doğum,ikiz bebek

bluebarry soruyor: 10

ikiz doğumlar normal olabilir mi,kaç normal dogumla ikiz bebeği olan anne var?

Bu soruyu cevapla


15 Cevap


asliheren

benim değil ama yengem-abimin eşi- ikiz bebeklerini normal doğumla aldı kucağına.

kontrollerini yaptırdığı kendi hastanesi de olmak üzere dolaştığımız özel hastaneler normal doğumu kabul etmeyip-sezeryanla almak istediler-devlete yönlendirdi.Doğum araştırma hastanesinde gerçekleşti.


honeygirl

youtubede izlemiştim bir kadın (sanırım yabancı bu kadın biz Türklere böyle video filan ters)
normal doğumla ikiz doğurmuştu. Benim de bildiğim çoklu gebeliklerde sezeryan yapıyorlar, geliş açısından v.s sebeplerle...


opposition

benim suyum geldiği hem de açılmam da olduğu halde hiç normal doğum lafı eden olmadı :)

ikizlerde pek şansını zorlamamak gerekiyor sanırım :)

 


EsraEA

İntörnken 2 kere normal doğum ikize girmiştim. (Çukurovada) Türkiye'de genel olarak riske girmek istemiyorlar, sezaryenle alıyorlar. Tek bebeği bile :))) Ikizlerin prematüre doğma riski de olduğu için sezaryen olma olasılığı yüksek.


ozalp07

benim ablamında ikiz kızları var ve normal doğurmuş. yeğenlerim  1975 doğumlular şimdi evliler ve çocukları var. ablam da 23 yaşında falanmış.cankush

ikiz doğumda ikinci bebek için risk teşkil edeceğinden genelde normal doğum vermiyorlar. ben de normal çok istemiştim, ama erken doğum üzerine normal doğum bir de tüp bebek olduğu için kimse riske etmek istemedi. yaşınız, bebeklerin duruşu hepsi çok etkili. bildiğim kadarı ile sadece ikisinin de yola doğru dönük olması durumunda normal doğum olabiliyor. bol şans dilerim :)


ozlem3

Burada aslında fayda zarar eğrisine bakmak lazım. Normal doğurmakla ne gibi bir fayda elde etmeyi umuyorsun? Bu fayda karşılığında neleri riske etmeye hazırsın? Çünkü normal doğumun normal olarak kabul edilmesi gereken riskleri var. Bunlardan birinin başına gelme ihtimali ikiz gebeliklerde çok da düşük değil. 


Ben normal doğumu doğal olduğu için ve doğumdan sonra kolay toparlanıldığı için istemiştim ama 33 haftada doğum başladı ve sezeryan oldum. Doktorum baskı yapmadı ama ciddi olarak sezeryan tavsiye ettiğini söyledi. Ben de, doğallıktan yana olma takıntımdan ve çabuk toparlanmak istemekten vazgeçtim çünkü bebeklerden biri için en ufak riski bile almak istemedim. Macera aramanın anlamı yok. Şimdi de hamileyim ve yine sezeryan olma durumundayım çünkü doğum sırasında %5-10 arasında eski sezeryan yerinin patlama ihtimali var. Bu durumda bebek kaybediliyor ve doktorlar tüm güçlerini anneyi kurtarmaya harcıyorlar. Şimdi benim mantığım nası işliyor? Kendime soruyorum %5 çok değil ama küçümsenecek bir oran da değil. Bu riski ne elde etmek için istiyorum? Doğumdan sonra 15 gün daha az yatmak için mi? Ben yatayım paşa paşa 15 gün daha fazla n'olur n'olmaz.


bluebarry

cevaplarınız için teşekkür ederim fakat ben doktorların başarı ortalamasını araştırabileceğimiz bir platform olsun istiyorum örneğin yaptırdığı doğumlarda normal oranı yüksek bir doktorun risk halinde sezeryanı önermesi tartışılmaz tavsiyesine uyulur elbette benim asıl endişem doktorlara ve kurumlara nasıl güvenebileceğim hususudur...Nazife

Bebekler çok erken dünyaya gelmiyorsa ve geliş pozisyonları normal doğum için uygunsa neden olmasın.. İlk hamileliğimde nst'ye bağlandığım bir gün hemen yandaki doğumhanede ikiz bebeklerin normal doğumla dünyaya gelişine tanık olmuştum. Çok heyecanlıydı :) Annenin de maşallahı vardı, çok dirayetliydi. Sanırım bu bana feyz oldu ve ben de çok güzel bir normal doğumla kavuştum bebeğime.

Türkiye'de tüp bebek tedavisi genellikle çoğul gebeliklere sebebiyet vermekte. Bundan dolayı sezaryen tercih sebebi; kıymetli bebek meselesi vb. nedenlerden ötürü. Normal doğumun riskleri olduğu kadar sezaryen doğumun da riskleri olduğunu unutmamak gerekir. Belki de normal doğumdan çok daha fazla..


bluebarry

ikiz bebeklerin normal dogumla dünyaya geldiğini görmeniz ne zaman oldu?yeni bir hadise mi ve devlet hastanesi mi?Cevaplamak için Üye ol