Osmolak, kabızlık

minigim_sare soruyor: 2

merhaba arkadaşlar. kızım 2 haftadır kakasını yapmakta zorlanıyor. bir süre zorlansa da yapabildi  kayısı vererek falan.ama artık hiç yapamıyor. fitil de denedik. 4 gün önce gece acile götürdük. dr. lavman ve osmolak diye bir şurup verdi. lavmandan sonra 2 gün normaldi. 2 gündür yine hiç yapamadı. osmolak kullanan var mı aranızda? alışkanlık yapar mı? bugün şurup vericem. yarın akşama kadar beklicem olmazsa yine mecburen lavman yapıcam. ama niye böyle oluyor anlamadım. yardımınızı bekliyorum.

Bu soruyu cevapla


12 Cevap


tiara

bizim pediatristimiz iki yol var demişti: birincisi aldığı günlük mineral yağ miktarını arttırmak, yani zeytinyağı vermek, ikincisi osmolak türevi ilaçlar. mide barsak pasajı zaman aldığı için verdiğiniz zeytinyağının kayısının hemen etki etmesini beklemeyin. 2-3 güne kadar yolu var. her gün mutlaka kuru kayısı kuru erik püreleri ve suyu, bol su, ve zeytinyağı vermeye çalışın. zeytinyağını içmiyorsa yemeklerine bol bol koyun. ve bu şekilde bir süre devam edin. kabızlık uzun sürüyorsa sondaki kaka sertleşmiş olduğundan acı nedeniyle çıkaramıyor olabilir, o durumda gliserinli fitille sondaki kakayı çıkarmasına yardımcı olabilirsiniz ama fitili çok kullanmamanızı öneririm. fitil, iğne gibi invaziv yöntemleri çocuklara fazla uygulamamak lazım..yemeklerinde bol lif olsun, bol sebze yesin, sebzelerdeki lif oranı yüksektir. pirinçten, patatesten, muzdan kaçının, az miktarlarda vermeye çalışın..papatya çayı da sindirim sistemini düzenler..bunlara dikkat edip beslenmeyi bu şekilde götürürseniz bir süre sonra bu sorun düzelecektir diye düşünüyorum. osmolak türevi ilaçlar çok uzun süre kullanılmamalı, barsakları tembelleştiriyorlar, ancak elbette doktorun önerdiği sürelerde kullanmanın bir sakıncası olmaz..geçmiş olsun..


pericann

arkadaşlar, biz de 3. ve 5. ayla arasında kabızlık sorunu yaşadık. ne zaman ek gıdalara geçtik, doktorun tavsiyesiyle sebze püresine semizotu koymaya başladım. kaka yapma süresi gittikçe kısaldı. en son 9 güne çıkmıştı ve oğlum çok zorlanıyordu. şimdi mevsim itibarıyle semizotu bulmak zorlaştığından doktor karalahanayı önerdi. hergün olmamak kaydıyla püresine bir tutam karalahana ekliyorum ve çok şükür hemen her gün kaka yapıyor artık oğluşum. bir deneyin derim.. 
Cevaplamak için Üye ol