğunluk karşısındakinin elindekini almaya çalıştığı için bunu da merak ediyorum.
 
Senin çocuğunda yabancılama huyu var mı peki merak ettim. Benim kızım yabancılar kendisi ile ilgilendiğinde de hiç hoşlanmıyor ve bazen ağlamaya başlıyor.

Şu aşamada başka çocuklarla birebir oynamaları için erken bir dönem bence burada zaten sorun yok. Bir de eğer birisi gelip oyuncağını elinden alırsa, hemen geri vermesi için ikna ediyorum karşıdaki çocuğu. Oyuncak tam arada kalmışsa, bizim tarafa geri veriyorum. Karşı tarafa geçmişse ikna ederek oyuncağı bırakmasını sağlıyorum veya annesi gelip durumu çözüyor.


tugba25

cvplarınız ıcın cok tsekkur ederım arkadaslar hepınız ınanın bana cok buyuk moral oldunuz en azından yalnız olmadıgımı bılıyorum artık.benım oglum da yabancılara karsı oldukca mesafelı duruyor,onlarla konusup ıletısıme gecıyor fakat fazla samımı olmuyor örnegın onlar tarafından kucaklarına alınmaktan yada öpülmekten hoslanmıyor.bu gıbı durumlarda oglum da cok aglıyor.


sunny

Yabancılama olayı yapan çocukların ileride analizci karakterleri olabileceğini okumuştum, yani ptesi tanışıp cuma evlenmeye karar veren tiplerden olmazlarmış..Tam tersi iyi analiz eden tipler olurlarmış...yani kötü birşey değilmiş.


tugba25

iyimiş:) bende sabiha paktuna keskinin bir yazısını okumuştum orda da çocuklarda yabancılama yoksa o çocukta problem vardır diyordu tabii bizimkilerin yaş gruplarından bahsederek.


honeygirl

bu başlığı açtığınız iyi olmuş tugba25 teşekkürler:)

evhamlı bir annenin evhamlı kızı olarak kendi çocuğuma da bunu yansıtmaktan açıkçası çook korkuyorum, özgüveni yüksek, aktif, biri olması için bende şöyle yaparım böyle yaparım diye düşünüyorum ama bazen de fıtrat denilen yapı meselesi devreye giriyor. Umarım yapısında ürkeklik,narinlik yoktur kızımın yoksa offf.

herşeyi ince düşünüyorum,pimpirikliyim,çok kafa yoruyorum işte bunu yansıtmamak için çocuğu gözlemlemek,onun ihtiyacı olduğunda yanında olmak gerektiği inancındayım. doğru rol model olursam şöyle yapsın böyle yapsın diye kafa yormam sanırım.önce anneler bilinçlenecek sonra çocuklarına yansıtacak. örneğin korku duygusu bebeklerde yok, zamanla bizden öğreniyorlar, her şeyi taklit ettikleri gibi.

bu arada yazılarını okurken gülmina, izninle bir şey söylemek istiyorum,umarım kızmazsın:) annen söylediğin gibi fedakarlıklar yapıp sizle kalıyor ve kızına gözü gibi bakıyor, onun korumacı yanı seni endişelendirmiş, ama o da seni aynı böyle yetiştirmiştir, sen bu durumdan rahatsız oldun mu bugüne kadar, elbette olduğun zamanlar olmuştur ama bu durumu tatlılıkla dile getirsek daha hoş olmaz mıydı diye düşündüm, bir an mutfakta beni eleştiren bir konuşmayla karşılaşsam yaptıklarım bana göre normalse içerlerdim diye düşündüm. benim annem doğum yaptım 4. gün gidecem dedi, babamın tlfda kal demesiyle toplamda 1 hafta kaldı.çok kırıldım, daha sonraları 1 saatlik mesafeye taşındık,3 aylıktı kızım, eşyaları yerleştirmeyi bırak,bebeği tutayım,ya da yemek yapayım olayına girmedi bile,gene kırıldım kaç defa yüzleştim,ağladım karşısında ama onun arkasını topladığı 25 yaşındak kız kardeşim daha kıymetlisiydi,diyecek bir şey bulamadım artık. Yani sözü uzattım kusura bakma, annen eğer yanında sana destek veriyorsa, kızını korumak için yaptığı bu küçük hatayı hoşgör olur mu, bazen kızlarının yanında onlara manevi olarak destek veren anneleri grünce o kadar özeniyorum ki... ben daha söylemediğim çok şeyleri içime attığımdan, rahatsızlandım hatta. İnşallah evlatlarımız hayırlı kişiler olsunlar, sağlam, özgüvenli,aktif....


honeygirl

bu arada başlığı açan delimavi arkadaşımızdı ,teşekkürler:))son yazılanlardan tuğba25 diye aklımda kalmış anlamadım olsun bilgi alışverileri güzeldir:))


delimavi

rica ederim hepimizin bu tür paylaşımlara ihtiyacı var:))

ayrıca anne mevzusunda özenti  bendede var yani içiçe yakın oturan yardımcı olan anneler bizim öyle bir şansımız yok uzak oturuyoruz..
Cevaplamak için Üye ol