Bingildagin erken kapanmaya baslamasi...

PocahontaZ soruyor: 5

Merhaba.

Oglum bugun 34 gunluk. Dun 1 ay asisini yapmak icin saglik ocagina gittik. Ebe elle muayenede bingildagin kapanmak uzere oldugunu soyledi. Diger ebe verileri bilgisayara girerken 0.5 yaz dedi (cok saglikli bir olcum oldugunu dusunmesem de moralim bozuldu).

Diger ebe kotu bir durum yok ama doktora gidin belki Devit damlayi keser dedi. Zaten bu damlayi vitamin eksikligi var mi diye bakmadan her bebege vermelerini anlayabilmis degilim.

Neyse yarina randevu bulabildim kontrole gidicez doktora ama aklimda deli sorular. Basina boyle bir sey gelen var mi? Internette resmen felaket senaryolari okudum. 

Iri dogan ve erkek bebeklerde daha cabuk kapandigini okudum ama yine de 1 ay cok erken degil mi?

Bebegim erkek. 4 kg ve 52 cm dogdu. Bas cevresi 38'di. Dunku kontrolde 4800 gr 57 cm geldi ve bas cevresi 39.5'ti.

Lutfen bilgisi olanlar yardimci olabilir mi. Yarin nasil olacak bilmiyorum :(

Bu soruyu cevapla


5 Cevap


esgi

Merhaba,

Ah şu sağlık ocakları diyorum sadece... Birebir aynı şeyi yaptılar bana da oğlum için! Hatta hemşire bir adım öteye gidip, "bunun kafası da çok küçük, gelişmiyor belli, ameliyat bile gerekebilir" demişti! O gün nasıl yattım, ertesi gün kendi doktorumuzu nasıl bekledim bir ben bilirim.

Kendi doktoru bıngıldağın kapanmayla alakası olmadığını, çocuğun da genetik olarak kafasının küçük olabileceğini söylemişti. "Babasına bir bak, o da erkek nüfusunun geneline göre daha minyon kafalı, bu çocuk niye büyük kafalı olsun ki?" demişti bana. O gün bugündür sağlık ocağına adım atmadım...

Genelleme yapmıyorum ve işini layıkıyla yapanları kesinlikle ayrı tutuyorum ama bazı kendini bilmezler uzman doktor edasıyla teşhis koymuyor mu, işte o zaman deliriyorum...

Üzmeyin kendinizi, doktorunuzun sözüne güvenin derim ben... 


PocahontaZ

Ya gercekten mi? Dun bana gercekten sinir harbi yasattilar.

Biri pc basinda verileri giriyor biri muayene ediyor. Kafa muayenesini yapan bingildak ha kapandi ha kapanacak dedi. Pcdeki de oncekine 2.5 yazmisiz buna da 1.5 yazalim mi diye sordu. Muayene eden 1 yaz hatta yok 0.5 yaz sen dedi. Bu nasil bir olcum sekli ya? 

Sadece bu da degil. Sutum yetmedigi icin mama vermek zorundayim ogluma. Hatta bir ara sut yetmeyince kuvezde kaldi 4 gun. Orda mama vermeye basladilar. Kuvezden cikarken bana hemsire 2 saatte bir 40 cc mama veya sutle doyuyor sen de evde ona gore besle dedi. Dun bu konu orada gecince ebe ne kadar mama veriyorsun dedi. Ben de 2 saatte bir 50 60 cc dedim. Ay cok veriyorsun ay kilo alacak o kadar verilmez bilmem ne.

E bu cocuk nerdeyse 1 ay once 40 cc ile doyuyordu. Simdi 50 60 cc olmasinin neresi cok. Bu cocuk hic buyumeyecek ve bu mama hic arttirilmayacak mi ya?

Insallah yarin doktordan guzel seyler duyarim. Asilar disinda da saglik ocagina hicbir sekilde itibar etmemeyi dusunyorum. Asilar olmasa ben de adim atmam inanin. Her seferinde bir felaket senaryosu cikiyor.


esgi

Malesef gerçekten yaşadım ben de bunu... Hiç dert etme kendine derim. Kulağını tıka aşıya götürdüğünde de. 

Onların mantığına kalsa çocuk 6 aylıkken de aynı mamayı içer, bu sefer besleyemiyorsun olur... Detaya girince hatırlıyor insan, oğlum 3.600 doğdu, 3. ay kontrolünde 8.200'dü sadece anne sütüyle. Sağlık ocağı ona da kulp bulmuştu, bu kadar emzirme obez olacak diye :) Kendi doktorumuza sorduğumda cevap verme gereği bile hissetmedi, öyle diyeyim :) 

Şimdi çok canını sıkıyorlar ama ilerde gülüp geçersin yaşattıklarına... 

Bir de önerim olabilir; özel sağlık sigortası varsa artık aşıların hepsini sağlık ocağındaki gibi ücretsiz yapıyorlar diye biliyorum. Oğlum küçükken sağlık ocağından ayağımı kesince hastaneye aşı parası da vermiştim malesef ama kızımın rota hariç tüm aşılarını sigortası ödedi. Rota da zaten Sağlık Bakanlığı kapsamında değil. O opsiyona da bir bakabilirsin istersen...


PocahontaZ

Ay upuzun bir cevap yazdim nereye gitti bilmiyorum :(

Anne sutunu fazla verdin demek komik gercekten.

Ozel sigortayi arastircam. Bikkinlik verdi saglik ocagi artik.

Insallah doktordan ben de guzel seyler duyarim yarin.


PocahontaZ

Saglik ocagi bizi bos yere korkutmus her zamanki gibi.

Doktora saglik ocaginda bingildak icin 0.5 aciklik var yazdilar cok endiseliyiz dedim.

Doktor parmagibi basina koyar koymaz hayir 2ye 1 aciklik var kapandigi falan yok dedi.

Saglik ocagindaki hemsireye (mlum hemsire icib konusuyorum) guven olmayacagini bir kez daha anladim. Bir daha dediklerine kulak asmiycam.Cevaplamak için Üye ol