bebeğimin tv izlemesi, baby tv

ecem10 soruyor: 10

arkadaşlar çalışan bir anneyim ve bazen malesef bebeğim tvnin esiri oluyor. bir eğitimci olarak yanlış olduğunu biliyorum ama yoğun tempo bebeğimi bu yönden etkiliyor. baby tv bizimkinin arkadaşı oldu. birçok programdaki karakterlere tepkiler veriyor.

bu konuda deneeyimleri olan var mı ? tvnin zararını gerçekten gördüm diyen arkadaşlar var mı ?

Bu soruyu cevapla


34 Cevap


CiciAnne

izletmiyorum ben. Tercih meselesi sanırım. İzleten arkadaşlar var ve çocuklarımız arasında fark olduğunu zannetmiyorum.


edit: arada sırada izletmek ve hiç izletmemek üzerine yukarıdaki sözler, günün çoğunu tv karşısında geçirmesi kesinlikle zararlı onu biliyorum!


yasemin_ekin

ecem, daha once cok konusulmustu bu konu. Sorunun altında benzer sorular bölümüne bir bak istersen.


Ulku

tvde izlettiginiz seyin icerigi de onemli olmamakta, akan goruntu zararli. (tabii yine de baby tv kotunun iyisi oluyor).
buraya ve suraya bakabilirsiniz.


karadut

Benim en hassas olduğum konulardan biridir, çok izlediğini (4/5 saat) bildiğim 3.5 yaşında bir çocuk şu anda çizgi filmdeki ses karakteriyle konuşuyor (sadece) ve  daha da kötüsü anne - babası onu anladığı için iletişimdeler (çaresizlik sınırı olsa gerek) bu durum da çocuğun normal olarak  çevresiyle ilişki kurmasını engelliyor. Sadece ailesiyle konuşabiliyor , hatta benim gözlemim sadece annesiyle çünkü bilirsiniz babalar  genellikle sorunlara 1/0 yenik kalmayı severler.
Arkadaşlar lütfen çocuklarımızın beyinlerini bu kadar hoyrat kullanmayalım,  zaten kirli bir hayata doğurduk onları en azından zihinlerini temiz bırakalım, bırakalım özgürce gelişsinler.
Ayrıca çok net başka bir gözlemimi iletmek isterim, çevremde televizyon seyreden ve seyretmeyen pek çok çocuk var(8 ay- 5 yaş aralığında) seyretmeyenlerin cümleleri, ifadeleri, mimikleri KENDİ gibi
öğrendiği , ezberlediği gibi değil !!!!  Çocuklarımızı edilgin kılan bütün ortamlardan uzak tutalım ki bizlerle ve kendileriyle olan ilişkilerini aşındırmayalım derim ben...


gulsahtokmak

ama böyle çookkkta korkunç bir durum olduğunu düşünmüyorum.çünkü benim kızımda tv hastasıydı reklamlara bayılıyordu.alıkoyamıyordum ama geçici bir durum şimdi hiç ilgilenmiyor. iki buçuk yaşında hiç bakmıyor hatta biz onunla ilgilenelim diye tv kapatıyor.belki ilerde çizgi film seyreder aama şimdi iyi.hem bazı çizgi film lerin yararı bile oluyor..ELIFF

Benimde yiğenim 6 aylık ve biz tv izletmiyoruz 0-2 yaş  bebeklerin tv izletilmemesi gereklidir her ne kadar tv birşeyler ögrenildiği düşünülsede bu düşünce doğru değildir çünkü bebeklerde zeka geriliğine sebep olmaktadır ve  biz yetişkinlere göre bebeklerin göz algıları her ışını noktasına kadar algılaya bilmektedir bundan dolayıda bebeklerin zihnini yormaktadır. 2 yaşından sonrada belirli bi dk veya saat dışında çok fazla izletilmesi yine uygun değildir.Çocuklar tv dünyasına kendilerini kaptırmakta ve o dünyanın içinde var olmak istiyorlar lütfen bilinçli bireyler olalım ve bebeklerimizin zihinlerini bu tarz şeylerle yormak yerine gelişimi için çaba sarfedelim zaten zamanı geldiğinde onlarda bizler kadar tv izleyecekler .İü istanbul tıp fak. çalıştığımı ve bu bilgilerinde uzman hocalarımız tarafında paylaşıldığınıda  belirtmek isterim. 


NuPe

Kesinlikle izletmiyorum,gün içinde oyun oynuyoruz sadece diyalog kuruyorum onunla ve sadece müzik dinletiyorum.Son dr kontrolümüzde hiçç önermiyorum dedi,zaten izletmemeye kararlıyım.
Yemek yemiyor diye baby tv karşısında yedirmeye çalışmıyorum yemesin sonra yer  diyorum dışarıda gezdirip eve gelip tekrar deniyorum,diğer işlerimi o uyurken hallediyorum.


ediluj

İzletmeme taraftarıyım..benim kuzenlerimdeki gözlemlerim okuduklarımla örtüşüyor,belirgin dikkat eksikliği yapıyor..Okul zamanı cok zorlanıyorlar..Birde otistik cocuklarla ugrasan bir eğitimcide otizmi,epileptik nöbetleri arttırdıgını seyretirilmemesi gerektiğinibelirtmişti.annevebebis

TV'lerin evde hiç olmaması konusunda aynı dileği paylaşıyorum. Zor durumlarımda baby tv izletiyorum. Bu arada tvmiz küçük ekran. Zor durumdan kastım: evde kimse yok ve wcye gitmem gerekse, acil ama sükunet içinde bir telefon görüşmesi yapmam ve karşımdakinin söylediklerini anlamam gerekiyorsa, acıkmışsam ve yemek yemem gerekiyorsa.


ecem10

sabahtan akşama kadar tv izleyen bi bebek değil zaten bizimki. ama ilgisini çekiyor tabiki renkli görüntüler. zaten bellli bi dkdan sonra kendi de sıkılıp seyretmeyi bırakıyor.

hiç tv izletmiyorum diyen annelere hayranım galiba. okuldan eve koştur, mutfak ve seni bekleyen dağınık bir ev arasında sıkışmış durumdayım. zavallı bebişim sırasını bekliyor hep , tv de bu sırada onu oyalayan bir araç oluyor,en azından onu odada tutan. babasıyla altın saat uyguluyoruz her akşam sadece onunla ilgilendiğimiz bir altın saat :)

sanırım bu sıralar tv konusunu değil de çalışmakla evde oturup çocuğa bakmak arasındaki kararımı sorgulamam gerekecek.
Cevaplamak için Üye ol