İnek sütü

Gamze_Fatih soruyor: 10

merhabalar biliyorum bebeğin küçük werme diyeceksiniz zaten henüz wermeyide düşünmüyorum ama düşünüyorumda 1 yaşından önce süte alıştırmak istiyorum çünki 1 yaşından önce çocuklar sütü bi sewmezse töbe billah içmiyolar çewremdeki on kişi warsa 5i alıştır diyo 5i doktorlar werme dedi diye werme diyo halbuki bebekleride sütten nefret ediyo alıştırmadıkları için 7 yada 8 ayında akşam yatarken wermeyi düşnüyorum erken alışırsa sewerek içer üstelik güzelde i uyku çeker diyolar.... bilemedim kararsız kaldım

Bu soruyu cevapla


21 Cevap


Tibetinannesi

1 yasına kadar emzirdim, 1 yasında memeden kestik ve direk inek sutu (çiğ) vermeye basladım ve cok severek içiyor. uykuya gelince, uyanacak cocuk sütte verseniz muhallebide verseniz uyanıyor zaten. gece yatmadan 300 cc sut içer yinede 2-3 defa uyanır hala.


iflah_olmaz

ben 1 yaşında başladım.iştahsız bi bebek olmsına rağmen sütü hemen kabul etti.beklemelisiniz diyorum.uyku konusunda da hiç katılmıyorum.oğlum doğduğundan beri uyku uyumadı.süte başladık yine uyumadı.çevrenizdekileri boşverin uzmanları dinleyin...

 


tgb_gorkem

benım oglumda ınek sutunu cok sevıyor devam sutunu cok ıcmedı gece yatarken de ıcıyor benı de emıyor ama cok ıstahlı degıl.paket sutlerden ıcırıyorum gece uyuyor ama sabah 6 tak uyanıyor...


mert_mert

canım çok aceleci ve çokk ileriye yönelik düşünüyorsun ..herşeyi akışına bırak daha oğlun 3 aylık yani önünde yaşına kadar aylar var şimdi bunların araştırmasına değil bence ek besinlerle alakalı araştırmalar yap bence en azından ek besine 3ayın var:))


asklepios

1 yaşından önce vereceğin inek sütü ciddi allerjiye yol açabilir, çünkü 1 yaşından önce çocukların savunma sistemi tam gelişmiyor. Ama 1 yaş öncesi inek sütünün en önemli tehlikesi, ciddi demir eksikliği anemisi yapmasıdır, bebeklik ve çocukluk çağındaki ileri boyutlu anemilerin mental gelişimi bozduğu, yani IQ puanını düşürdüğü kanıtlanmıştır.


Benim anlamadığım şu, daha soruyu yazarken "biliyorum, verme diyeceksiniz" demişsin. Zararlı olduğunu bilmene rağmen, yine de 1 yaşından önce inek sütü vermeye olan ısrarını ve bu ısrarı meşru zemine dayandırmak için destek aramanı anlamak mümkün değil.

Bilgiye ulaşmak artık çok kolay, internet de kullanabildiğine göre, neden 1 yaş öncesi inek sütü vermemek gerekir, araştırmanı öneririm. Belki bilimsel kanıtlar ve uyarılar, bebeğine zarar vermeni engeller.mert_mert

ben zaten gamze fatihten hiç akıllı uslu soru görmedim ...yanlış analamayın veya yargılamayın diye başa yazıyorsun ama sorduğun her soru böle be canım valla yorum yazmak istemiyorum ama yazmadan geçemiyorum netin var ne güzel yarar zarar bir bak istersn sormadan önce ..


DoRuK_DiLeK

bebeğin anne sütü almıyormu? alıyorsa şuanda ve hatta 1 yaşına kadar onun çin daha besliyici bir gıda yok biliyorusun değilmi? sütüm olmadığı için 3,5 aylıktan itibaren biberon maması verdim ben mesela. tüm ısrarlara rağmen doktorumuz (bu işin eğitimini almış konu hakkında fikir sahibi kişi) önermediği içinde 1 yaşını doldurmadan --ben-- asla süt vermedim. ondan sonrada süt verin artık dediğinde hiç itiraz etmeden sütü içti.  

eskiler derki bebe 40 da ne yerse büyüdüğünde yemek seçmez hepsini yermiş. bu mantıkla anneciğimde kırkımızda herşeyden tattırmış, canımın içinin de sütü olmadığı için tabi ozaman formül mamalarda yok el mecbur inek sütü ile beslemiş, pirinç ununda mamalar yapmış.  fakat bende kardeşimde sütten, yumurta dan hiç haz etmeyiz. her ikimizde yemek seçeriz. demekki herkes bir değil.

büyükler iyi bilirde herşeyi bilmezler. doktor önce anne sütü yoksa formü mama diyorsa vardır elbet bildiği derim.

karar da bebe de senin. bu arada arkadaşım "w" bizim alfabe de yok. bilgin olsun.
sevgiler.


Gamze_Fatih

sorularım sana akıllı uslu gelmiyosa cewap werme senin boğazına yapışmıyorum cwp wer diye yinede cwp werenlere tşkr ederm merak ettiklerimi netten araştırmak yerine tecrübelilere sormak istyrm netten aldgm bilgi bana yetersiz çünki çeşit çeşit yazılar çıkıyo BİR DAHADA SORU SORAN GAMZEYİ neyse iyi günlerMCA

mert55, asklepios +1

gamzeciğim daha evvel de söylemiştim ama w harflerine bakmaktan sorunu okuyamaz oldum artık. düzeltmen mümkünse sevinirim.

soruna gelince, 1 yaşından sonra inek sütüne geçen gayet de güzel alışan tanıdığım bebekler var. sen daha bunları düşünme bence.


mert_mert

canım bazen soru sorarken gerçeğe yakın olsun vermedim vermeyi düşünüyorum yazmışşın fakat başka bir sayfada süt veridiğinden ve çokda güzel içitiğinden sonraki başka yazılarda ise bebeğin kakasında kırmızı bişiler olduğundan bahsetmişsin..bence bunlar verdiğin şeylerle alakalı çoçuk senin çoçuğun ama en azından okuyarak araştırarak öğrendiğin doğrularla büyüt ..misal annemin zamanında mama yokmuş ananem unu suyla karıştırıp vermiş cahilliğe bak yani şimdi ananem böle yapmış diye aman o yapmış bende yapım dicem komik olur ..önceden bez yokmuş mama yokmuş vs doktor bile yokmuş köylerde yani kafalarına göre büyütürlermiş çoçukları ama sen bilinçli birisin en azından okuma yazman var netin var dr telefon kadar yakınında eczane bakkal market vs..  burda vericeğim linkde senin bize yalandanda olsa sorduğun soruyu zaten önceden yaptığın bizlerdende tastik beklediğin yazı ...
Cevaplamak için Üye ol