Karmakarışık

sorular soruyor: 6

Merhabalar sizlerden önemli bir konuda yardım istiyorum benim ablamın çocuğu yani yeğenim lösemi hastası dolayısıyla hep hastanede kalmak zorunda kaldığı için diğer yegenimle ben ilgileniyorum 1 senedir fakat artık onunla iletişim kuramadigimi düşünüyorum birinci sınıfa gidiyor haftasonlari gezmeye gidiyoruz sinema tiyatro vs ama o kadar memnuniyetsiz olmaya başladı ki tiyatronun 5 dk geç başlamasına bile katlanamaz hale geldi veya ödevlerini yapmak bile istemiyor sizce ona nasıl davranmalıyım 

Bu soruyu cevapla


6 Cevap


babu

merhaba, hayatinda her sey standart ilerleyen cocuklarda bile oluyor boyle seyler, yegeninizin zaman zaman daha fazla zorluk yasamasi/yasatmasi dogal sanirim. ama tabi o durumlari yonetmek zor olabiliyor ilgilenen kisi icin. yorum yapmak icin de sebebi anlamak lazim, o yuzden cok zor. standart cocuk huysuzlugu mu (ac olunca yorgun olunca artan), anneye babaya ozlem mi, kardes icin kaygi mi... destek alabileceginiz bir uzman var mi? yegeniniz duygularini sizle paylasir mi? 

cok yardimci olamadim ama dedigim gibi normalin disinda sikintili bir donemse biraz sebebi anlamak yardimci oluyor. bazen de kendiliginden geciyor o donemler. umarim en kisa zamanda iliskinizi tekrar toparlarsiniz ve umarim diger yegeniniz de en kisa zamanda sagligina kavusur. 


sorular

Malesef bu normal değil önceden daha kolay ilerliyordu kardeşini annesini çok özlüyor önceden bana gelmek için can atardı çünkü teyzeden çok beni oyun arkadaşı gibi görürdü sinemaya giderken can atardı veya bir resim yapmak onu anlamak için resim yaptırırım çünkü orada herşeyi anlatır hep bir evin içinde annesini kardeşini babasını ve kendini çizer . Ayrıca güzel dilekleriniz için teşekkür ederim tabi cevabınız için deayazlali

Ne kadar harika bir teyzesiniz!!! Yeğeninize çok geçmiş olsun, umarım en kısa zamanda iyileşir ve ailesi tekrar biraraya gelip normal hayatlarına geri dönerler. Ben hiç bu durumda kalmadım, cesaretinize ve yardım severliginize hayran kaldım, önce bunu belirtmek istiyorum. 

Acaba sinema tiyatro yerine evde daha sakin ama sizin onunla konuşabileceginiz bir ortam yaratsaniz daha iyi olabilir mi diye düşündüm. Genellikle büyükler çocuk üzülür diye üzücü şeylerden bahsetmekten kaçar, ama aslında çocuğa duygularını ifade etmesine izin verilse ve ifade etmesine yardım edilse çocuk kendini hemen daha iyi hisseder (o üzücü duruma hemen bir çözüm bulamıyor olsanız bile). Annenle zaman geçirmediğine üzülüyor musun? Kardeşin hep annenle, bu konuda ne hissediyorsun? Babanı özledin mi? Ne yapıyor olmak isterdin? Gibi sorular, kıskançlık, üzüntü, onu bıraktıkları için anne babaya kızma, sizin için duyması zor olsa da çok çok normal duygular ve bunları ifade etse ve siz de ona destek olsanız kendini daha iyi hisseder. Yani bir büyük insan için bile çok zor başedilecek bir durumda, sayenizde bir sene problemsiz geçmiş, kendinizi takdir edin. Duygularını ifade ederken, size kötü bir duyguymus gibi gelse bile onu yargılamayin ve sakin karşılayin (annemi sevmiyorum çünkü hiç benimle ilgilenmiyor, gibi bir ifade mesela). Hmm, öyle mi hissediyorsun? Başka ne hissediyorsun gibi nötr bir tonda başka duygularını ifade etmesi için cesaretlendirin (ama annen kardeşin hasta olduğu için, gibi savunma yapmayın, bu çocuğa onun duygularının geçersiz olduğu mesajını verir). Böyle hissetmek çok normal, annene kardeşinle daha fazla zaman geçirdiği için kızıyorsun, şeklinde onun söylediklerini ona geri söyleyin, çocuk kendini anlaşılmış ve kabul edilmiş hisseder, siz de gerçekten onu anlarsınız.

Annesi hastanede, peki babası? Günde bir saat biri ya da diğeri sizde kalan çocukla geçiremez mi? İnanın sakince konuşarak, günü nasıl geçmiş diye dinleyerek geçen 15-20 dakika bile yeter.

Size çok kolay gelsin, harika bir teyzesiniz, yine söylemek istedim :-)


ilknur

Eğer şimdiye kadar almadıysanız mutlaka bir uzman yardımı almanızı tavsiye ederim. Size nasıl yaklaşmanız gerektiği konusunda fikir verir eminim. Başlarda daha kolay olması onun bu sürecin kısa süreceğini düşündüğündendir. İlk zamanlar teyze ile sürekli aktivite çok hoşuna gitmiştir, kaçamak gibi ama artık anne özlemi eğlenceden ağır basıyordur.  İlkokul birde çocuklar yeni bir ortama girdiği gerginlik de ekleniyor. Orada anne-çocuk ilişkilerini görüp anneyi daha da özlemiş olabilir. Okulda arkadaş sorunları yaşıyor olabilir. Okulun pedagogundan yardım aldınız mı? Onlar ne diyor? Bizler bile hastalık durumlarında sakinliğimizi zor korurken onun içinde ne fırtınalar kopuyordur. Kendi yaşıtları ile bol bol bir araya getirmek iyi gelebilir. Kardeşinin hastalığını tam olarak bilmiyorsa lösemiyi çocukların anlayacağı seviyede anlatan kitaplar var onları tavsiye ederim.  Doktorlar ne der bilmiyorum ama ara ara hastanede anne ve kardeşi ile vakit geçirse kardeşinin iyi olduğu zamanlarda hepsine iyi gelebilir. Sinema yerine orada oturup bir film izlemek gibi. Kardeş çok ufak değilse arada anne ile değişerek bazı günleri onların ikisine özel kılabilirsiniz, baba ile de dönüşümlü olarak. Ayrıca ne büyük, ne güzel bir şey yapıyorsunuz. Allah kardeşe acil şifalar versin.


bebisimmm

Bu soruyu sormanızdan bile yeğeninizi ne kadar çok sevdiğiniz dahası önemsediğiniz belli oluyor..Sizi tebrik ediyorum  gerçekten bir anne yarısı olmuşsunuz ona.O çocuğun yaşadıkları, size yaşattıkları o kadar normal ki kaygı duyuyordur şu anda kardeşi için annesi babası için ne yapılmalı nasıl davranılmalı birşey diyemem ama boolca hoşgörü bolca sabır sanırım size düşen..Allah yardımcınız olsun o minik kuzuya allahtan acil şifalar dilerim inşallah çabucak iyi olsun. 


emineaslihan

Okul zamanı ve aile anne baba kavramlarını da artık yavaş yavaş idrak etmeye başlıyor. Ayrıca okulunda da arkadaşlarından bu tarz anne baba kardeş kavramlarını duydukça eksikliğini daha çok hissediyordur diye düşünüyorum. Bu yaşadığı durumun ve hissettiklerinin normal olduğunu ve onu gerçekten anladığınızı anlamasını sağlamanızi tavsiye edebilirim. Bir uzman eşliğinde olursa daha geliştirici olacağını düşünüyorum. Yine de çok şanslı bir çocuk onu çok seven ve ona değer veren bir teyzesi var....sevgiyle ve sağlıkla kalın. Cevaplamak için Üye ol