ek gıdaya geçit yok!

esrik soruyor: 2

   6,5 aylık kızıma 10 gündür öğün şeklinde ek gıda deniyorum ama yok!kızım 2.kaşıkta mızmızlanmaya,başlıyor öğürüyor biraz devam edince, sonrasında da ağlamayla sona erdiriyoruz...yani şu miktarı günden güne artırma dururmu olamıyor.birkaç çay kaşığıyla kalıyoruz. oda mızırdanarak.menümüzde meyvesuyu-püresi,yoğurt ve muhallebi var. anne sütü alıyor.
   2 durum var şimdi.hep uykuya göre belirleriz ya öğünleri. ben bu cimcimeyi uyanınca emzirmesemmi ki? hani aç kalsın da yesin. yahut anne sütü daha mühim ek besini araya mı sıkıştırmalı?
   diğer mesele ek gıdaya yeni başlayan bebek hangi pozisyonda beslenmeli:
a)alıştığı anne kucağı emzirme pozisyonunda
b)ana kucağı-oto koltuğu
c)mama sandalyesi- oturabiliyorsa
d)?
:)
benim kız her durumda huzursuzluk belirtiyo...çok pozitifim her durumda da ama umarım kolay alışır...

en önemli sorum da bu isteksizlik durumlarında beslemeye çalışmamalı mı? yani sınırımız ne olmalı
teşekkürler şimdiden her anneye kolaylık diliyorum...
  

Bu soruyu cevapla


2 Cevap


Elsa

acele etmeyin,ilk bir yil anne sutu daha onemli,vereceginiz diger tum gidalardan daha besleyici.o yuzden emzirmemezlik etmeyin derim.istemiyorsa bekleyin,bir kac gunde bir yeniden deneyin,zorlamayin.benim kizim da oyleydi,6. aydan 9.aya kadar pek bir sey yemedi diyebilirim.haftada bir iki teklif ederdim,isterse yerdi istemezse yemezdi.ilk bir yil yiyecekler sadece tadina bakmak ve oynamak icin :)
ben mama sandalyesinde oturturdum hep.yese de yemese de,yemek vakti anne baba masadayken o da bizimle olsun,br yemek duzeni oldugunu ogrensin diye.


esrik

teşekkürler cevaplarınıza...ben de sakinim aslında.oğlumda çok paniktim.ilk 1 yıl zor geçti.sonra ben rahatlayınca o da rahatladı sanırım, yemeği sevmeye başladı. kızımda daha rahatım ama,ne biliyim...ben de mama sandalyesinde vermeye çalışıyorum ancak oturmayı yeni öğrendiği ve hala tam desteksiz oturamadığı için tereddütlüyüm...kaşığı sürekli elimden alıyor batıyoruz:) ama dediğim gibi çok yadırgıyo verdiğim şeyleri hani 10-12 gündür saatle öğünle veriyorum...bakalım yani birkaç gün ara vererek devam et diyosunuz hmmm....Cevaplamak için Üye ol