domperidon (motilium) kullansam mı

_Sezin_ soruyor: 10

merhaba, Domperidonun sütün artması için verildiğini duydum sizce kullansam mı?

Bu soruyu cevapla


13 Cevap


zeynepanne

ben kullandım, hiçbir faydası olmadı canım. hoş doktora sorup onun onayı ile kullanmıştım ama gözle görülür bir faydası olmadı. onun yerine sütü arttırdığı söylenen yiyecekleri tüketmeye çalış.
bulgur pilavı, kuru börülce, taze soğan, tahin helvası, ceviz benim sütü arttırıyor diye bildiklerim.

ayrıca, sana hemen kabaca bir hesap yapayım, emzirmeden 1 saat sonra 50cc süt çıkıyorsa, 24 saatte 1200cc civarı süt üretebiliyorsun demektir. oğlun kaç kilo?
yine kaba bir hesapla, içmesi gereken süt miktarı kilox150cc diye düşünebilirsin. yani 6kg'lık bir bebek 6x150=900cc süt içmeli yaklaşık diye düşünebiliriz.
1200/150 yapınca 8 kg çıkıyor. 2.5 aylık oğluşun sanmam ki 8 kg olsun. yani senin vücudun 8kglık bir bebeği doyurabilecek kadar süt üretiyor. oğlunu haydi haydi doyuruyordur.
bebekler sadece aç oldukları için ağlamıyorlar ki, sıcaktan, gazdan, canı sıkıldığından, bilumum sebepten ağlayabilir. kilo alımı aylık 600gr altına düşmüyorsa sütün yeterli demektir. suni şeyler deneme. bol sıvı, yeşillik, dengeli beslenmeye devam.

illa ki bir destek istiyorsan, alkolsüz bira iç. ya da çok kalorili ama, vitamalt diye bir malt içeceği var. biranın özündeki malt bence süt üretimini arttırıyor, ben çok faydasının gördüm. hoş, her gün içtiğim vitamaltlar yüzünden 85 kilo olup tartıyı kırma eğilimi gösterdim, şimdi vermeye uğraşıyorum  o da ayrı ama, sonuçta şükür hala emziriyorum. ama şu anda işyerine hala sağıyorum, bir yandan da diyet yapıyorum. o gün ne yemiş olursam olayım, az su içmişsem süt de az.  bu kadar etkiliymiş su tüketimi. susamasam da içiyorum artık.
bol sütlü günler dilerim.


yasemin_ekin

süt arttıranlar: roka

süt azaltanlar: nane, (sanırım maydanoz da var)


_Sezin_

Teşekkür ederim,

zeynep, ben 2 saatte bir emzirdiğimden dolayı (maksimum) 1. saatteki 50 cc 2. saatte anca 80cc falan oluyor gibime geliyor. O da öğün olarak az gibi. Neyse önerilerinin çoğunu uyguluyorum zaten tahin helvası vitamalt derken ben de neredeyse hamile halime geri dönücem verdiğim kiloları da aldım emzirme döneminde..

şu "sütümü helal etmem" lafının içeriğini anlamış bulunuyorum :) ne yıpratıcı işmiş..


yasemin_ekin

Mutlaka biliyorsunuzdur ama yazayım yine de, bebeğin emmesi ile süt sağımı birbirine eşit değil. Bebek çok daha güçlü emiyormuş. "Sağdım az çıktı, demek ki sütüm az" yanlış bir düşünce oluyor.

bir de moral çok önemli, lütfen sütüm yetmiyor diye düşünmeyin. Öyle düşündükçe daha kötü oluyor.

Daha önce de yazmıştım, eskilere göre "sütüm az" demeyecekmişiz, "otlamaya gitti" diyecekmişiz:)))

suyu da lıkır lıkır değil de, yavaş yavaş içmek gerekirmiş... 500cc'yi yavaş yavas içmek, bir dikişte içmekten daha faydalı imiş...

aklıma gelenler bunlar..


zeynepanne

ne diyorum, 85 kilo olmuştum ayol ben, göbeğim çatlıyor şimdi kilo vereceğim diye 3 aydır. daha da vermem gereken en az 15 kilo var.
büyük kızımda da böyle süte takmıştım, ama aradan yıllar geçtikten sonra hiçbirşey hatırlamadığımı farkettim. ne cc hesapları, ne emzirme sorunları hiçbiri kalmamış aklımda. hepsi unutuluyor biliyor musun? boşuna üzülüyoruz yani. emen de büyüyor emmeyen de. ama tabi anne sütü konusunda elinden geleni yapmak gerek. bence sizin durum gayet iyi, böyle devam edin. benim küçük kızım ayda 1 kg almadı hiç ilk aylarda. hep alt sınırda oldu kilo alımı. ama dr mamaya başla, günde 1 öğün ver falan demedi. baktın huzursuz deneyebilrisin demişti. biz mama versek de huzursuzluğuna katkısı olmadı o dönemde. şimdi bakıyorum kilo alımı az, iştahsız bir çocuk. yemesi süper değil. demek ki yapısı böyle, son 2 aydır yürüdüğü için hepten durdu kilo alımı, boşuna üzülmüşüm sütüm yetmiyor diye. ben ettim sen etme.yasemin_ekin

zeynepanne yazınca, ben de yazayım dedim. Belki okuyanlar için tekrar olacak, belki bana kızanlar olacak, nacizane kendi fikrim, affola....

ben de takıktım anne sütüne. resmen kızımla yarışıyordum. o 3 biberon içmiş, ben eve 4 getirdim, oley 1-0 öndeyim; sağdım 70 cc çıktı , neden 80cc çıkmadı da bu küçük biberon dolmadı.; ya da 80 sağamadım, 75 sağdım, vs.vs.vs. Eşim takma kafana diyordu ama ben takıyordum. Yeter ki dolapta süt olsun, yeter ki ilk 6 ay sadece anne sütü vereyim. Kızım düzenli kilo alan bir bebekti, benim sütüm yetti, sonra nurturia ile tanıştım, yazdım, anladım ki yalnız değilim rahatladım.

Ancak bir "sadece anne sütü mafyası" olduğuna inanmaktayım. Tamam, biz anne sütü için elimizden gelen her şeyi yapıyoruz, sağıyoruz, yiyoruz, hatta olmadık şeyler yiyoruz (yaş maya mesela), içiyoruz, kilolar alıyoruz, vs .vs.  ama her şeye rağmen süt bebeğe az geliyorsa, formul mamalar da o kadar tüh kaka değil, önemli olan bebeğin karnının doyması, huzrulu olması. Sadece formul mama ile beslenen nice sağlıklı bebek var.....


zeynepanne

yasemin başka bir yerde daha konuşulmuştu bu konu. geçmiş konulardan bakmak gerek. senin oradaki yorumlarını da hatırlıyorum ama benim kız artık 8 aylık falandı bunları okuduğumda. ben de nurturiadan geç haberim oldu diye hayıflanmıştım. anne sütüne o kadar odaklandım ki ben de ilk aylarda, tek mutluluk kaynağım sağdığım sütün miktarıydı. o gün 10cc az sağmışsam moralim bozuluyordu. o ilk günlerin güzelliğini kaçırdım. üstelik bir daha da doğurmayacağım için, ebediyen kaçırdım. sen elinden geleni yapmana rağmen olmuyorsa olmuyordur. ama her yerde karşımıza çıkan, "her annenin sütü bebeğine yeter" "sütün azsa sorumlusu sensin, stres yapıyorsun ondan azalıyor sütün" türü söylemler anneyi daha beter gerip, strese sokmaktan başka bir işe yaramıyor. benim yüzümden azalıyor, bir emzirmeyi bile beceremedim, lanet olsun şu göğüslerime diye az düşünmedim...hep bir yetersizlik, eksiklik hissi. anne sütü verebilen, hele sütü bol anne iyi anne, mama veren yetersiz gibi bir imaj var. sanki mama verirsen zehir içiyor çocuk.
anne sütü hala önemli benim için, hala gecede 3 kere kalkıp emziriyorum, devam ettiği sürece de 2 yaşına kadar emzirmek niyetindeyim ama öte yandan bu anne sütü mafyası beni de çok üzmüştür.
sana şiddetle katılıyorum...


_Sezin_

Arkadaşlar teşekkür ederim, insan tüm bunları düşünse de kendini alamıyor yetersizlik hissinden, iyi ki nurturia var da yanlız olmadığımı anladım :)
Bizde genetik bir oburluk da var babamız 10 aylıkken biberonlar yetmezmiş 1 litrelik coca cola şişesine emzik takıp onunla süt verirlermiş..Benim dertlendiğimi görünce sen üzme kendini buna süt yetiştiremezsin verebildiğin kadar ver diye takılıyor :)Gulusoy

merhaba, ben motilium kullanıyorum, oğlum hiç emmedi, hep sağarak verdim sütümü, dolayısıyla rekolteye oldukça hakimim :) motilium ile 2 katına çıktı diyebilirim sağdığım miktar. tavsiye ederim 


_Sezin_

Gulusoy, nasıl kullanıyorsun doz olarak? Ne kadar sürede etki etti? Bir yan etki oldu mu?
Bu arada GNC'nin bira mayası hapını buldum onu içmeye başladım en azından Vitamaltın kalorisi yok bunda sonuçlardan haberdar ederim sizi..Cevaplamak için Üye ol