Kızım üstün zekalı olabilir mi?

fatoskart soruyor: 7

18 aylık kızım 7o yakın kelime söylemekte.Bundan daha fazlasınıda anlaya bilmektedir.18 aylık bir çocuk bilmesi gerekn kelime 30-50 arası olduğunu biliyorum.Kızımda ki bu durum onun algılarının güçlü ve zeka seviyesinin yüksek olduğunu göstermektemidir?Ayrıca eğer böyle bir durum var bundan sönra ki süreçte nasıl yol almalıyım yardımcı olursanız sevinirim:)

Bu soruyu cevapla


7 Cevap


kedidirkedi

eşimin yeğeni 18 aylıkken 3 kelimeli cümleler kurarmış. Şimdi 12 yaşında. Zeki, çalışkan bir kız ama üstün zekalı değil.

Erken konuşma tek başına üstün zekalı oldugunu göstermez. Şu an tanı için çok erken. 2,5 -3 yaş civarında daha kesin tanı konulabilir sanıyorum.

Eğer üstün zekalı çıkarsa da Türkiye' de imkanlar çok kısıtlı. yurt dışına gitmeniz daha iyi olacaktır.

 


septik

Üstün zekalı olup olmadığını anlayabilmek için 3-3.5 yaşını beklemek gerekiyor.Zira daha önce test edilemiyor.Arkadaşımın oğlu üstün zekalı idi.Kendi kendine okudu(3 yaşında,kendi kendine bir gün yazı yazdı.Ama inanın ki çok zor böyle bir çocuğa sahip olmak.Okul bulmak,ikna etmek vs.Benim kızımın da hatrı sayılır bir anlamlı kelime ve cümle haznesi var.Ama karar vermek için çok erken bence.Ayrıca her çocuk kendi ailesi için özeldir,üstün zekalıdır.


fatoskart

Evet çok haklısısnız üstün zekalı bir çocuğa sahip olmak oldukça zor olsa gerek,bunun sorumluluğu ağırdır.Çevremden bir çok kişinin bu tür yorumlar yapması beni kaygılandırdı.Önemli olan benim için kızımın sağlıklı ve ahlaklı bir çocuk olması.Cevap yazanlara teşekkür ederim


umutarzu

Selamlar, yeğenim 6 aylıkken konuşmaya başladı. 7 aylıkken anne-baba-dede-yemek-gel-git vs. diyebiliyordu. 1 yaşında epey uzun cümleler kurabiliyordu. Üstelik hiç bir kelimeyi yanlış ya da eksik söylemedi. Benim ona zor kelimeleri söyletirken çekilmiş bir videomuz var. 1 yaşında yeni yeni yürürken rahatlıkla "astronot" diyebiliyordu mesela:))

Bir seferinde yeğenimle yürüyüş yaparken rastladığımız bir tanıdığımıza "iyi akşamlar" demişti ayrılırken (bu da 1 yaş civarı) tanıdığın yaşadığı şoku anlatamam.

Ama üstün zekalı bir çocuk değil, zeki bir çocuk. Şu an 12 yaşında, konuşma konusundaki yeteneği baki ve son derece başarılı.Ama bir deha değil.

Kardeşi de "normal" bir çocuk gibi konuştu.Erken değil:))


jildando

30-50 arası aslında sadece beklenen gelişme , daha azını yapanlarda var, çoğunu yapanlarda. Ama o dönem hiç kelimesi olmayan bir çocuk üstün zekalı değildir gibi bir kuralda yok.
Benim kızım da 18 aylıkken 3-5 kelimeli cümleler kuruyordu, oğlumda cümle kurmaya başlamamıştı ama 100 un üzerinde kelimesi vardı.
doktorumuzla ortak kanımız dil konusunda yetenekli oldukları idi, ayrıca özellikle kızım belki kız olduğundan dolayı , konuşmaya meraklı bir çocuk.
Gene doktorumuzun görüşü üstün yetenekli olabileceği doğrultusunda, konuşma hariç başka gelişim aşamalarında da yaşıtlarından ileri, ancak bu yaşlarda yapılacak çok da birşey yok. Önemli olan onu kısıtlamamak ve anaokulunda da yaşıtlarıyla olmasını sağlamak.
Bir de enerjisini atabilmesi için spora yönlendirmek. Gerçi sizinki küçük tabi daha bunun için, daha çok 3 yaş sonrası için diyorum bu bölümü.
Zeka testi daha çok 6 yaş civarında yapılıyor ve net bir sonuç o zaman elde edebilebiliyor.
Şu yaşında erken konuşmasının keyfini çıkarın, ama sen diğerlerinden yeteneklisin, vs. gibi ona ben diğer çocuklardan daha iyiyim fikrini de aşılamayın.


asna

Okunasi bir yazi dizisi:

''Cocugunuzun zeki olmasini mi isityorsunuz? Ona zekisin demeyin!''

http://www.kitubi.com/tag/zeki-cocuk/

 

(İpucu: Çocuklarınıza zeki olduklarını söylemeyin. 30 yıldan uzun süren araştırmalar göstermiştir ki; okul ve hayattaki başarının sırrı zeka ya da yetenek yerine, çalışmaya odaklanmaktır.
“Carol S. Dweck” )


AOA

Merhaba. Üstün zekalı olduğunu anlamak için en az 3 yaşına kadar beklemeniz lazım. Tek başına sözel gelişim etken değil. 3 yaşından sonra bir uzmana gidip gerekli yardımı alabilirsiniz. Cevaplamak için Üye ol