yüksek ateş arkası ishal ...tecrübesi olan varmı?

mesecina soruyor: 2

Arkadaşlar; kızım perşembe sabahı ateşlendi, gecesinde 40.5leri gördük...doktor brufen verip 2-3 gün  beklememizi söyledi... cuma devam eden ateş akşamına son buldu geceyi rahat geçirdik...Fakat cumartesi sabah acaip halsiz uyandı, halsizlik sürerken ishal başladı... çok sık çıkmıyordu fakat kakanın durumu feciydi. akşama doğru koyu renkli, sümüksü ve iğrenç koku alınca kaptık hastaneye götürdük, gayta tahlili temiz çıktı. ishal kesici bir toz ile eve geldik.
çok sık olmamakla birlikte ishal durumu devam ediyor...tozu neye kattıysam yediremedim
:(  perşembeden beri kuş kadar yemekten gözlerinin altı çöktü resmen, bol su vermeye çalışıyorum.. Neden olduğu çok kafamı kurcalıyor. pek yemediği için patates püreleri, lapalar da işe yaramıyor doğrusu... bu durumu yaşayan annelerden yardım bekliyorum... şimdiden teşekkürler

 aynısı başınıza geldiyse neden kaynaklandığını bulabildiniz mi?

 ne yedirdiniz?

 ishali nasıl kestiniz?

Bu soruyu cevapla


2 Cevap


zeynepanne

öncelikle çok geçmiş olsun.
biz de büyük kızımda tam 7 gün yüksek ve inatçı ateşle uğraştık.
ilk günler 4 saatte 1 dönüşümlü calpol ve ibufene rağmen ateş 38'in altına inmedi. beraberinde kusma vardı. çocuğu uzun süre duşta tutmama rağmen, son çare novalgine damla vermeme rağmen ateşi düşmedi. ben böyle ateş görmedim. kızım 7 yaşını bitirdi üstelik.
artık havale riski olmadığı için doktorumuz çok korkmadı ama ben çok korktum.
kan, idrar tahlili, idrar kültürü, muayene bulguları herşey normal idi.
3.gün ishal de başladı.
ishali ancak 8.günde kesildi. yani 5 gün devam etti.
ateşi 7 gün sürdü.
kusması 3 gün sürdü.
doktorumuzun teşhisi yaz gribi. viral olduğu için ateş düşürücü hariç bir ilaç vermedik.
ishali kesmek için bifiform sachet diye bir toz verdi suda eritilen ama bana sorarsan hiç faydası olmadı. patates püresi, pilav, ekmek, muz gibi besinleri verebildiğim kadar verdim ama 1 haftada 2.5kg kaybetti. kocaman çocuk bile birşey yemedi.
sonuçta, neden kaynaklandığını bulamadık.
yedirebildiğim kadar yukarıda saydıklarımı verdim ama özellikle su içmesine gayret ettim. birşey yemese bile su içmesi şart.
ishal 8.günde hastalık ve ateş belirtileri hafifleyince ancak kesildi.
beni yüksek ve inatçı ateş çok perişan etti. neyse ki sizde uzun sürmemiş.
biz izmirdeyiz, neredesin bilmiyorum ama doktorum bu şekilde bir salgın olduğundan bahsetti bize buralarda. yaz gribi dedi geçti adına da...


trefle35

çok geçmiş olsun. benim oğlumuda 10 gün önce 39 derecenin üzerinde ateşle hastaneye götürdük. doktor kontrolünde viral enfeksiyon olduğu söylendi. 3 gün  39 derece ateşi pedifen ve calpol u dönüşümlü olarak kullanarak kontrol altında tuttuk. 4. gün ateşi düştü genel durumuda iyi idi. fakat 5. gün ishal ve kusma başladı. tekrar doktora götürdük. viral enfeksiyondan olduğunu ve salgın olduğunu söylediler. ishal için reflor ve flagyl kullandık kusması içinde metpamid. yedirmeye çalıştıklarım pirinç lapası,patates püresi, yoğurtlu pirinç çorbası, muz, elma, ayran ve yoğurt  taze meyve suyu bol bol sıvı almasına dikkat ettim. iştahı olmadığı için az az sık sık yedirmeye gayret ettim. ishalide 5. gün yani bugün kesildi çok sükür.

zeynepanne ninde dediği gibi bizde izmirde oturuyoruz ve burada salgın olduğunu söylemişti doktorumuz.
 
tekrar çok geçmiş olsun.Cevaplamak için Üye ol