Bebeğime ne zaman meyve tattırmalıyım?

acemiannecik soruyor: 8

merhaba arkadaşlar,kızım 4 aylık olmak üzere ve sütüm iyi geliyor.doktorumuz 5.ayı dolunca kontrole getir dedi.ek gıda için o zaman karar verecek sanırım.fakat ben ara sıra elma,erik gibi meyveler değiriyorum ağzına.emmeye çalışıyor,hoşuna gidiyor.acaba vermesem mi?anne sütünden soğur mu sizce?

Bu soruyu cevapla


8 Cevap


tugba25

ara ara tattırdığını yazmıssın eger vazgecseydı suan o durumu yasıyor olurdun zaten.ek besinler için henuz erken fakat masumca tattırmalar ufak ufak yalaması bence mantıklı.kendı adıma ben cesaret eder de ıkıncıye nıyetlenırsem bu masum tattırmaları bende yapıcam cunku herseyı katı kurallara gore yasamanın acısını cekıyorum :( iştahlı bir bebiş olması dileklerimle saygılar....


fistikcik

Ağzına değdirmekle kaldığınız sürece anne sütünden soğumaz. Ama mesele sizin bu acelecilikle sadece ağzına değdirmekle kalıp kalmayacağınızda :)

Yarın bir gün nasılsa tadını sevdi deyip elma suyu, ondan sonra da elma püresi vermeye başlarsanız aldığı her ek gıda miktarı kadar anne sütü alımını azaltacağını bilmeniz gerekir.
Bu kadar acele etmenize hiç gerek yok. Ek gıdaya erken başlamanın bebeğe bir faydası yoktur (tatlara erken alışması falan sadece efsanedir, zaten anne sütü aracılığıyla çok farklı tatlara alışır bebek. Kızım 6 ay sadece anne sütü aldı, tüm tatları denemeyi seven bir bebektir).
Aksine besin alerjileri, sindirim sorunları gibi sıkıntılar yaşamasına sebep olabilir. Doktorunuz da öyle uygun görüyorsa, kilo alımı ve genel gelişimi iyiyse bırakın ilk 6 ay sadece anne sütü alsın.


CokBilmis

Sadece elmayı, eriği mi emiyor? Yoksa eline verdiğiniz mesela örtüyü filan da emiyor mu? Yani eline aldığı her şeyi emiyorsa, bu sadece tadını sevdiği için olmayabilir. Emdiği şeyden ağzına farklı bir tat gelmesi tabii ilginç gelir ve sevinir, ama bu mutlaka yemek istediği anlamına gelmeyebilir.


ipekkusgoz

Ben de 6 aydan önce hiç bir şey vermedim,adı ne olursa olsun,tattırma, değdirme vs...zeynepecring

benim kızıma kırkı çıkmadan kısır vermişti annem.çocuk eğer yemek isterse 4 aydan sonra bence herşeyin tadına bakması gerekir.6 ay sonrasında çocuğun çiğneme refleksinin çalışması için geç kalınmış olabiliyor.Biçok arkadaşım 6 ay bekledikten sonra ek gıdaya geçtiler ve çocuklarda emme refleksi daha güçlü olduğu için çiğnemeden yutmak istiyorlar ve bu 3-4 yaşına kadar çiğnemek yerine yutması kolay olan püre ve çorba tüketmek istiyorlar (blendır ile gezenleri biliyorum)daha sonra bu çocuklarda da geniz eti problemi ortaya çıkıyor.

kızım 2 yaşında çok şükür kendi yemeğini yiyiyor ve ona yemesi için ısrar etmiyorum.bizimle aynı masada oturuyor.ne zaman doyduğuna kendi karar verince kalkmak istiyor.


fistikcik

6 aylıktan sonra ek gıdaya geçen çocuklarda çiğneme refleksi için geç kalındığı kesinlikle doğru değildir. 3 yaşına kadar püre ve çorbadan başka bir şey yemeyen bebeklerin yeme problemi vardır, kendilerine sürekli püre verildiği, blendır kullanıldığı için bu böyle olmuştur. En başından beri asla blendır kullanmazsanız böyle bir problem olmaz.

Tan tersine, ek gıdaya geçmek için 6. hatta 7. ayı beklemek, bebeğin her anlamda daha hazır olmasını sağlar (sindirim sistemi, besin alerjileri, eliyle bir gıdayı tutup ağzına götürebilme, desteksiz oturabilme vs...). Bu konularda hazır olan bebek zaten püreye vs ihtiyaç duymaz, damağıyla ezebileceği yumuşaklıkta besinleri eliyle tutarak kendisi yiyebilir. Emzirme süreci aynı zamanda ona çiğneme refleksini geliştirmek için antrenman yaptırmış olur. Kızımda yaşadığımız tecrübe bu teorileri pratikte de görmemizi sağladı.

Eğer sadece anne sütüyle besleniyorsa, bebeğin gelişimi yerindeyse, kesinlikle ek gıda için acele edilmemeli, 6. ay beklenmelidir.


ipekkusgoz

Ben bir bebek için bir şeylere geç kalmaktan değil de erken davranmaktan korkarım.Allah uzun ömür versin ,kızınızın önünde kısır yiyeceği çoook uzun yıllar olacak zaten nedir ki bu acele 40'ı çıkmadan vermeler falan. O bahsettiğiniz sorunu da çocuklar maalesef anneleri blenderla gezdiği için yaşıyorlar, başka bir sebebi yok.


acemiannecik

tecrübelerinizi paylaştığınız için çok teşekkür ederim arkadaşlar.bu hafta doktor kontrolümüz var.bundan sonraki tutumumu doktorumuzun önerisine göre şekillendireceğim.inşallah çocuklarımız için en doğru şeyi yaparız :)


Cevaplamak için Üye ol