Moro refleksi

aryam17 soruyor: 10

Merhabalar bugün çocuk doktorumuza rutin aylık kontrol için gittik kızımda moro refleksinin devam ettiğini söyledi. Bebeğim 7.ayını bir hafta sonra bitirecek 9.300kg hala dönmüyor ses çıkaramıyor desteksiz oturamıyor gelişim geriliği var dedi sizin bebekleriniz nasıl acaba bana bu konuda yardımcı olabilir misiniz? 

Bu soruyu cevapla


10 Cevap


kuzucumm

Merhabalar benzer sıkıntıları yaşadık. Mutlaka sorun vardır diyemem araştırılması gerekir. Zaman kaybetmeden nöroloji doktoruna gitmenizi öneririm.


aryam17

Teşekkür ederim . Bugün 7,5 aylık olduk.  Biraz ses çıkarmaya başladı ve emekleme pozisyonundan sırt üstüne dönüyor. Sırt üstünden emeklemeye dönüş yapmıyor ve tam basamıyor. Desteksiz oturuyor uzun süre yorulunca düşüyor. Sizce hala sorun var mıdır?


kuzucumm

Desteksiz oturabiliyorsa ve dönebiliyorsa daha nolsun:) 7.5 aylıkken oturup  yorulduğunda düşebilir tabiki arada.düştüğünde öne doğru mu düşüyor peki?yana ya da arkalara mı?


aryam17

Ne tarafa eğilirse oraya düşüyor mesela önde oyuncak almak İçin devriliyor. Çocuk nöroloji uzmanına götürdüm gelişim geriliği yok dedi sadece ayında gidiyor ayına göre ilerde değil bebeğiniz dedi. Oturuyor dönerek ilerliyor ses basmıyor ama anlamsız sesler çıkarıyor. Desteksiz oturuyor. Son zamanlar da kakasını yapmıyor geçen 6 gün oldu yapmadı acile götürdük orada poposundan ilaç verdiler yaptı. O günden bu zaman 4 gün oldu hala yapmıyor katı değil ama yumuşak çıkartıyor kabız gibi değil hala yapmıyor ilginiz için teşekkür ederim :)


KahveAnne

Moro refleksinin uzun süre devam etmesi bazen otizme işaret edebiliyor. Sizi korkutmak için söylemiyorum, sadece gözünüz açık olsun diye. Dikkatlice gözlemlemeye devam edin kızınızı. Göz temasını ve etrafıyla olan ilgisini takip edin. Bir otizmli annesi olarak yazıyorum. Telaşa gerek yok, sadece gözlem. Kolay gelsin.aryam17

Teşekkür ederim. Çok sağolun. Her türlü kabulüm o benim bebeğim. Benim korkum benim başıma birşey gelirse ortada kalır korkusu benden başka bakacak kimsesi yok çocuğumun. O yüzden rabbim tüm yavrularımıza şifa versin. 


sevo86

İyi gecelerr hanımlar..Bende 33 yasında ilk bebeğimii kucagına alann amatörr bi anneyimm:))) cok şükür öğrenıorumm zamanla herseyi..Yalnız sunu sorucaktım,oğlum arden 5 ay 1 haftalık,emzirdiğimde öksürürken ya da babası öksürdüğünde  cocuk sıcrıoo..Gecmedii dahaa bu moro reflexi..sizcee normal mii???Bu ay doktoruna gidince sorucam..ama cok canım sıkıldı nettekii yazılarıı ve yorumları okuyunca


aryam17

Merhaba sevo86 benim kızımın 7. Ayına kadar devam etti belki geçmişti o süreye kadar doktorumuz şüphelenmişti. En iyi çocuk nöroloji uzmanlarına götürdüm hem İstanbul’da hem Denizli’de Allah’a şükür problem olmadığı söylendi. Üzülme 6. Ay sonuna kadar devam edebilir demişlerdi. Endişelenecek durum yok sana tavsiyem çocuk doktorun görsün ama iyi bir çocuk nöroloji uzmanına götürmeni tavsiye ederim.sevo86

Cok saol aryam 17...İçim birazcık rahatladıı..ama ihamalde etmıycemm.evladına ve sana saglıklıı zamanlar dilerimm...


aryam17

Teşekkür ederim. Tüm bebekler sağlıklı mutlu huzurlu olsun. 


Cevaplamak için Üye ol