İnek sütüne nasıl alıştırabilirim?

emineaslihan soruyor: 8

merhabalar;

14 aylık kızı var, devam sütü olarak aptamil 4 kullanıyoruz. yalnız kızıma inek sütünü bir türlü içiremiyorum. içine şeker koydum pekmez koydum biberon veya bardakla tadını alır almaz ittiriyor. yalnızca muzun veya şeftali püresine eklersem alıyor. sizce ine sütüne nasıl alıştırabilirim?

Sevgiler

Bu soruyu cevapla


8 Cevap


nesejoy

merhaba;

Son araştırmalara göre inek sütü süt formatında tüketilmemeli. bağırsak florası için çok zararlı. bağırsak florası bozuklukları da birçok kronik immün sistem hastalığının sebebi. onun yerine yoğurt ve kefir içirmeye çalışın. sade almıyorsa içine meyve koyabilirsiniz. yani, bırakın süt içmesin, farkında olmadan kendine iyilik yapıyor aslında :)


nesejoy

ayrıca ek bilgi: süt ürünleri pekmez ile tüketilmemeli. süt pekmezin kan yapıcı özelliğini engelliyor. pekmezi sade verin. süt ürünlerine karıştırmayın. yoğurdu veya kefiri mümkünse sade içisin ama illa tatlandırmak isterseniz meyve ya da bal kullanabilirsiniz.


burcaksahin

Neşeye katılıyorum. Varsın inek sütü içmesin ama peynir yesin yoğurt yesin :)

3 lt sütten 300-350 gr lor elde edildiğini düşünürsek, peynirdeki kalsiyum miktarı litrelerce süt içerse alabilebileceği kalsiyum miktarından fazla. 


burcaksahin

Sütün faydalarını saymakla bitiremeyen bilimsel makaleler, röportajlar, yazılar vb herşey var. 

Az da olsa zararlarını anlatanlar da var. 

Dolayısıyla hem yararlı hem de zararlı diyen tüm makaleleri, yazıları, yayınları herşeyi karıştırın, okuyun, tartın biçin ve kendi kararınızı verin.

Aşağıya örnek bir yazı bırakıyorum.

https://www.aydinlik.com.tr/kose-yazilari/murat-kinikoglu/2017-subat/sut-icmeyin-cocuklariniza-da-icirmeyinemineaslihan

Cevaplar için çok teşekkürler 😊


KahveAnne

Doktorlar artık keçi sütü öneriyorlar. Kazein oranı en düşük süt olduğu için.

Onu da içmezse hiç dertlenmeyin, yoğurt tükettiği müddetçe sütün ekstra bir faydası zaten yok. Benim kızım hiç içmedi süt. HİÇ! Formül mamadan direkt yoğurda geçtik. Zorlamadım da. Zira bebek/çocuk dahi olsa birey o da. Kendi zevkleri, damat tatları olabiliyor. Şu an 4 yaşında kızım, müthiş uzun boylu. 6-7 yaş giysileri alıyorum, o derece.


dilrubaa

Benim kizim yogurt yemiyor,  peyniri de cok az yiyor. O yaslarda emiyordu, dert etmedik ama sonrasinda sorun etmeye basladim ben de. En son sute kakao ve biraz bal katarak nesquik diye icirme suretiyle alistirdim. Yogurdu da suzme yogurt ve dondurulmus meyveyi blenderdan gecirip dondurma diye yediriyorum. Hic yoktan iyidir. Biraz buyuyunce deneyebilirsiniz siz de belki


emineaslihan

Süzme yoğurdu neden tercih ediyorsunuz daha mı faydalı yoksa normal yoğurdu yemiyor mu


Cevaplamak için Üye ol