dondurucudan indirip çözdüğüm anne sütünü reddediyor

yeldai2r soruyor: 10

dilan ilk kez benim sütümü reddetti. o da çözülmüş olduğu için tahminimce. yani neden olabilir ki başka? sağıp verdiğim dondurmadığım sütümü gayet içiyor. yani biberonla problemi yok. zaten yüzünü ekşitti, midesi bulandı yani :-( daha önce hiç itiraz etmezdi. çok mu değişiyor dondurulmuş sütün tadı (besin değeri dondurulunca düşermiş ama tadı?)

naapıcam ben şimdi, dolaptaki stoklarımı dökecek miyim? onlar da giderse üzüntüden sütüm kesilir ama benim :-(

(uzun aradan sonra severek içmiş olduğu mamayı denediğimizde onu da reddetmişti)

offff....

Bu soruyu cevapla


10 Cevap


lopikcim

Bilmem hiç denediniz mi donmuş sütünüzün tadını, berbat bir metalik tad geliyor ağıza, ben acaba bozulmuş mudur diye iyice paniklemiştim o ilk tadına baktığımda, sonra o dönem beraber doğum yaptığımız tanıdıklarıma sorduğumda onların da aynı tadı aldıklarını ve bunun normal olduğunu öğrendiğimde stokları dökmekten son anda vazgeçmiştim..Şükür ki kızım aradaki farkı hissetmedi ya da hissettiyse bile içmeye devam etti, yoksa çalışırken nasıl yapardım bilmiyorum...sizin kızınızın sanırım gurmeliği erken başlamış:-) Umarım bir sonraki denemenizde reddetmez


Meryem_

Ben de zamaninda depoladigim sutleri cozulunce sabunsu bir tatla, metalik koktugunu gorunce hepsini teker teker test edip aglayarak dokmustum. Gunluk pompaladigim sutleri icirmeye baslayinca sorun ortadan kalkmisti.

Sonradan ogrendim ki bazi sutte lipaz denen yagi parcalayan enzim fazlaca oluyor ve enzimin etkisiyle cikan yan urunler bu tadi veriyormus. Pompaladiktan sonra sutun hafifce isitilmasi lipazi etkisizlestirdiginden bu sorun ortadan kalkiyormus. Fakat sutun besin degerinde de bir miktar azalma olabiliyormus.

Bazi bebekler bu sutu sorunsuz icebilirken benim oglum gibi bebekler kesinlikle reddediyormus. Sut bozuk olmadigindan sorunsuz icirilebilirmis (bebek kabul ederse tabii).

Uzuluyor insan evet ama buna da adapte olup cozumler bulmak mumkun. Sutun kesilmesin, sikma canini :)


dygkhrmn

ben böyle bir sorunla karşılaşmadım. çalıştığım için sürekli buzluktaki sütlerden kullandım. yapmıyorsunuzdur ama acaba çözünmüş sütü tekrar dondurduğunuzdan olabilir mi? ya da sakladığınız poşet veya kaptan bir koku geliyordur. bu kapları değpiştirip deneyebilirsiniz. buzlukta 6 aya kadar kalabiliyor. alt kısımda da 3 güne kadar birşey olmuyor.


indigoR

Calisiyorsaniz veya calisacaksaniz, siz yokken ac kaldiginda mecbur icip alisir bence. Dokmeyin sutlerinizi bosu bosuna . Ama calismayacaksaniz zaten cok da ihtiyaciniz olmaz o sutlere. Ayri kalmaniz gerektiginde, buzdolabindaki sutle idare edersiniz. O da 72 saat durabiliyor sanirim. Her iki durumda da uzulmenize gerek yok:)


CokBilmis

Benim kızım da hiç içmedi çözülmüş sütü. Mama da vermedim hiç.

Sütüm de boldu, dondurucu sütle doluydu.

Ek gıdaya geçtiğimizde kahvaltılarında kullandım o sütleri. Hepsi bitti bu şekilde.yeldai2r

eyvahlar olsun kızlar, son nokta! dilan artık 2 gün beklemiş -dondurmadığım- sütümü de içmiyor :-( sadece taze taze istiyor demek cadı!? ya da biberon mu istemiyor ki? ama tadını beğenmiyor sanki? biberon istemeyen çocuk nasıl olur? :-/


zehra

Bir süre ara verdiyseniz biberonu artık istemiyor olabilir, vermek zorundaysanız tekrar alıştırmanız gerekebilir. Oğlum biberonu hiç sevemedi, ama öyle böyle alıyordu ben yanında yokken, biberonu sizden başkasının vermesini deneyebilirsiniz. 15 ay civarında çok zorlanmaya başladı benim oğlum, 17. ayda tamamen bıraktı biberonu. İyi haber, çocuğunuz bardak kullanmayı yaştaşlarından çok daha önce öğrenebilir. Kolaylıklar dilerim. 


CokBilmis

Benim kızım 2 yaşına kadar biberonu reddetti :) Dolapta da, dondurucuda da duröuş sütü asla kabul etmedi.

Minik alıştırma bardaklarını kullanmaya başladım 4 aylıkken. Minik ellerinin arasına koyuyordum, kendisi içiyordu sütünü :) Sütümü de sağdaece 1 günlük saklıyordum. Sağıp dışarıda bırakıyordum. Şimdi hatırlamıyourm ama 4-8 saat kadar oda sıcaklığında durabiliyor galiba süt. Ancak o şekilde kabul ediyordu.yeldai2r

tamam, bu akşam mevzu anlaşıldı ki bu kız biberonu reddediyor :-( 2 saat önce sağdığım sütü reddedince artık buna kanaat getirdim. tam 3,5 ay biberonla beslediğim kızım ne de çabuk unuttu biberonu ben anlamadım!? tekrar nasıl alıştırabilirim, bi fikriniz var mı?


CokBilmis

Bir önceki yorumumda da yazmıştım: Birebon kabul etmeyen kızıma sütünü alıştırma bardağı ile içirdim hep.

Migrosta'da satılıyor. Plastiğinden emin değilim ama ısıtılmadığı sürece sorun olmaz diye düşündüm ben. Ayrıca zaten çok küçük olduğundan 1 dakika içinde bitiriyor bebek içindeki sütü, böylece süt içinde beklememiş de oluyor:Cevaplamak için Üye ol