Sürünerek emeklemek

dileksem soruyor: 9

Bebeğim iki hafta sonra yaşını odlduracak. 10 aylıktan beri komandolar gibi sürünüyor (Sadece sağ ayağı ile iteliyor, sol ayağını sadece yön değiştirmek için kullanıyor) . Bazen 4 ayak üzerine kalkıyor ama o şekil ilerlemiyor. Çok endişelenmeye başladım.  Pazartesi doktor gideceğiz ama bu şekilde gelişim gösteren bebek anneleri var mı merak ettim.

Bu soruyu cevapla


9 Cevap


Derya_Eymen

canım fikir verir mi bilmem ama benim oğlum da 9,5 aylık. şu ana kadar hiç emeklemedi. hatta sürünmedi bile. yürüteçle dolaşmaya bayılıyor.biz kollarından tutup yürütüyoruz ona da bayılıyor. ama kendi ayakları üzerinde durmuyor. tay tay da yok yani.
bence endişelenme. her çocuğun gelişimi çok farklı.
bazı çocukların hiç sürünmeden emeklemeden direk yürüdüğünü biliyorum.


dileksem

ali ayaklarının üzrine basıyor ama kendı başına duramıyor. yürüteç almamıştım alsam mı acaba demeye başladım şimdi. doktora onu da sorayım. teşekkürler. başka deneyimli annelerden de cevap bekliyorum


pkaracasu

Hiç merak etme, bizde de aynı durum vardı, daha önceden kendi kendine ayağa kalkıp sıraladığı halde, 11ay 20 günlük olana kadar yerde karınüstü sürünerek (komando pozisyonu) ilerlediydi, bir gün aniden normal emeklemeye geçiverdi kendi kendine :))) Kendi haline bırak, nasılsa kendileri karar veriyorlar ne zaman ne yapacaklarına, önemli olan kendilerini hazır hissetmeleri :)))


selencem

Bence endise etmeyin. Yigenim dahi o sekilde emekleyen bebek cok duydum.gorkemozlem

Benim oglumda7;5 aylikken komanda gibi sag ayagiyla ilerliyordu dokuzuncu ayina girdiginde birden ellerinin ve dizlerinin ustunde emeklemeye basladi simdi ayakta yalniz durabiliyor siraliyor hatta tek basina bir iki adim atabiliyor her cocugun kendine gore bir vakti var diye dusunuyorum


azraesra

benim kızımda 11 aylık daha yeni 4 ayak üstünde ilerlemeye başladı:)


dileksem

Cevaplar icin tesekkurler. Icim rahatladi biraz. Yarin doktorla da gorustukten sonra insallah daha da rahatlar. 


nadia

benim kizim da 11,5 aylikken surunmeden normal emeklemeye gecti. Neredeyse 13 aylik olacak hala yurume yok. ben de cok endiselenmemeye calisiyorum ama artik yuruse fena olmaz :)


gokalpileseyrialem

merhabalar her süreçte olduğu gibi yürüme dönemini de genel hatlarla değerlendirmek pek doğru olmaz.Evet genelde bebekler yaşında yürüyor ama bu süre 18 aya kadar da ilerleyebiliyor. Biz bu süreci genel denen kısım içinde tamamladık artık yürüyoruz.
13 aylık bebek gelişimi notlarım arasında bebeklerin yürüme süresini bu şekilde değerlendirmeyi endişe edilecek birşey olmaması gerektiğini belirtmişim. sevgiler..
http://gokalpileseyrialem.blogspot.com/2011/12/13-aylk-bebek-gelisimi-3.html


Cevaplamak için Üye ol