bebeğimin tv izlemesi, baby tv

ecem10 soruyor: 10

arkadaşlar çalışan bir anneyim ve bazen malesef bebeğim tvnin esiri oluyor. bir eğitimci olarak yanlış olduğunu biliyorum ama yoğun tempo bebeğimi bu yönden etkiliyor. baby tv bizimkinin arkadaşı oldu. birçok programdaki karakterlere tepkiler veriyor.

bu konuda deneeyimleri olan var mı ? tvnin zararını gerçekten gördüm diyen arkadaşlar var mı ?

Bu soruyu cevapla


34 Cevap


selencem

ecem10, demissin ya bebegim sira bekliyor diye, belki de sorun budur. birak ev daginik kalsin, aksam peynir ekmek yiyin ama sen gununu kizinla gecir. o da senle gecirsin tv ile degil. ben hic izletmeyenlerdenim. sadece bir yere gidersek ve aciksa ve cem kalabaliktan huzursuzsa kapattirmiyorum ki bu da ayda 15 dakika demek oluyor. haftada bir esim bilgisayarda cizgi film aciyor ama 1-2 dakika. doktorumuz da 18 aya kadar izletmeyin dedi, ozellikle de bu donemde. sekonder otizmi tetikliyor ve dikkat sorunlari olusturuyor diye. dergi veriyorum eline bazen, 5 dakika oyalaniyor, acil durumlar icin ;)


orangetree

çok TV izleten bir yakınımızın çocuğunun konuşmasını etkiledi, yani çocuk 2,5 yaşında olmasına rağmen hala konuşmuyor, dikkat dağınıklığı var. Her çocukta olacak değil ama fazlasının zararlı olduğunu söylüyorlar. üç-beş dakikanının belki çok zararı yoktur ama oturtup bir program seyrettirmemek görüşündeyim.


selencem

Bir de zamanı gelip izlemeye başlayınca, yaşına uygun programlar izletmek ve bunu onunla konuşup interaktif hale getirerek yapmak gerekiyormuş.


BercesteD

Ben de izletmemek yanlisi idim. Evet cocugun yalniz basina televizyon seyrettigi durumlarda, ozellikle Ingiltere ve Amerika gibi ulkelerde otizme yatkin olduguna dair makaleler var. Ancak orada cocuk ilgisiz ve basibos kalarak televizyona adeta mahkum edilmis durumda.

Bizde 1,5 yas sonrasinda ben de kontrolu kacirdim. Once Baby Einstein seyretmeye basladi. Orada dis dunyada goremedigi seyleri gorup isimlerini ogrenmeye basladi boylece. Sonrasinda Ucuzler cizgi filmine takildi ve o anda konusmasi hizla ilerlemeye basladi. O yuzden ben de kesmedim, sadece tum gun izlememesine dikkat ediyorum. Oyunla baska noktalara cekiyorum ve o TV seyrederken mutlaka ben de yaninda olup neler oldugunu anlatiyorum. Baby Einstein'da tek tek herseyi anlatip soruyordum mesela. Ucuzlerde de cocuklar hos olmayan birsey yaparsa aaaa bak bu cok hatali, hic hos olmadi, bak annesi de uyariyor diye anlatiyorum.

Bu arada biz sevdiklerini media box'a kaydettik. Oradan seyrediyor. Ayni seyleri tekrar edince ezberlemesi daha kolaylasmis oluyor.

Onemli olan nokta, televizyona mahkum etmemek ve mutlaka yaninda olup, konusarak seyrettirmek diyerek avunuyorum :)


susam

Memorial hastanesinde katıldığım doğuma hazırlık kursunda Çocuk ve ergen psikiyatristi yaptığı sunumda; tv'nin özellikle 1 yaşına kadar mümkün olduğunca izlettirilmemesinin iyi olacağını söylemişti. Ayrıca özellikle Baby tv gibi tekrar eden öğeler içeren yapımların zararlı olacağını belirtmişti.ecem10

sabahtan akşama kadar tvnin önünde kalmıo bebeğim. akşama kadar bakıcıda zaten orda oyunla vakti geçio. akşam eve gelince de yemek yerken baktığı baby tv var. o da tabiki 11 aylık hayatı boyunca görmediği renk ve şekiller olduğu için ilgisini çekiyor ve dikkatini veriyor.
bebeklerimiz herşeyimiz ve onlar için en iyisini yapmaya çalışıoruz.
soruma verilen cevaplara teşekkür ederim arkadaşlar. çocuk büyütmek gerçekten kitabi bilgilerle değil de tecrübeyle sabitmiş ...


zeynep_bartubir yaş civarı, ben evde olduğum için sadece tuvalete gittiğimde ya da duşa girdiğimde 5 dk bakıyordu.
sonra yaz tatilinde pek seyredemedi ve ilgisi azaldı. sonrasında ben çalışmaya başladım ve yine vakit darlığından biraz tv ye bakması işime geldi, ama asla kontolsüz değil. max. 20-25 dk.

simdi disney channel'da sevdiği çizgi filmler var, akşam üstü oturup beraber seyrediyoruz, bir de calliou var tabi :) toplamda 50-55 dk buluyor herhalde. 

o çizgi film seyrederken siz iş yapsanz bile arada konuyla ilgili birşeyler söyleyin, ses verin ona. Zaten tv haricinde ilgi gösterilen, oyun oynanan, kitap okunan çocuğun gelişiminde pek de gerilik olucağını sanmıyorum. 

Otizm ise tek başına tv ile açıklanamayacak kadar komplike bir hastalık, eğer bebeğin meyili varsa belki tv tetikleyebilir.

keşke tüm annelerin günü 48 saat fln olsa da bebeler hiç tv seyretmese.

bu arada alakasız olucak belki ama bir tanıdığımın acayip bir hafızası var, meğerse hiç ama hiç tv izlemezmiş, haberleri fln gazeteden takip ediyormuş. çok ilginç gelmişti, paylaşayım dedim.


firavun

zeynepbartu alakasız olacak belki demişsin ama sanırım aslında çokta alakalı..benim de acayip:) bir hafızam vardır aynı şekilde oğlumunda öyle..hiç değil ama haftada bir izlediğim bir program var ama bu salı onu da izlemedim mesela..oğlum da tv ye meraklı değil zaten sık açılmadığı ve oturamadığı:),hep koşturduğu için açıkta olsa karşısında pek durmaz..hatırladığı,aylar öncesine ait ufak,basit detaylar bizi şaşırtır..
ben balığı sık tüketmemize bağlardım,dediğin gibi tv alışkanlığı da ilintili olabilir...BercesteD

Annemde ozellikle gorsel hafiza superdir(Masallah!) Bir gordugunu bir daha asla unutmaz. Cok da televizyon seyreder :) Evimiz 68 yilindaki yayinlardan nasibini alan ilk evlerden. Televizyon tarihimiz cok eski, annemin de televizyon seyretmeye baslamasi Turkiye icin cok eski yani. Ama cocukken izlememek diye bir ayrim yaparsak, onu bilemem!


ecem10

 aslında zeka genetik zaman ve çevreden etkilenen bir durum. tabiki her tv izleyenin zekası düşük ya da izlemeyenin yüksek olacak diye bir bağlantı yok. ancak dolaylı yollardan bir çok durum zekayı etkiler. çok ünlü bilim adamlarından bir tanesinin annesi hamileliğinde düşük ilacı almış bebeğinden kurtulmak için ama başarılı olmamış ve bebek doğmuş. büyüdüğünde de bilimadamları arasına girmiş.
yani zeka denen kavram çok karmaşık ve tam olarak şöle yaparsan zeki olursun denilen bir yol da yoktur.Cevaplamak için Üye ol