doğum,ikiz bebek

bluebarry soruyor: 5

ikiz doğumlar normal olabilir mi,kaç normal dogumla ikiz bebeği olan anne var?

Bu soruyu cevapla


15 Cevap


bluebarry

ne mutlu size umarım bende sizin kadar şanslı olurum risk hakkındaki düşüncelerinize katılıyorum


EsraEA

Aishwarya, yalnız burada söz konusu olan iki bebek. Her anlamda risk daha farklı. Tek bebeğin gebeliğe bağlı riski 1se ikiz bebek de 2 bile değil 4-5tir. Ha benim 3 bebekti, riski hiç hesaplamayayım :) Her şeyden önce erken doğum riski yüksek. Yani tek bebekten farklı bir durum.

Ne güzel sen ısrar etmişsin, isteğini net biçimde söylemişsin. Kadın Doğumcu bir arkadaşım doğuma yakın, doğum hakkında anlatırken şu şu oranda sezaryene dönebiliriz dediğinde, genel olarak anneler rahatlamış biçimde hemen sezaryen tarihini soruyormuş :) Sonrasında da bir şey olduğunda ben normal doğum istiyordum ama dr sezaryen dedi oluyor, o ayrı :)
Bir de senin gibi anneler çok azaldı. Çok şükür sağlıklı bir biçimde doğurmuşsun. Doktorun normal doğuma yönlendirdiği, annenin de yaptığı ama doğum sırasında bir komplikasyon çıktığında doktora tazminat davaları açtığından artık kimse bu açıdan da riski almak istemiyor
Ben de almam :)) Ben zaten Kadın doğumcu olmazdım :) Gece haftasonu, tatil bayram doğuma gitmemi bekleyip, gündüz iş hayatını idame ettirip, bir de aile yaşantımın olması gibi bir şansım olmaması durumundan dolayı :) 
Bluebarry, siz bu konuda kararlıysanız, yapmak istiyorsanız, eğer gebelik haftanızda problem yoksa (inşallah miadında doğum yaparsınız. Ben 38+1de üçüz doğurdum. Yani imkansız değil), olabilecek riskleri (2. bebeğin pozisyonundan dolayı bazen 2.de sezaryene gerek olabiliyor) bu konuda konuşabilirsiniz. Niye olmasın ki? Kaç haftalıksınız bu arada?Nazife

2008'in Ocak ayında, özel bir hastanede.

Doktor çok önemli. Sakin, doğumu doğal karşılayan, anneyi gereksiz paniğe sürüklemeyen bir doktorla normal doğum yapabilmek oldukça kolay.

Dilerim gönlünüze göre olur.


bluebarry

nazife hanım, bahsettiğiniz tarihte ikiz bebeğiniz mi oldu normal doğumla???


asliakcin

epilepsiysen sezeryanamecbur kalıyorsun. bir izdaha yani.
Cevaplamak için Üye ol