HAMILELIK VE EMZIRME

ANNEKALBI soruyor: 6

8 haftalik hamileyim 15 aylik kizimida hala emziriyorum.dun cocuk doktoruna sordugumda karnimdaki bebek icin cok tehlikeli oldugunu hemen birakmam gerektigini soyledi acaba bu konu hakkinda bilgisi olan var mi?

Bu soruyu cevapla


6 Cevap


tiara

http://www.nurturia.com.tr/groups/thread/68e488fc-e654-4992-9df6-9e7800a5eb12/1/tandem-nursing

yukardaki linke göz atın isterseniz. ayrıca bu şekilde hamileyken bebek emziren bir çok üye var nurturia'da, onlar da kendi deneyimlerini paylaşacaktır diye umuyorum. 


tandemmom

Hayırlı olsun bebeğiniz,inşallah sağ salim kucağınıza almayı nasip etsin Rabbim.

Herhangi bi düşük riski söz konusu değilse,hamileyken bebek emzirmekte bi sakınca yok.
Ben emzirdim doğuma kadar bi sıkıntı olmadı çok şükür.Kolaylıklar dilerim.


CokBilmis

Size bir fikir veren insan, doktor bile olsa fikrini gerekçelendirmiyorsa itibar etmeyin.

Eğer size "Emzirmen karnındaki bebek için çok tehlikeli" diyorsa nedenini söylemek zorunda. Belki doğru söylüyordur, belki saçmalıyordur. Nedenini izah ederse siz zaten kendi mantığınızla doğru yolu bulursunuz.

Yoksa öyle kocakarı safsatası gibi "Hamileyken emzirirsen bebeğin zehirlenir" filan gibi laflar, bir doktorun ağzına yakışmıyor.


fistikcik

Bazı doktorlar maalesef ezbere eski bilgileri tekrarlayıp duruyorlar. (Hepsi değil tabii ki, yenilikleri takip edenler var elbette). Artık hamileyken emzirmenin (eğer sağlıklı bir hamilelik süreci geçiriyorsanız, düşük riski yoksa) bebek için bir sıkıntı oluşturmadığı biliniyor. Esas zorluk anne için söz konusu : çok daha iyi beslenmesi, kendine daha iyi bakması lazım ki hem bebeğe hem de süt üretimine yetecek maddelere vücudu ulaşabilsin.
Ama beslenmenize özen gösterirseniz bir sıkıntı olmaz. Şu yazıya bir bakın (Dr. Alper Mumcu tarafından yazılmış) :
http://www.mumcu.com/html/article.php?sid=587

Nurturia'da "tandem nursing" diye arama yapın, pek çok bilgi bulacaksınız.


ANNEKALBI

herkese tesekkurler:))cocuk doktoru erken dogum olabilicegini soyledi ne biliyim sacmaladi durdu yinede bilgileriniz icin tesekkurler biraz icim rahatladi:))


mehtaperkan

Bildiğim kadarıyla; vücudundaki vitamine karnında ki bebeğinin çok ihtiyacı olacak. Düzenli ve çok iyi beslendikten sonra emzirmenin sakıncası yok. Ama 30. haftadan sonra meme uçlarının uyarılması erken doğumu tetikleyebiliyor.Cevaplamak için Üye ol