Oglum basarisiz olmayi kabulleneniyor

eberguc soruyor: 4

oglum 4yasinda. 6 aydir krese devam ediyoruz. Bayram tatilinde krese 10gun ara verdik. Donuste okula gitmek istemiyorum demeye basladi. BIraz daha konusturdugumda onune hep matematik kitabi koyduklarinive matematigi sevmedini soyledi. Ben de ertesi gun okulu aradim . Ogretmeni oglumun mukemmeliyetci oldugunu, matematik kitabindaki alistirmalari diger cocuklardan gec bitirdi icin bu duruma uzuldugunu soyledi. Hatta bu gecikme durumunun da matematik kitabindaki boyamalari gec bitirmesinden kaynakli oldugunu ogrendim. Biraz boyama yaptirayim dedim ama bizimki cok bilmis. Ben "kalemi boyle tutarsan daha hizli boyayabilirsin diyorum",O "anne bak boyle hizlu boyanir "diyor. Bir bakiyorum ben boyama kitabindaki resimlari boyamisim o kalemtras ile oynsmis. ve malesef Oglum bir haftadir aglaya aglaya okula gitmek istemedigini anlatip duruyor.Bu yetmezmis gibi birde eften puften bir suru sey icin agliyor. Bir seyleri yapamadigi icin agliyor.Ben yapicam diye agliyor.Buna ek olarak kardes kiskancligindan dolayi aglamalar ve gereksiz istekleri var.Istekleri olmadigi icin de agliyor.Daralmis durumdayim.Bu aglama durumu ile nasil bas edecegim? Bir cocuga bir seyleri yapamadigi zaman aglamamasi, aglamak yerine tekrar tekrar denemesi gerektigi nasil anlatilir?

Bu soruyu cevapla


4 Cevap


nilinmasali

eberguc,hem kardes kıskançlığı hem basarısızlığa tahammülsüzlük ,ikisini bir arada düşününce oğlunuz acaba 'basarılı olursam daha cok sevilirim' hissine kapılmış olabilir mi diye düşündüm bir an,kızım henüz cok küçük o yüzden  tecrübeyle değil de dısarıdan bakan bi göz olarak yazıyorum bunları,birde takım sporlarına yönlendirmeyi düşünmezmisiniz çocuğunuzu,bireysel basarı yada basarısızlıkları değilde paylasarak  bişeyler yapmayı öğrenmesi iyi olabilir mi?


fistikcik

Bu konularda bir uzmanlığım yok. Sadece yazdıklarınızın bende uyandırdığı hissiyata dair bir şeyler yazmak istedim.

Ben de bilmiyordum, sizin sorunuzla öğrendim kreşlerde matematik alıştırmaları verilmeye başlandığını. Ben ilkokula başlayıncaya kadar matematik nedir bilmiyordum, bizim kuşağımız sanırım böyle büyüdü. Aklıma psikiyatrist Yankı Yazgan'ın ilkokul müfredatının 7 yaşındakiler için bile ağır olduğunu söylemesi geldi.

4 yaşında bir çocuğun matematik alıştırmasını yapamaması ya da geç yapmasından daha doğal bir şey yok. Sizin yaklaşımınızı anlıyorum, "Madem mesele geç bitirmesi, o zaman geç kalmamasını sağlayayım" demişsiniz. Ama ona "Bak böyle daha hızlı boyayabilirsin" diyerek sanki tekrar yetersizliğini hissettirmişsiniz gibi geldi bana. Elbette oğlunuzla boyama çalışması yapabilirsiniz. Ama önce onu üzen konuyu konuşarak, hayal kırıklığını çözümlemek gerek, diye düşünüyorum.

Bu yaştakiler okulda yaşadıklarını kendiliğinden paylaşmazlar. Onun oyuncaklarını konuşturduğunuz bir oyunla, ya da hayali bir kişilikten bahsederek onu konuşturabilirsiniz. "Bu oyuncak kreşe giden çocuk olsun, bu da kreş öğretmeni olsun. Şimdi de matematik alıştırmaları yapsınlar" diyerek mesela. "Kreşe giden çocuk üzgünmüş, neden olabilir sence?" de denilebilir.

Biraz konuşsun, ağlasın, rahatlasın. Siz de ona sarılın, öpün, koklayın. Sizin de küçükken alıştırmaları geç bitirdiğinizi, bunun için üzüldüğünüzü, ama ağlayıp rahatladığınızı, sonra da bunun çok normal olduğunu öğrendiğinizi anlatın. Ona da ağlayıp rahatlayabileceğini söyleyin. Boyama çalışması yapacaksanız, bu aşamadan sonra yapın.


kem

sanırım 4 yaş ergenliği yaşıyor oğlunuz bizde de geçen sene durum buydu herşeye itiraz herşeyi kendi yapıcak yapamayınca ağlıyor tabi ben şöyle bir yöntem uygulamıştım işe yaramıştı mesela koşarak bir yere gidiyor oooooooo ne kadar hızlı koştun bi daha koşsana (o hemen tekrar koşuyor)harikasın oğlum çok güzel koştun aferin benim oğluma gibi yaptığı ufacık şeylere bile büyük başarılar gibi davrandım hatta korkmuştum o kadar bişe yok ama kendini ben çok iyiyim herşeyi çok iyi yaparım vs gibi bir duruma sokar mı yanlış mı yapıyorum diye çocuk gelişim uzmanıyla konuştum hayır kesinlikle doğru bir yöntem böyle devam edin dedi böylece üzerinde ki başarısılık duygusu silinip kendine güveni geliyor


eberguc

Cevaplarınız için çok teşekkürler. Fıstıkcık ben de iki gün önce sizin belirttiğiniz gibi küçükken benimde alıştırmaları geç bitirmek gibi bir sorunum olduğundan , boyamaları hızlı bitiremediğimden ve üzüldüğümden bahsettim oğluma . Sonra annemin bana boyama kitabı aldığını, arasıra boyama yaptığımı ve bir süre sonra biraz daha hızlandığımı anlattım ona. Sanırım  biraz işe yaradı. daha az şikayet eder oldu. Sizin tavsiye ettiğiniz oyun içinde konuşturma yöntemini deneyeceğim. Çok teşekkürler.

 Kardeş kıskançlığından dolayı daha fazla sevilmek için daha başarılı olması gerektiğini düşünmüş müdür bilemiyorum. Ben çocuklarım arasında karşılatırma hiç yapmam ve yakın çevreminde hele hele çocukların yanında bu tarz karşılaştırma yapmasına izin vermem pek.Bu yariş ve başarılı olmak isteğinin kreşte yaz okulu sonrasında yeni eğitim döneminin başlaması ile birlikte başladığını farkettim. Gittiği okulun çocukları rekabet ortamına sokmak gibi bir tarzları olduğunu sanmıyorum. Ama öğretmenlerinin ilgisini ve sevgisini kazanmak isteği de olabilir. Öğretmeni oğlumun mükemmeliyetçi ve fazla detaycı olduğunu söylüyor.Bunlar bir yandan güzel bir yandan da zor özellikler. Bir şey olması gerektiği gibi olmazsa ve ya birşeyi yapmayı başaramazsa hemen ağlamaya başlıyor. Malesef bu durumla başetmekte çok zorlanıyoruz. Ona bu gibi durumlarda başaramadığı için üzüldüğünü anladığımı söylüyorum Sonrasında ona eğer ağlamak yerine tekrar denerse belki yapabileceğini söylüyorum. Ama bu sadece ağlama krizine girmediği zaman , hafiften ağladığı zaman işe yarıyor.

 

sevgili Kem, bizim ki 4 yaş sendromu mu bilemiyorum. Biz  neredeyse 1 yaşından beri  herşeyi kendimiz  yapmak istiyoruz.Küçükken yapmasına izin vermediğim zaman ağlardı ve hala ağlıyor. Ben de oğluma çogu zaman " Aferin oğluma ne kadar hızlı koştu" vs gibi onore ederek onun kendini daha başarılı hissetmesini sağlamaya çalışıyorum.Ama bizimki bazen tenceredeki sıcak yemeği tabağa ben koyacam diye bile tuturabiliyor. Gerçi bu gibi durumlarda hata benim galiba. Bazı şeyleri önce yapmasına izin veriyorum ( birkaç kere tabağa tencereden makarna koymasına izin vermiştim) sonrasında daha fazlasını talep ediyor.

 

Konuyu biraz dağıttım sanırım. Hepinize cevaplarınız için tekrar teşekkürler.Cevaplamak için Üye ol