bebeğim her gün hareket etmeli mi?

vildan_serkan_uzunoglu soruyor: 9

Hamileliğimin 24. haftasındayım ancak bebeğim çok fazla hareket etmiyor tecrübeli arkadaşlar beni aydınlatabilir mi lütfen mesela günde kaç kere hareket etmeli ya da her gün hareketlerini hissetmeli miyim?

Bu soruyu cevapla


9 Cevap


sweetmom

benimki de 25 haftalık ve çok hareketli Allaha şükür eğer için rahat değilse doktorunla bi görüşmeni tavsiye ederim mesela arkadaşımınki de hiç hareket etmiyordu ama çok sağlıklkı doğurdu olabiliyor yani bence aklına kötü şeyler getirme.


zehra

anne karnındaki bebekten hergun belli sayıda hareket bekleniyor. büyük ihtimalle o hareket ediyor ama siz hareketleri şimdilik hissetmiyorsunuz, hareketleri gittikçe kuvvetlenecektir. 28. haftadan sonra anne adayı hergün biraz zaman ayırıp (1 saat kadar) bebek hareketlerini kontrol eder. benim doktorum şöyle söylemişti, 28. haftadan sonra her gün aynı saatte (en aktif olduğu saatleri seçerek) sol yana dönerek bebeğin hareketlerini saymaya başlıyoruz. 2 saat içinde 10 hareket hissetmek gerekli. 10 harekete 5 dakikada da ulaşabilirsin- o zaman herşey yolunda. ben düzenli olarak sabah yataktan kalkmadan önce yapıyordum bu sayımı. 


birkaç saattir bebekten hiç hareket hissetmediyseniz enerji verecek bir şeyler yiyin/için ve tercihen solunuza yatın. bu durumda enerji alan bebek hareket edecektir mutlaka. doktorum bana böyle söylemişti, ben hareket konusunda epey takıntılı ve endişeliydim... 


nanna

bebeğinin hareketlerini gün içinde sen hareket halindeyken hissetmeyebilirsin.sessiz bir yerde uzandığında zaman zaman hareket ettiğini hissedeceksin.gerçekten tatlı birşey yemek hareket ettiriyor.ben bir dilim keke yiyip doktora kontrole gittiğimde fıldır fıldır dönüyordu karnımda ultrasondan bakarken:)


ozgu_naz

hergün hareket etmeli diye uyarmıştı doktorum beni. bir saat içindeen az 10 kez hissetmelisin derdi. ben nerdeyse 2 günde bir kapısındaydım doktorumun. en ufak bir endişeniz olduğunda hemen gitmelisiniz. bazı durumlarda içerde o çok hareketli olmasına rağmen ben hissedemiyordum. gidin sizde ama çikolatanın da çok faydası var. bebeği hareketlendiriyor.yase

Merhaba,

Benim kızım da çok az hareket ediyordu, ve bende gebelik diyabeti oldugundan, çikolata..vs de yiyemiyordum pek fazla. Çok NSTye girdiğimi bilirim endişelenip. Doğum sabahı bile bir önceki geceden beri hiç hareket etmediği için endişe içindeydik eşimle. Hatta arkadaşlarımın geceleri uykudan uyandıran tekmelerden bahsetmesine şaşırıyordum. Bebekten bebeğe değişiyor sanırım. Çok endişe etmemek ama tedbiri de elden bırakmamak gerekli. Su içmek, yiyebiliyorsanız tatlı birşeyler yemek ve sol yana yatıp beklemek, sonuç alınamıyorsa da doktora danışmak lazım sanırım. Dertsiz tasasız mutlu bir hamilelik dilerim:)


deryahakan

merhaba her bebek bir olmuyor sanırım benim bebeğimde sizin haftalarınızda kimi zaman hiç hareket etmezdi ya da hissetmezdim şimdi bile oluyor bazen yorgunsanız sürekli ayakta iseniz ve enerji yönünden yoğun beslenmiyorsanız bebekler de kendi enerjilerini harcamamak için uyurlarmış inşallah sağlıkla kavuşuruz uslu kızlarımıza:)


vildan_serkan_uzunoglu

hepinize çok teşekkür ederim beni aydınlattığınız için saygılar


vildan_serkan_uzunoglu

hepinize çok teşekkür ederim beni aydınlattığınız için saygılar


sabinaZ

ben ultrasondayken doktor hareket ediyor diyordu ama ben hiss etmiyordum.


Cevaplamak için Üye ol