Evde nemi ayarlamak

Gulusoy soruyor: 7

Merhaba, malum kış ayı, kaloriferler yanıyor, evin nemi hep düşük. Evde soğuk buhar makinasını sık sık kullanmama, peteklerin üzerine ıslak el havlusu, su kasesi koymama rağmen nem derecesi 40 ın üzerine çıkmıyor pek. Sizin izlediğiniz farklı bir yol var mı?

Bu soruyu cevapla


7 Cevap


Pranayama

Ben de soğuk buhar makinası çalıştırıyorum. Dediğiniz gibi 40 ancak oluyor ama yeterli sanıyorum. Bir sıkıntısı olmuyor.


Aycadk

Ben de fazla nemden şikayetçiyim, çamaşırlarımızı içeride kuruttuumuzdan dolayı, eksik nem için faydali bir yöntem olabilir.


burcualp

camları açıp evi havalandırmak camlar kapalı iken mutfakta su kaynatmak çamaşırları içerde kurutmak çözüm olabilir


esraozlem

Yaklaşık 1.5 ay önce havaların aşırı soğuk gittiği günlerde, merkezi sistem kaloriferlerin de aşırı çalışması sebebiyle ilk defa Ada'nın odasındaki nem oranını 30'ların altında görüp, tam da bu dönemde Ada üst solunum yolu enfeksiyonu geçirince, o güne kadar ihtiyacımız olmadığı için üzerinde düşünmediğimiz soğuk buhar makinasını bi' koşu gidip almış ve kullanmaya başlamıştık.

Hastalığı normal seyrinden biraz uzayınca doktorumuza kontrol için gittiğimizde hala geçmeyen öksürüğünden dem vurarak "acaba nem eksikliğinden mi oluyor, gerçi böyle böyle makina da aldık ama" diye sorunca ucundan fırça da yemiştik :) Doktorumuz sağlıklı nem oranının 35-40 arası olduğunu, nemlenmenin aşırısının ev akarlarının ve bakterilerin daha çabuk ürediği bir ortam sağladığını ve hastalıklara etken yarattığını söylemiş, mümkünse soğuk buhar makinasını uzun sürelerle değil, Ada yatmadan önce çalıştırmamızı, gece boyunca açık bırakmamamızı önermişti.


maydemir

merhabalar
bende yuksek nem oranından şikayetçiyim. odanın ısısı 21 nem oranı ise %83 ve bunu nasıl olması gereken oranlara ındırecegım. fıkrı olan var mı?


sissi

evin icerisinde camasir kurutmak bebegin akcigerleri acisindan hic iyi bir yöntem degilmis arkadaslar..ne kadar iyi durulansada buharlasan deterjan ve yumusatici tanecikleri bebekte ileri dönemde astima kadar gidecek büyük sikintilar dogurabiliyormus..bilginize...
en iyisi su kaseleri diyorum ben..


rana_defne

Ben de mecburen evin içinde çamaşır kurutuyorum kışın ama yüksek nem oranını kontrol altında tutmak için hava nemlendiricilerin ters mantığıyla çalışan nem alma cihazları var, onlardan kullanmak gerekiyor. Maalesef fiyatları, nemlendiriciler kadar uygun değil! :(Cevaplamak için Üye ol